Léčivé byliny a koření

Aktualizováno 3. května 2022 10:00

redakce Prima Living

Bylinky podle znamení zvěrokruhu. Jaké pomůžou nejvíc právě vám?

Znáte to, někomu pomáhá heřmánek, někdo raději sáhne po meduňce nebo kostivalu. Abyste vybrali opravdu správně, nahlédněte do bylinkového horoskopu...

Napadlo by vás, že výběr léčivých rostlin ovlivňuje také to, v jakém jste narozeni znamení? Podívejte se jaké bylinky jsou pro vás vhodné, které vám s největší pravděpodobností mohou účinně pomoci.

Kozoroh – Capricornus (22. prosince – 20. ledna)

Kostival, kopřiva, heřmánek

Kozoroh je znamení zemní (planeta Saturn), nejlepší bylinou pro toto znamení ke kostival lékařský, který se může používat jako obklad na bolestivé klouby, kolena a namožená místa. Pro čistící kúru, kterou by měl každý Kozoroh absolvovat jednou za rok  se hodí určitě kopřiva, dále třezalka, máta, meduňka. Při problémech s trávením dokáže Kozorohům pomoci nálev z heřmánku, který je další zázračnou rostlinou pro lidi narozené v tomto znamení.

Vodnář – Aquarius (21. ledna – 19. února)

Podběl, violka trojbarevná, šalvěj

Vodnář je vzdušné znamení (planeta Uran), prospěšný je mu zejména podběl, a to květy i listy. Z dalších léčivých bylin mu prospívá devětsil, maceška (violka trojbarevná), zlatobýl, listy rybízu, komonice, kakost, měsíček, přeslička, mateřídouška a divizna. Úkolem Vodnářů je naučit se správně a pravidelně odpočívat. Na zklidnění mysli i těla jim nejlépe zabírá odvar z třezalky tečkované nebo šalvěje.

Ryby – Pisces (20. únor – 20. březen)

Třezalka, komonice, chaluha bublinatá

Ryby jsou vodní znamení (planeta Neptun), nevhodnějšími bylinkami pro toto znamení jsou třezalka tečkovaná a měsíček lékařský, osvědčené na uklidnění ve chvílích, kdy mají pocit, že jim starosti přerůstají přes hlavu. Dále jim prospívá také meduňka, chaluha bublinatá,  dobromysl / oregano, brutnák lékařský, komonice lékařská a mučenka. Při problémech s revmatismem se doporučují březové koupele, které zároveň prospívají pleti a vlasům.

Beran – Aries (21. března – 20. dubna)

Heřmánek, dobromysl, levandule

Beran je znamení ohnivé (planeta Mars),  při  častých bolestech hlavy mu pomáhají hlavně heřmánek dobromysl, a mátový čaj, na celkové zklidnění organismu meduňka, také třezalka a řebříček. Při nespavosti, kterou Berani dost často trpí je vhodný pohyb na čerstvém vzduchu, večerní procházky před spaním a rovněž  Také čaj z meduňky, levandule nebo máty, s medem nebo a pivo, které je v malém množství díky chmelu vlastně přírodním sedativem.

Býk – Taurus (21. dubna – 20. května)

Měsíček, pelyněk, tymián

Býk je zemní znamení (planeta Venuše) a mívá problémy s trávením, pomáhají mu bylinky s hořčinami jako jsou např. pelyněk pravý, tymián nebo hořec žlutý. Pro podporu činnosti štítné žlázy by měl Býk  užívat chaluhu bublinatou. Dále je vhodná řeřicha, měsíček, jitrocel, pampeliška a v menší míře také přeslička a zcela určitě kopřiva a máta peprná.  Důležitá je pro Býka rovněž naťová petržel, která působí jako mírná rostlinná dezinfekce.

Blíženci – Gemini (21. května – 21. června)

Petrklíč, meduňka, lékořice

Blíženci jsou vzdušné znamení (planeta Merkur) a nejlepší je pro ně  petrklíč, protože člověk ve znamení Blíženců mívá problémy s dýcháním a kašlem a petrklíčový čaj je pro něj jednička. Dále ocení různé čajové směsi na žaludeční potíže a problémy s trávicím ústrojím. Vhodnou bylinou pro Blížence je taky lékořice a pro čištění organismu kopřivové čaje, ale jen krátkodobě.  Starodávné recepty radily na rozčilení a neklid, které jsou věrnými průvodci Blíženců, meduňku a mátu.

