reklama

Roháč obecný je největší evropský brouk. Potkáte ho během léta v listnatých lesích

Simona Sedláčková
21. června 2021
Roháč obecný je skutečný obr mezi brouky, a pokud budete mít štěstí na setkání s ním, zaručeně ho nepřehlédnete. A možná ani nepřeslechnete. Za letu totiž vydává hluboký, bručivý zvuk.
reklama

Roháč obecný (Lucanus cervus)

Roháče je možné potkat i vČeské republice, a to hlavně během léta. Dospělí brouci se začínají líhnout od začátku června do začátku srpna, ale nejčastěji jsou kvidění vdruhé polovině června. U nás se nejvíce vyskytují na jižní Moravě, ale například i ve středních Čechách, vPolabí.

Roháči jsou sice zařazeni na seznam světově ohrožených druhů, ale vnaší přírodě se ještě stále dají potkat docela často. Žijí vlistnatých lesích a hájích, kde obývají staré stromy a pařezy, protože jejich larvy je potřebují kobživě.

Dospělí roháči obecní

Dospělého roháče si všimnete nejčastěji kvečeru, za letu, kdy vydává výrazný bručivý zvuk. Samečci létají mnohem častěji než samičky. Samci jsou větší (4–9 cm) a mají i mnohem větší kusadla, která využívají kboji sdalšími samečky.

Samičky (3,5–4,5 cm) mají kusadla také, ale mnohem menší, na první pohled možná až nevýrazná, zato smnohem větší silou stisku než samečci. Jednoduše samci vypadají možná hrozivě, ale bolestivě kousnout umí spíš samičky.

Dospělí brouci žijí pouze velmi krátce, vřádu několika týdnů, a živí se nektarem a šťávou zkvětů. Nijak tedy neškodí a bát se jich určitě nemusíte. Jenom jechvíli obdivujte a nechte jevklidu žít.

Jak se roháči obecní rozmnožují

Samičky roháčů kladou svá vajíčka do rozkládajícího se dřeva pařezů a starých stromů nebo do kompostu. Zvajíček se líhnou larvy. Ty jsou velké, krémově bílé, průsvitné a zatočené do tvaru písmene „C“. Mají 6 oranžových nohou a oranžovou hlavu. Larvy jsou slepé a mezi sebou se dorozumívají háčky na nohou. Vývoj larvy vdospělého brouka je velmi dlouhý, trvá 4–6 let. Nakonec se larvy zakuklí a asi po 3 měsících se vylíhnou dospělí brouci, kteří musí dost spěchat spářením, protože mají opravdu jen krátký život – i za předpokladu, že nepotkají datla, straku nebo sojku, ježka, kočku či lišku, kteří je považují za pochoutku.

Hmyzí říše je bohatá a rozmanitá. Seznamte se alespoň s některými z nich:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama