Roháč obecný je největší evropský brouk. Potkáte ho během léta v listnatých lesích
Roháč obecný je skutečný obr mezi brouky, a pokud budete mít štěstí na setkání s ním, zaručeně ho nepřehlédnete. A možná ani nepřeslechnete. Za letu totiž vydává hluboký, bručivý zvuk.
Roháč obecný (Lucanus cervus)
Roháče je možné potkat i v České republice, a to hlavně během léta. Dospělí brouci se začínají líhnout od začátku června do začátku srpna, ale nejčastěji jsou k vidění v druhé polovině června. U nás se nejvíce vyskytují na jižní Moravě, ale například i ve středních Čechách, v Polabí.
Roháči jsou sice zařazeni na seznam světově ohrožených druhů, ale v naší přírodě se ještě stále dají potkat docela často. Žijí v listnatých lesích a hájích, kde obývají staré stromy a pařezy, protože jejich larvy je potřebují k obživě.
Dospělí roháči obecní
Dospělého roháče si všimnete nejčastěji k večeru za letu, kdy vydává výrazný bručivý zvuk. Samečci létají mnohem častěji než samičky. Samci jsou větší (4–9 cm) a mají i mnohem větší kusadla, která využívají k boji s dalšími samečky.
Samičky (3,5–4,5 cm) mají kusadla také, ale mnohem menší, na první pohled možná až nevýrazná, zato s mnohem větší silou stisku než samečci. Jednoduše samci vypadají možná hrozivě, ale bolestivě kousnout umějí spíš samičky.
Dospělí brouci žijí pouze velmi krátce, v řádu několika týdnů, a živí se nektarem a šťávou z květů. Nijak tedy neškodí a bát se jich určitě nemusíte. Jenom je chvíli obdivujte a nechte je v klidu žít.
Jak se roháči obecní rozmnožují
Samičky roháčů kladou svá vajíčka do rozkládajícího se dřeva pařezů a starých stromů nebo do kompostu. Z vajíček se líhnou larvy. Ty jsou velké, krémově bílé, průsvitné a zatočené do tvaru písmene „C“. Mají 6 oranžových nohou a oranžovou hlavu. Larvy jsou slepé a mezi sebou se dorozumívají háčky na nohou. Vývoj larvy v dospělého brouka je velmi dlouhý, trvá 4–6 let. Nakonec se larvy zakuklí a asi po 3 měsících se vylíhnou dospělí brouci, kteří musí dost spěchat s pářením, protože mají opravdu jen krátký život, a to i za předpokladu, že nepotkají datla, straku nebo sojku, ježka, kočku či lišku, kteří je považují za pochoutku.
Zdroj: https://www.treking.cz/priroda/rohac-obecny.htm; https://ceskadivocina.hnutiduha.cz/cs/zvire/brouci/rohac-obecny