Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Zázračná rostlina proti rýmě? Doma vám poroste jako z vody

Nejenže vám uleví při rýmě, ale ještě odpuzuje komáry. Lze z ní udělat i lahodný sirup proti nemocem.
Vydáno: 22.01.2019
Rýmovník je nenáročná rostlina.
Autor: istock.com Rýmovník je nenáročná rostlina.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nenápadná, ale rychle rostoucí rostlinka se znovu dostává mezi velice populární pokojovky. Lidé si ji pořizují hlavně jako léčivku, ale neměli bychom zapomínat ani na to, že díky silné vůni, kterou vydávají její listy, funguje také jako odpuzovač hmyzu.

Nejlepší přírodní pomocník proti nachlazení.
Autor: istock.com Nejlepší přírodní pomocník proti nachlazení.

Rýmovník neboli molice

Přivoňte si, prosím! Co cítíte? Hlavně meduňku, ale také mátu, někteří mluví i o kafru, v každém případě se jedná o vůni velice příjemnou. Řeč je o rostlince s vejčitými a chlupatými listy s latinským názvem Plectranthus, které u nás říkáme rýmovník, molice nebo také mexický eukalypt. Je velice nenáročná, za dostatek světla a mírnou zálivku se vám odvděčí hned několikanásobně.

Rýmovník jako sirup a mast

Rýmovník: Vyrobte si vlastní sirup a mast proti nachlazení! Postup je jednoduchý

Řeřicha

ŘEŘICHA: Nejzdravější zelenina na světě? Vypěstujete si ji sami doma

Rýmovník je domácí lékař

Rýmovník se velice jednoduše množí a tak si řízky napíchané nejlépe do písčité země předávají příbuzní a známí, řada lidí si jejím prodejem přivydělává na internetových bazarech. Sehnat ji tedy rozhodně není problém. Spolu se sazeničkou dostaneme i řadu rad a tipů, jak co nejlépe využít její blahodárné účinky například na dýchací cesty.

Rýmovník je dobré mít stále po ruce.
Autor: istock.com Rýmovník je dobré mít stále po ruce.

Stačí prý uštípnout list, zlomit ho a přičichávat. Nejlépe před spaním, ale i během dne. Při nástupu rýmy můžete lísteček nosit sebou v kapse a opakovaně přičichávat, trvá velice dlouho, než začne uvadat. Astmatikům určitě neuškodí, když lístek v nádobě s vodou položí na noc na topení. Řada pěstitelů doporučuje i vnitřní užívání – čaj z jednoho lístku si prý můžete dát při bolesti hlavy, vysokém tlaku, nachlazení nebo třeba při trávicích problémech.

Zázvorový sirup

ZÁZVOR: Jak připravit zázvorový sirup? Posílí imunitu a zatočí s každou nemocí

Jakou vybrat?

Bylinky podle znamení zvěrokruhu. Jaké pomůžou nejvíc právě vám?

Rýmovník je účinný i proti otravnému hmyzu

Rýmovník je vlastně takovým všestranným domácím pomocníkem. Jeho lístky můžeme zkusit využít i v kuchyni a to všude tam, kde se používá šalvěj, tedy například pro dochucení zvěřiny nebo do marinády na grilování masa. Kromě toho všeho je také rýmovník udatným bojovníkem proti nežádoucímu hmyzu. Jeho vůni nesnášejí mouchy a komáři. Což takhle tuhle rostlinku zkusit a vyhlásit válku tolik nenáviděným molům? Ani oni prý vůni rýmovníku nemilují.

Jak pěstovat rýmovník?

Rýmovník neboli molice (Plectranthus argentatus)
Autor: Derek Ramsey (Ram-Man)/ Wikimedia Commons; CC BY-SA 2.5 Rýmovník neboli molice (Plectranthus argentatus)

Rýmovník je na pěstování velmi nenáročná rostlina. Měli bychom mu dopřát dostatek světla, ale zároveň ho chránit před ostrým poledním sluncem. Zalévat bychom ho měli opravdu s mírou, zvláště v zimě. Uškodit bychom mu mohli přelitím nebo průvanem či přísunem mrazivého vzduchu při větrání. Na jaře nezapomeňte rostlinku přesadit, občas ji přihnojte a několikrát do roka zaštípněte, aby si udržela pěkný tvar.

Rozmnožovat ji můžete řízky, které zapícháte do písčité zeminy a přikryjete sklenicí. Nebo můžete zkusit výhonek nechat pustit kořínky ve vodě. Rýmovník má malé nenápadné kvítky, které se objeví v zimních měsících na velice krátkou dobu, zhruba na týden. Zkušení pěstitelé doporučují květy včas odstřihnout.

Pěstování rýmovníku není žádná věda, navíc dobře vypadá a krásně voní.

Mohlo by vás zajímat:

Vánoční hvězda

Co s vánoční hvězdou po Vánocích? Rozhodně ji nevyhazujte!

Velikonoční verze

Co takhle pořídit si hnízdo do bytu?

Článek je zařazen v: rýmovník , jak pěstovat , pěstování , bylinky , bylina , rýma , sirup , zahrada , Prima living , kašel , kýchání , nemoc , jak na nemoc , kapesníky , nachlazení , pokojovky
Reklama