reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Sadec konopáč je stará léčivka rostoucí u řek. Bojuje s viry a snižuje horečku

Sadec konopáč (Eupatorium cannabinum)
Autor: pixabay.com Sadec konopáč (Eupatorium cannabinum)
Statnou trvalku s narůžovělým květenstvím můžete potkat volně rostoucí v naší přírodě, většinou na vlhkých místech kolem potoků a řek, ale také si ji velmi snadno vypěstujete na vlastní zahradě. Znáte ji?

reklama

Sadec konopáč (Eupatorium cannabinum)

Sadec patří mezi pozapomenuté trvalky a především léčivky, které najdete volně rostoucí v naší přírodě. Rostlina je vysoká asi 150 cm, má olistěnou bohatě větvenou lodyhu, krátce řapíkaté zubaté listy, které na první pohled trochu připomínají listy konopí. K této podobnosti odkazuje i latinské druhové jméno – cannabium, ale o příbuznost rostlin se nejedná, pouze o vzhled. Vykvétá od července až do září narůžovělými, načervenalými, nebo dokonce i bílými květy, které jemně voní.

Sadec konopáč (Eupatorium cannabinum)
Autor: pixabay.com Sadec konopáč (Eupatorium cannabinum)

Jak pěstovat sadec konopáč

Sadec vyrůstá na vlhčích místech, v lesích, v příkopech i kolem rybníků, potoků a řek od nížin až po horské oblasti. Z toho vyplývají jeho nároky i při pěstování na zahradě. Je to trvalka, již můžete vypěstovat jednoduše ze semen, která na jaře vysejete do výsevní misky a v polovině května semenáčky přesadíte do zahrady do polostínu a vlhčí půdy. Rostlina nevyžaduje žádnou péči, roste sama a spolehlivě.

Sadec konopáč (Eupatorium cannabinum)
Autor: pixabay.com Sadec konopáč (Eupatorium cannabinum)

Použití sadce konopáče v minulosti

Konopáč a jeho léčivé účinky byly známy už dávno v minulosti, využívaly se už od starověku a středověku. Svědčí pro to i množství lidových názvů: konopě divoká, kravská bylina, vševědec, traňk svaté Kunhuty, konopěnec, koření ranné (myšleno na rány)… a mnohé další.

Listy konopáče se přidávaly do chlebového těsta, aby se zabránilo vzniku plísní, a šťáva z listů se vtírala zvířatům do kožichu, aby odpudila blechy a parazity. Sušené zapálené listy by měly odhánět mouchy a komáry, což můžete vyzkoušet i dnes.

Květy se dříve využívaly jako růžové barvivo na barvení textilních látek.

Sadec konopáč (Eupatorium cannabinum)
Autor: pixabay.com Sadec konopáč (Eupatorium cannabinum)

Sadec konopáč jako léčivka

Konopáč se užívá jako léčivka sice odpradávna, ale jako většina léčivých rostlin vyžaduje opatrné zacházení. Nesmí se podávat malým dětem ani těhotným a kojícím ženám. Vyšší dávky vyvolávají průjem, nevolnost a zvracení. Dlouhodobé užívání také může poškodit játra. Bezpečná doba užívání je asi 10–14 dní.

Sadec konopáč se používá ve formě tinktury, tonika i koupelí. Má prokazatelné protivirové účinky, stimuluje imunitní systém, snižuje horečku a pomáhá při kašli a nachlazení, kdy pomáhá i koupel s přidáním odvaru ze sadce.

Využívá se při onemocnění žlučníku a jater i k úpravě zácpy. Ve větších dávkách však způsobuje zase průjem. Zvyšuje chuť k jídlu a pomáhá se zažívacími potížemi.

Působí také močopudně a pomáhá s léčbou močových kaménků.

Sadec se užívá zevně ve formě tinktury na podlitiny a drobná poranění a ve formě koupelí na otoky nohou a bolavé klouby nebo jako obklad na bércové vředy a hnisavé a špatně se hojící rány.

Víte, které bylinky se hodí právě pro vás?

Bylinkový horoskop: Objevte svou bylinku podle data narození

Bylinkový horoskop: Objevte svou bylinku podle data narození

Jakou vybrat?

Bylinky podle znamení zvěrokruhu. Jaké pomůžou nejvíc právě vám?

Článek je zařazen v: Sadec konopáč (Eupatorium cannabinum) , léčivka , léčivá rostlina , bylina , trvalka

reklama

Přečtěte si také