Zahrada

23. října 2014 04:09

Markéta Zídková

Provzdušnit, pohnojit, zapískovat: Jak připravit podzimní trávník na zimu

Trávníku je potřeba věnovat pomalu více péče než okrasnému záhonu.

Máte hezky posekaný pažit, takže se soustředíte na zazimování rostlin v květináči a přípravu růží či hortenzií na zimu. Přesto byste si i teď měli na trávník udělat čas. A to hodně času.

1. Odstraňte plevelePokud v něm máte hodně širokolistých plevelů, je dobré ještě teď na podzim aplikovat pesticidy nebo použít vypichovač a rostlinku plevele po rostlince odstranit.

2. ProvzdušněteChopte se vertikulátoru a pořádně provzdušněte kořeny a odstraňte starou trávu. Ideálně trávník udělejte na kříž, to znamená nejprve jedním směrem a pak to vemte kolmo na původní směr.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii. 3. PohnojteI v tuto dobu trávník potřebuje živiny, ale volte podzimní hnojivo, které neobsahuje dusík. Dusík podporuje růst a to teď na zimu nepotřebujeme.

4. ZapískujteDo trávníku rozhoďte přesátý říční písek nebo písek křemičitý. Díky tomu se bude voda v zimě rychleji vsakovat a nezůstane stát na trávě.

5. ZastřihněteTrávník je dobré na zimu posekat, ale nikoliv zcela nakrátko, jinak by špatně snášel zimu.

6. Ošetřete proti plísniVěděli jste, že existuje sněžná plíseň? Ta vzniká v zimě, když se střídá teplo a zima. Pak vám na trávníku vzniknou bílé fleky. Proto ošetřete preventivně trávník ještě na podzim.

Podívejte se na video, kde vám vše ještě vysvětlí odborník Jan Kopřiva:

Podobné užitečné rady najdete v pořadu Receptář prima nápadů vždy v neděli po obědě na Primě. Pokud jej nestihnete, tak pak v archivu u nás na webu na Prima PLAY.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také