Rak – Cancer (22.června – 22. července)

Řebříček, mateřídouška, máta

Rak je znamení vodní (planeta Luna) a račí bylinkou je zejména řebříček obecný! Raci mívají pomalejší látkovou výměnu a pro její zrychlení je vhodný odvar z řebříčku jako dělaný. Dalšími bylinkami vhodnými pro Raka jsou heřmánek, kostival, třezalka, jahodník, a měsíček. Na zklidnění mysli je to meduňka, mateřídouška a dobromysl. Proti překyselení žaludku a trávicím potížím je ideální fenykl, jablečník, řebříček a máta.

Lev – Leo (23. července – 22. srpna)

Hloh, rozmarýn, ostropestřec

Lev je ohnivé znamení (planeta Slunce) a pořád jede na plný plyn, a proto je obvykle trápí především potíže se srdcem, trávením a psychické potíže, které souvisejí se stresem a nedostatkem odpočinku. Nejvíce prospěšnou bylinou pro toto znamení je hloh, generacemi osvědčená léčivá rostlina na srdce a na nervy. Ideálními bylinkami, která efektivně řeší jejich problémy s játry a žlučníkem, jsou ostropestřec mariánský a artyčok. Lvům dokážou pomoci rovněž třezalka, meduňka, jmelí bílé, rozrazil, kontryhel a rozmarýn.

Panna – Virgo (23. srpna – 22. září)

Řepík, měsíček, kopr

Panna je živel Země (planeta Merkur) a ze všech léčivých bylin jí nejvíc prospívá generacemi prověřený  řepík obecný! Panna dost často a mnohdy úplně zbytečně stresuje, a tak potřebuje své bylinky na zklidnění - takovými jsou heřmánek pravý, máta peprná, meduňka lékařská. Dále jí prospívá  měsíček zahradní, listy jahodníku lesního a třezalka tečkovaná. Do každého jídla, pokud to jen trochu jde, by si každá Panna měla přidávat kopr.

Váhy – Libra (23. září – 22. října)

Rakytník, šípky, lipový květ

Váhy jsou znamení vzdušné (planeta Venuše) a pomáhá jim hlavně vitaminem C překypující rakytník řešetlákový, dále jim prospívají šípky a lipový květ, pampeliška, borůvkové listy, kopřiva, puškvorec obecný, jestřabina lékařská, brutnák lékařský, list brusinky, rakytník, kontryhel, řebříček, šalvěj lékařská, dobromysl. Skvěle u nich funguje detoxikační kopřivová kúra, kterou by si Váhy měly dopřát nejméně dvakrát za rok.

Štír – Scorpio (23. října – 21. listopadu)

Rozmarýn, mochna husí, kozlík

Štír je vodní znamení ( planeta Pluto) a na štíří zdravotní problémy univerzálně zabírá především aromatický rozmarýn. Štír mívá trable se střevy, močovým měchýřem i vyšším krevním tlakem. Umí jim pomoci rovněž řebříček, mochna husí, kostival, kontryhel, zlatobýl, diviznový kořen,  třezalka tečkovaná, brutnák lékařský, dobromysl, meduňka lékařská, vřes obecný, chmel a kozlík lékařský. Ovšem v užívání léčivek musí být Štíři opatrní, neboť jakékoliv přehánění by jim mohlo uškodit.

Střelec – Sagittarius (22. listopadu – 21. prosince)

Jitrocel, zlatobýl, dubová kůra

Střelec je ohnivé znamení (planeta Jupiter) a s nepříjemnou vytrvalostí mívají celoročně trápit kašel a rýmu, takže jeho ideální léčivou  bylinkou, která zrovna na něj ukázkově funguje, je jitrocel kopinatý. Střelec si také naříká na trávicí problémy, často zapříčiněné přejídáním i nadměrným popíjením alkoholu, tady mu pomohou zejména heřmánek, kopřiva, přeslička a pampeliška. Dále také zlatobýl, řebříček, dubová kůra, jitrocel a třezalka.


Přečtěte si také