návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Moud purpurový: Méně známý příbuzný rýmovníku má podobné účinky a vypadá lépe

Simona Sedláčková , Vydáno: 31.01.2019
Moud purpurový, molice (Plectranthus purpuratus)
Autor: istockphoto.com Moud purpurový, molice (Plectranthus purpuratus)
Moud purpurový, rostlina s podobně blahodárnými účinky jako rýmovník, bývá přes léto pěstována jako balkonová květina, která dokáže během pár týdnů vytvořit na truhlíku bohatý zelený porost. Během zimy však většinou nepřežije teplo a sucho našich bytů. Jak si s tím poradit?

reklama

Moud purpurový, molice (Plectranthus purpuratus)

Moud purpurový většinou pěstujeme jako jednoletou rostlinu, protože pak ztrácí na dekorativnosti, ale ve skutečnosti je to nemrazuvzdorná trvalka. V létě ho můžeme pěstovat na balkoně nebo terase, kde vytvoří v truhlících neskutečnou záplavu sytě zelených listů na převislých lodyhách. Moud roste tak rychle a je tak rozpínavý, že vedle sebe v truhlíku nesnese žádnou jinou květinu, každou totiž velmi rychle utlačí a zahubí. Pěstujeme ho tedy samostatně.

Zimní období moud nejlépe zvládne v nejchladnější místnosti v bytě
Autor: istockphoto.com Zimní období moud nejlépe zvládne v nejchladnější místnosti v bytě

Jak se postarat, aby moud přežil zimu

Zimní období moud nejlépe zvládne v nejchladnější místnosti v bytě, nejlépe tedy v ložnici. Ideální teplota je 8–12 °C, což je málokdo schopen a hlavně ochoten moudu dopřát. Jeho přítomnost je však pro nás velmi výhodná. Dokáže vylepšit prostředí bytů, vytápěných ústředním topením, lépe se nám pak dýchá. Rostlina většinou začne po pár týdnech v bytě poněkud vytahovat a stává se nevzhlednou.

Dlouhé a silné výhony odstřihneme a odstraníme spodní listy
Autor: Simona Sedláčková Dlouhé a silné výhony odstřihneme a odstraníme spodní listy

Dlouhé a silné výhony odstřihneme a odstraníme spodní listy. Odstřižené výhony vložíme do vázy s vodou, kde přes zimu zakoření a na jaře můžeme zasadit nové mladé rostlinky. Mateřská rostlina brzy vyžene nové výhony. Odstřižené větvičky však často do jara vydrží ve vodě v lepší kondici než mateřská rostlina v květináči. Na jaře zakořenělé rostlinky zasadíme do zahradnického substrátu a v polovině května opět vyneseme ven, na balkon. Během vegetace moud pravidelně přihnojujeme a zastřihujeme, čímž podpoříme větvení rostliny.

Mateřská rostlina brzy vyžene nové výhony
Autor: Simona Sedláčková Mateřská rostlina brzy vyžene nové výhony

Moud purpurový nahradí rýmovník

Moud purpurový nejenže svými silicemi odhání obtížný hmyz, jako jsou komáři či mouchy, ale také se používá jako rostlina k inhalování, podobně jako rýmovník, se kterým je blízce příbuzný. Stačí otrhat lístky, stejně jako u rýmovníku, rozemnout je mezi prsty a silnou vůni, podobnou eukalyptu, vdechovat.

reklama

Článek je zařazen v: moud purpurový , zahrada , péče o pokojové květiny , balkonové květiny , rýma , rýmovník (Plectranthus) , Plectranthus purpuratus , přezimování

reklama

Přečtěte si také