návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Když kraslice malují samy slepičky: Různá plemena snášejí různě barevná vejce

Simona Sedláčková , Vydáno: 17.03.2021
Velikonoční kraslice malované samotnými slepičkami
Autor: iStock Velikonoční kraslice malované samotnými slepičkami
Pokud si pořídíte slepičky plemene araucana nebo maranska, můžete mít vlastní, přírodou vybarvené kraslice. K běžným bílým nebo světle hnědým vajíčkům tak budete sbírat i vejce zelená, tyrkysová nebo tmavě hnědá.

reklama

Velikonoční slepice

Ve světě chovatelů slepic se můžete setkat s termínem velikonoční slepice (Easter Egger). Není to přímo slepičí plemeno, ale je to kříženec plemen, která snášejí netradičně barevná, většinou zelená nebo tyrkysová vajíčka. Tyto slepice bývají chované právě pro zajímavě vybarvené skořápky vajec. Další kříženci, nazývaní Olive Egger, zase snáší pouze olivově zbarvená vejce.

Zástupce velikonočních slepic (Easter Egger)
Autor: iStock Zástupce velikonočních slepic (Easter Egger)

Každé plemeno snáší jinou barvu vajec

Pokud si chcete být jisti, jakou barvu budou mít skořápky vajíček, která snesou vaše slepice, pořiďte si na dvorek zástupkyně čistých plemen, například araukany, které vás překvapí snad nejzajímavějšími, modrozelenými vajíčky, nebo maransky, od kterých získáte vajíčka tmavě hnědá. A faverolky sice většinou nesou vajíčka se světle hnědou skořápkou, ale můžete se dočkat i vajec s narůžovělým nádechem.

Velikonoční kraslice malované samotnými slepičkami
Autor: iStock Velikonoční kraslice malované samotnými slepičkami

Pokud hodláte velikonoční kraslice malovat sami, pak budete potřebovat vajíčka krásně čistě bílá – a taková umějí snášet například slepice plemene Leghorn.

Kohout a slepice plemene Leghorn
Autor: iStock Kohout a slepice plemene Leghorn

Slepice araukany snáší tyrkysová vejce

Po všech stránkách zajímavé plemeno slepic, araukana, pochází až z jihoamerického Chile. Jsou to na první pohled zajímavé, vousaté slepičky, které mívají i další zvláštnost, některým chybí ocas. Mají zelené běháky a zelená, někdy i modrozelená nebo až tyrkysová je i skořápka jejich vajec. Jsou to dobré nosnice, které snesou i 180 vajíček ročně.

Po všech stránkách zajímavé plemeno slepic, araukana
Autor: iStock Po všech stránkách zajímavé plemeno slepic, araukana

A aby těch zajímavostí kolem araukan nebylo málo, jsou to slepice sice temperamentní, ale dají se i snadno ochočit. Umí být k chovateli velmi přítulné, a dokonce se i snadno cvičí!

Zelená vajíčka araukan
Autor: iStock Zelená vajíčka araukan

Čokoládové nosnice maransky

Vajíčka s výrazně hnědou, dokonce až čokoládově zbarvenou skořápkou získáte od nosného, středně těžkého plemene slepic, maransek. Skořápky bývají někdy i krásně kropenaté.

Slepice tohoto plemene bývají většinou černé s měděným peřím na krku. Jsou to slípky mírné a klidné povahy, ale ochočit se moc nenechají. Ale hlavně jsou to nosnice rekordmanky. Některé snesou i 250 vajec za rok.

Maransky bývají většinou černé s měděným peřím na krku
Autor: iStock Maransky bývají většinou černé s měděným peřím na krku

Mohutné faverolky

Faverolky patří mezi středně těžká plemena, chovaná především na maso. Nejčastěji se vyskytují v lososovém zbarvení. Jejich snůška není největší, pohybuje se kolem 130 až 160 vajec za rok a slepice vajíčka se světle hnědou až narůžovělou skořápkou snášejí i v zimě.

Faverolky patří mezi středně těžká plemena
Autor: iStock Faverolky patří mezi středně těžká plemena

Víte, jak připravit dvorek na příchod prvních slepiček?

Chystáte se na nákup prvních slepic?

Chystáte se na nákup prvních slepic? Poradíme vám, co pro ně připravit

Slepice orpingtonka žlutá

Slepice na přání: Vyberte si do svého chovu to správné slepičí plemeno

reklama

Článek je zařazen v: Velikonoce , slepice , plemeno , barevná , vajíčka , skořápky , velikonoční , araukany , maransky , faverolky , kraslice , přírodní

reklama

Přečtěte si také