Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Přízemní mrazíky přicházejí. Ochraňte si svou úrodu a květiny

Máte doma připravenou netkanou textílii a místo, kam můžete uklidit choulostivé rostliny v truhlících?
Vydáno: 25.09.2014
Děti vám rády pomohou
Autor: Thinkstock Děti vám rády pomohou
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

25. září 2014

A je to tady. Začíná období přízemních mrazíků. Přicházejí dny, kdy přes den díky slunci teplota vystoupá i na 20 °C, ale v pět ráno je kolem nuly. Pro rostliny a zahradníky obzvlášť náročné období. Byla by totiž škoda sklízet už všechnu zeleninu a choulostivé květiny v truhlících a květináčích stěhovat dovnitř. Na záhonech může ještě v klidu růst špenát, růžičková kapusta i zelí, čerstvý vzduch si s chutí užijí chryzantémy, begónie i muškáty a další okrasné vytrvalé rostliny.

Navlečte rostlinám svetr
Zahradník by tak koncem září měl být v pozoru a sledovat předpověď počasí. V případě, že hrozí noční mrazíky, měl by přikrýt rostliny netkanou textilií, která propouští vodu, vzduch i světlo, ale přidrží teplo, které se v zemi akumulovalo během dne, i vlastní teplo, které vytvářejí rostliny. Pokud ráno nestíháte, můžete na záhonech se zeleninou textilii nechat i přes den. Květiny v truhlících či květináčích můžete také přikrýt, nebo pokud jich nemáte moc a máte je třeba hned u dveří, hoďte je na noc dovnitř, ráno je během chvilky zase vyšoupnete na vzduch.

Netkaná textílie přes noc zvedne teplotu až o 3 °C
Autor: Thinkstock Netkaná textílie přes noc zvedne teplotu až o 3 °C

Netkaná textilie
Jedná se o materiál z polypropylenu (PP textilie), který zakoupíte v zahrádkářských potřebách, zahradnictvích a různých hobby řetězcích. Rozhodně to nebude bolestivý zásah pro vaši peněženku, například textilie o rozměru 1,6 x 3 m a hmotnosti 17 gramů, která by měla vydržet 24 měsíců, stojí 25 Kč. Prodává se jak po kusech, tak v rolích.

Dejte zelenině volnost

Chcete velkou sklizeň zeleniny? Vysejte všechny druhy dohromady

 

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

Jak netkanou textilii připevnit
Textilie je lehounká, nemůžete ji jen tak přehodit přes kytky. Pokud ji dáváte na záhon, zahrňte ji po stranách hlínou. To jde ale v tom případě, že máte nějakou zahradní boudu, kam můžete textilii přes den složit, protože domů ji s hlínou asi nosit nebudete. Po stranách ji také můžete zatěžkat latí či prknem, případně kameny, ale pozor, kameny jsou méně vhodné, jak textilie nebude rovnoměrně zatěžkaná, může se protrhnout. U květináčů či truhlíků textilii zahrňte pod květináč (pokud to jde) nebo můžete použít kameny, ale snažte se textili zatěžkat rovnoměrně.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Změřte si na zahradě teplotu

Chcete velkou úrodu? Začněte měřit teplotu

Chryzantémy zvané listopadky jsou symbolem podzimu

Chcete, aby vám chryzantémy dlouho kvetly? Poradíme, jak vybrat

Cibuloviny sázejte na podzim

Cibuloviny sázíme na podzim. Poradíme, jak

Článek je zařazen v:
Reklama