návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Rostlinné výtažky jsou skvělým hnojivem. Naučte se je připravit

zidkovm , Vydáno: 05.07.2014
Šalvěj
Autor: Archiv MW Šalvěj
Výtažky z rostlin používané jako hnojivo nejsou vynálezem poslední doby. Jde o starou a osvědčenou metodu, kterou znali už naši předkové.

reklama

Rostliny hnojené tzv. prokvašeným odvarem dostávají všechny potřebné živiny. Běžně prodávaná průmyslová hnojiva obsahují většinou pouze dusík, draslík a fosfor. Pro zdravý a silný růst však rostliny potřebují i železo, mangan, zinek a molybden. Lehce vstřebatelné výtažky působí rychle a optimálně doplňují pozvolna působící hnojiva, jako je kompost.

Příprava výtažku z rostlin
Do 10 litrů dešťové vody přidáme 1 kilogram čerstvých rostlin nasekaných nahrubo. Rostliny musejí být zcela pod vodou. Necháme je kvasit asi 2 až 3 týdny. Když směs přestane kvasit a zbytky rostlin klesnou ke dnu, je výtažek hotový. Používáme ho ředěný v poměru 1:10. Touto tekutinou zaléváme jednou za dva týdny.

Rostliny na povzbuzení růstu
Kopřiva, kostival, listy fenyklu a červená řepa

Rostliny na posílení obranyschopnosti
Heřmánkový květ, levandule, máta, řebříček, šalvěj, tymián a meduňka

Heřmánek
Autor: Archiv MW Heřmánek

Výtažek z kopřiv
Jde o standardní hnojivo vhodné pro všechny rostliny v zeleninových, ovocných a okrasných zahradách. Zeleninu však hnojíme pouze od května do září, květiny po celou dobu vegetace.

Výtažek z heřmánku
Podporuje zdravý vývin rostlin a chrání klíčky a kořeny před houbovými chorobami. Když neředěným výtažkem jednou měsíčně prolejeme kompost, urychlíme tlení a zabráníme šíření plísní.

(mw)

Mohlo by vás zajímat:

Máte-li větší zahradu a nestačíte sbírat slimáky, zkuste to s běžcem indickým

Indičtí běžci spolehlivě zlikvidují slimáky. Jak chovat toto plemeno kachny?

SIlné bylinky

Jak podpořit vůni bylinek? Poradí Receptář prima nápadů

reklama

reklama

Přečtěte si také