24. října 2014 04:30
Markéta ZídkováPOZOR: Přízemní mrazíky jsou tady. Nejvyšší čas přestěhovat kytky do tepla
Nastává čas uklidit kytky z balkónů a teras i zahrady. Jenže kam?
24. října 2014
A je to tady. Začíná období přízemních mrazíků. Na Božím Daru v Krušných horách už postavili prvního sněhuláka, v sobotu v noci má už být i na Vysočině jeden stupeň pod nulou. Pro rostliny a zahradníky obzvlášť náročné období.
Ať už máte na balkóně či na terase kaktusy, fikusy nebo okrasné trvalky (muškáty třeba), pokud nechcete, aby vám zmrzly, musíte pomalu začít myslet na jejich zazimování. Platí to i pro oleandry, datury, fuksie a další rostliny, které by u nás zimu venku nepřežily.
V praxi to znamená najít všemu zelenému v květináčích a truhlících hovícímu si doteď na čerstvém vzduchu a slunečních paprscích vhodné místo uvnitř, kde stráví několik příštích měsíců až do dalšího jara. Jenže to není tak jednoduché.
Letněné rostliny – tedy takové, které jsou na jaře každého roku vyneseny na balkon, terasu či zahradu a tam ponechány až do nástupu prvních mrazíků na podzim – jsou značně otužilé a zvyklé na určitou vlhkost vzduchu. Přenesení do obýváku, kde se teplota pohybuje kolem 24°C a vzduch je vysušován ústředním topením, nebudou snášet dobře. V lepším případě jim opadají listy a ztratí veškerou sílu, kterou přes léto načerpaly a která jim měla pomoct překonat zimu. V horším případě takový přesun vůbec nepřežijí. Jakými pravidly se tedy musíte řídit, pokud chcete svým zeleným parťákům prokázat co nejlepší službu i v zimě?
Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii. Než přenesete do bytu pokojové či choulostivé rostliny, které jste letnili v zahradě, pečlivě jim ostříhejte výhonky. Muškáty a balkonové květiny, které budou přezimovat v interiéru, zbavte také květů. Zároveň očistěte květináče, osprchujte rostliny a ošetřete je proti škůdcům.
Kritická je teplota
Nejzávažnějším parametrem, kterým byste se měli řídit, je teplota. Zimní stanoviště spokojených letněných rostlin by mělo mít mezi 10–15 °C, což automaticky vyřazuje ze hry všechny obývané místnosti vašeho bytu či domu. Tato teplota platí pro všechny druhy letněných rostlin, možná jen s výjimkou kaktusů, které snesou i poněkud drastičtější podmínky a budeme se jim věnovat dále.
Světlo
Nároky na světlo jsou u rostlin přes zimu sice nižší, neznamená to ale, že mohou být ponechány pouze pod zářivkami. Čím blíže okna je umístíte, tím větší radost jim uděláte. Ideálním místem pro letněné rostliny v zimě je z pohledu teploty i světla samozřejmě zimní zahrada, zasklená terasa či zasklený balkon, ovšem kolik z nás si může takový luxus dovolit, že?
Pokud jste šťastným obyvatelem rodinného domku, sneste své rostliny do chladnější chodby, světlého sklepa či garáže. Pokud bydlíte v bytě, přemístěte je z balkonu rovnou k oknu na chodbě. Činžákové i panelákové chodby bývají v zimních měsících doslova obsypané zelení a nutno podotknout, že většinou velmi bujnou a zdravím kypící.
Zálivku omezte, nehnojte a pravidelně kontrolujte, zda se na rostlinách nezabydleli nějací škůdci. Rovněž pokud rostliny podrobujete pravidelnému sestřihu, nyní je ta správná doba.
Jak na kaktusy
Kaktusy snesou teploty ještě klidně o něco nižší: 5–10 °C jim vůbec neublíží, naopak. Pokud všechny okenní parapety v garážích a sklepích a místa u oken na chodbách jsou už zabraná jejich listnatými kamarády, můžete kaktusy zazimovat ještě jinak – doslova je uložit k zimnímu spánku. V případě, že je jejich substrát dostatečně suchý, nechte je v něm, v opačném případě je z květináčů opatrně vyjměte, většinu hlíny z kořenů oklepte a jednotlivé kaktusy zabalte do novin. Poté je můžete naskládat do lísky či papírové krabice a uložit na temné chladné místo do sklepa. Další možností je vyskládat je do pevné krabice vystlané ze všech stran (tedy i ze spodu a ze shora) tlustou, nejméně deseticentimetrovou vrstvou polystyrenu a v tom případě je můžete nechat i venku, ale tak aby na ně nepršelo či nesněžilo.
(kar)
Mohlo by vás zajímat: