Zahrada

5. července 2014 05:05

Markéta Zídková

Rostlinné výtažky jsou skvělým hnojivem. Naučte se je připravit

Výtažky z rostlin používané jako hnojivo nejsou vynálezem poslední doby. Jde o starou a osvědčenou metodu, kterou znali už naši předkové.

Rostliny hnojené tzv. prokvašeným odvarem dostávají všechny potřebné živiny. Běžně prodávaná průmyslová hnojiva obsahují většinou pouze dusík, draslík a fosfor. Pro zdravý a silný růst však rostliny potřebují i železo, mangan, zinek a molybden. Lehce vstřebatelné výtažky působí rychle a optimálně doplňují pozvolna působící hnojiva, jako je kompost.

Příprava výtažku z rostlinDo 10 litrů dešťové vody přidáme 1 kilogram čerstvých rostlin nasekaných nahrubo. Rostliny musejí být zcela pod vodou. Necháme je kvasit asi 2 až 3 týdny. Když směs přestane kvasit a zbytky rostlin klesnou ke dnu, je výtažek hotový. Používáme ho ředěný v poměru 1:10. Touto tekutinou zaléváme jednou za dva týdny.

Rostliny na povzbuzení růstuKopřiva, kostival, listy fenyklu a červená řepa

Rostliny na posílení obranyschopnostiHeřmánkový květ, levandule, máta, řebříček, šalvěj, tymián a meduňka

Výtažek z kopřivJde o standardní hnojivo vhodné pro všechny rostliny v zeleninových, ovocných a okrasných zahradách. Zeleninu však hnojíme pouze od května do září, květiny po celou dobu vegetace.

Výtažek z heřmánkuPodporuje zdravý vývin rostlin a chrání klíčky a kořeny před houbovými chorobami. Když neředěným výtažkem jednou měsíčně prolejeme kompost, urychlíme tlení a zabráníme šíření plísní.

(mw)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky rostliny levandule šalvěj kompost hnojivo máta kostival řepa červená fenykl obecný tymián obecný

Přečtěte si také