Péče o mazlíčky

16. dubna 2023 10:30

redakce Prima Living

Sezona klíšťat začíná. Víte, jak ochránit svého psa a kočku?

S příchodem teplých dnů se zvyšuje pravděpodobnost, že si váš čtyřnohý miláček z výpravy do přírody přinese v kožichu nevítané hosty. Jedním z největších nebezpečí jsou klíšťata, která mohou ohrozit nejenom zvíře, ale i vás. Existuje pro majitele domácích mazlíčků nějaký opravdu spolehlivý způsob, jak proti klíšťatům bojovat?Je jich celá řada.

Klíšťata milují teplo a vlhko, nejčastěji se vyskytují ve vysoké trávě nebo na nízkých křovinatých porostech, kde trpělivě čekají na svou oběť. Tou může být zvíře i člověk, klíště se přisaje, a pokud má tu možnost, živí se až několik dní jeho krví.

Při té příležitosti může na svého hostitele přenést řadu infekčních chorob, člověk je nejvíce ohrožen lymskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou, kočkám a psům v našich klimatických podmínkách nejčastěji hrozí nákaza lymskou boreliózou. Ochráníme-li naše zvířata, ochráníme i sebe, protože nepřisáté klíště se může ze zvířecí srsti přesunout i na nás.

Je několik způsobů, jak psa nebo kočku vybavit v boji proti klíšťatům. Každý chovatel si postupem času zvolí ten, který mu nejvíc vyhovuje – ať už svou spolehlivostí, cenou nebo dobou, po kterou zvířata ochrání.

Řešením proti klíšťatům je obojek

Jednou z možností jsou antiparazitární obojky, které chrání i před blechami. Vybíráme je podle obvodu krku zvířete a podle doby jejich účinnosti, což může být jen několik týdnů, ale i 8 měsíců.

Zvíře musí mít obojek nasazený nepřetržitě, jeho používání se ale nedoporučuje v bytech, kde pes žije společně s malými dětmi, některé psí obojky není dokonce vhodné používat v domácnostech, kde se psem žijí kočky. Na trhu jsou i obojky pro kočky, ale řada chovatelů o téhle možnosti vůbec neuvažuje, bojí se toho, jak kočka na obojek zareaguje, i možnosti, že se při výpravách po svém teritoriu za obojek někde zachytí.

Spot on nebo sprej?

Druhým velice často používaným způsobem jsou takzvané spot ony, tedy pipety s látkou, která většinou ochrání před klíšťaty, blechami, ale někdy i před bodavým hmyzem. Vybíráme ji podle hmotnosti zvířete, aplikujeme do srsti mezi lopatkami. Pro zapomnětlivce ale může být nevýhodné, že účinkuje kratší dobu než obojky, většinou 3 až 7 týdnů. Ještě krátkodobější ochranu poskytují různé spreje nebo pěny, které aplikujeme do srsti zvířete opakovaně těsně před každou procházkou. Psy můžete nechat proti borelioze i naočkovat, finančně je to náročné zhruba stejně jako předchozí možnosti a získáte jistotu, že vaše zvíře neonemocní. Vakcinaci je nejvhodnější absolvovat v zimních měsících, její nevýhodu ale je, že psa neochrání před přisátím klíšťat.

Žvýkací tablety

V posledních letech čím dál větší procento majitelů domácích mazlíčků volí žvýkací tablety. Vyrábějí se pro psy i pro kočky a mají hned několik výhod. Zvířatům většinou chutnají úplně stejně jako oblíbené pamlsky, mají dlouhou dobu účinnosti a nejsou ze srsti zvířat nijak cítit. Jsou vynikající variantou i pro psy, nadšené plavce. Koupelí v přírodě ani doma ve vaně s použitím šamponu se účinek tablety nesnižuje.

Můžete to proti klíšťatům zkusit i bez chemie

Některým majitelům psů a koček nevyhovuje žádná ze zmíněných možností, část z nich se například obává nežádoucích vedlejších účinků prodávaných přípravků, a hledá proto jiné způsoby, jak svého kamaráda ochránit. K dostání jsou například odpuzovače parazitů z éterických olejů čajovníku nebo levandule. Pejskaři si vzájemně předávají i tipy na čistě domácké způsoby, jak s klíšťaty zatočit. Jedním z nich je například zajištění dostatku vitamínu B užíváním B-Komplexu, Pangaminu, nebo dokonce pivovarských kvasnic. Někteří zkoušejí česnekové tablety nebo do srsti vtírají olej, do kterého před tím česnek naložili.

Velkým hitem je jednoduchý recept na domácí repelent z rozmarýnu:

Budete potřebovat:

  • sáček sušeného rozmarýnu nebo 250 g rozmarýnu čerstvého
  • 1 l vody
  • 1 lžíci vinného octa

Postup:

Vodu přiveďte k varu, pak odstavte hrnec a vsypte rozmarýn. Nechte ho louhovat, dokud voda úplně nevychladne. Bylinky sceďte, do vody přidejte vinný ocet, hotový repelent přelijte do lahve s rozprašovačem a uložte do lednice. Před vycházkou postříkejte nejenom pejska, ale i sebe.

Jak odstranit psovi klíště

I když své zvíře chráníte, nezapomeňte po každém pobytu venku zkontrolovat, jestli nějaké to klíště přece jenom nepřináší domů. Většina chovatelů vám potvrdí, že žádný ze způsobů není úplně stoprocentní. U psů a koček s delší srstí použijte raději kartáč. Přisáté klíště okamžitě odstraňte, „na operaci“ si můžete natáhnout gumové rukavice, je to jistější hlavně v případě, kdy máte větší záděrky kolem nehtů:

Zvíře se pokuste udržet v klidu. Klíště zakápněte dezinfekcí a uchopte hned u kůže. V současné době se doporučuje klíště z kůže vytáhnout kývavými pohyby nebo přímým pohybem vzhůru, použít můžete speciální kleštičky, kartu se zářezy nebo háček na klíšťata, svou službu udělá i elektrikářský krokodýlek.

Ránu po klíštěti znovu vydezinfikujte, parazita spláchněte do záchodu a nezapomeňte si důkladně umýt ruce.

Zdroj: prvnipomocpropsy.cz; vaschovatel.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také