Rychlené cibuloviny po odkvětu: Víte, co s nimi?

Hyacinty, hvězdníky, modřence, lobelky nebo narcisy se v našich zimních květinových dekoracích už dávno zabydlely, ale co s nimi teď, kdy rychlené cibuloviny valem odkvétají? Určitě by byla veliká škoda, kdyby jejich cibulky skončily v popelnici. Poradíme vám, jak se o ně postarat, aby až přijde jejich čas, znovu vykvetly.

Voňavé hyacinty

Hyacinty a jejich něžná květenství vypadají doma vkvětináči opravdu báječně, a navíc byt nádherně provoní svěží jarní vůní.

Co shyacintem po odkvětu?

Hyacint se snažte udržet co nejdéle zelený. Měl by být vchladnější místnosti, na světle slehkou zálivkou. Vydrží-li takto do jara, pak jej hned přesaďte do volné půdy a nechte být. Příští rok na jaře bude kvést. Pokud jste hyacint neudrželi zelený až do jara, pak vyjměte cibuli zhlíny, nechte ji zaschnout a do volné půdy ji zasaďte až na podzim. Pro rychlení na podzim využijte zase jiné cibule, ty letošní nechte odpočinout.

Impozantní hvězdníky

Hvězdníky dokázaly svým květenstvím ve tvaru hvězdy navodit už před Vánoci správnou slavnostní atmosféru, ale nyní nadchází čas uložit je ke spánku.

Co shvězdníkem po odkvětu?

Hvězdníky vyžadují období klidu. Po odkvětu je vyjměte zkvětináče a nechte vsuchu, až se jim listy zatáhnou (nikdy je zelené neodřezávejte!). Po zatažení vyčkejte, až se objeví poupata, pak rostliny opět zasaďte do květináče, přeneste na světlé a teplé místo a začněte slehkou zálivkou. Pozor, rostliny jsou choulostivé na přelití.

Skromné narcisy

Narcisy nás dokážou potěšit i uprostřed zimy, pokud se nám podaří správně načasovat jejich rychlení. Něžnými květy vbílé a žluté barvě kvetly několik týdnů, teď ale pro ně nastává období odpočinku.

Co snarcisy po odkvětu?

Stvol suschlým květem narcisu odstřihněte, aby se rostlina zbytečně nevysilovala. Zbytek rostliny i se zelenými listy ponechte na světle a stále mírně zalévejte. Listy ve chvíli, kdy získají žlutou barvu a začnou sesychat, odstřihněte a cibulky uložte vpapírovém sáčku nebo vnovinovém papíře na suchém místě. Na podzim cibule vysaďte do záhonu.

Stejným způsobem se můžete postarat i o rychlené modřence nebo lobelky.


Přečtěte si také