Zahrada

1. listopadu 2020 09:00

Markéta Zídková

Zázračná rostlina proti rýmě. Jak doma pěstovat rýmovník?

Nejenže vám uleví při rýmě, ale ještě odpuzuje komáry. Z rýmovníku lze udělat i lahodný sirup proti nemocem. Tahle rostlina původem z východní Afriky je nenáročná na pěstování, jen je potřeba dát pozor, abyste ji nepřelili. Její listy pak začnou hnědnout. Rýmovník se stane vděčnou pokojovou rostlinou, která vám navíc pomůže na podzim a v zimě. Je příjemně aromatická a její hebké listy vypadají skvěle!

Nenápadná, ale rychle rostoucí rostlinka se dostává mezi velice populární pokojovky. Lidé si ji pořizují hlavně jako léčivku, ale neměli bychom zapomínat ani na to, že díky silné vůni, kterou vydávají její listy, funguje také jako odpuzovač hmyzu.

Rýmovníku se říká i molice

Přivoňte si, prosím! Co cítíte? Hlavně meduňku, ale také mátu, někteří mluví i o kafru, v každém případě se jedná o vůnivelice příjemnou. Řeč je o rostlince s latinským názvem Plectranthus, které u nás říkáme rýmovník, molice nebo také mexický eukalypt. Je velice nenáročná, za dostatek světla a mírnou zálivku se vám odvděčí hned několikanásobně.

Účinky rýmovníku

Rýmovník je známý svými blahodárnými účinky, dokáže totiž bojovat s nepříjemnou rýmou. Stačí ho postavit k posteli nebo si k jeho listům pořádně a dlouze přivonět. Dělejte to během dne, ale hlavně před spaním. Během spánku nás totiž ucpaný nos otravuje nejvíce.

Při nástupu rýmy můžete lísteček nosit sebou v kapse a opakovaně přičichávat, trvá velice dlouho, než začne uvadat. Astmatikům určitě neuškodí, když lístek v nádobě s vodou položí na noc na topení. Řada pěstitelů doporučuje i vnitřní užívání – čaj z jednoho lístku si prý můžete dát při bolesti hlavy, vysokém tlaku, nachlazení nebo třeba při trávicích problémech.

Rýmovník jako odpuzovač hmyzu

Rýmovník udatným bojovníkem proti nežádoucímu hmyzu. Jeho vůni nesnášejí mouchy a komáři. Což takhle tuhle rostlinku zkusit a vyhlásit válku tolik nenáviděným molům? Ani oni prý vůni rýmovníku nemilují. Rýmovník tak nabízí ekologickou cestu, jak vyhnat nechtěný hmyz z domova. Navíc je rýmovník zelený po celý rok, rychle roste a můžete ho umístit na více míst v bytě. V létě bude odpuzovat hmyz z terasy či balkónu, ale pozor: rýmovník nesnáší mráz, takže ho na podzim ukliďte dovnitř.

Rýmovník místo šalvěje

Rýmovník je vlastně takovým všestranným domácím pomocníkem. Jeho lístky můžeme zkusit využít i v kuchyni a to všude tam, kde se používá šalvěj, tedy například pro dochucení zvěřiny nebo do marinády na grilování masa.

Jak pěstovat rýmovník?

Rýmovník je na pěstování velmi nenáročná rostlina. Podívejte se na tipy, jak ji pěstovat:

Jak rýmovník rozmnožovat

Rozmnožovat rýmovník můžete řízky, které zapícháte do písčité zeminy a přikryjete sklenicí. Nebo můžete zkusit výhonek nechat pustit kořínky ve vodě. Rýmovník má malé nenápadné kvítky, které se objeví v zimních měsících na velice krátkou dobu, zhruba na týden. Zkušení pěstitelé doporučují květy včas odstřihnout.

Jak se o rýmovník starat

Ačkoli je rýmovník nenáročnou rostlinou, musíme dodržovat určitá pravidla, aby nám v květináči vydržel co nejdéle a zejména na podzim a v zimě posloužil. Důležité je ho nepřelít!

  1. Měli bychom mu dopřát dostatek světla, ale zároveň ho chránit před ostrým poledním sluncem.
  2. Zalévat bychom ho měli opravdu s mírou, zvláště v zimě.
  3. Uškodit bychom mu mohli přelitím nebo průvanem či přísunem mrazivého vzduchu při větrání.
  4. Na jaře nezapomeňte rostlinku přesadit, občas ji přihnojte a několikrát do roka zaštípněte, aby si udržela pěkný tvar.

Tento a mnoho dalších článků najdete na našem Pinterestu. Sledujte nás:

Mohlo by vás zajímat:

Odebírejte také newsletter Primy FRESH. Každý týden do mailu dostanete sezónní recepty a nápady do kuchyně.


Přečtěte si také