Slivoň chloupkatá: Stromek s něžnými květy, které se zimy nezaleknou

Není mnoho rostlin, které dokážou vykvést i uprostřed zimy a mají tolik houževnatosti, že je ani mráz nezastaví. Neznamená to, že její něžné kvítky mráz nezničí, ale jakmile mrazy ustoupí, vyžene nové puky a znovu vykvete. V závislosti na počasí kvete od listopadu až do jara.

Slivoň chloupkatá (Prunus subhirtella ´Autumnalis´)

Menší strom pocházející z Japonska, který se větví nízko nad zemí a mnohdy tak připomíná spíše keř. Stačí však spodní větve pravidelně odřezávat a stromu se začne podobat mnohem více. Dorůstá do výšky 4 až 9 metrů, ale většinou se drží u nižší hranice. Vykvétá v mírnějších zimách opakovaně, od konce listopadu až do jara, a dokáže tak zdobit zahradu po celé zimní období.

Rozvité květy jsou bílé až růžové, ale nerozvinuté puky bývají tmavě růžové. Květy se vytvářejí na větvích bez listů, tedy dříve, než listy na jaře vyraší.

Na jaře, po opylení květů hmyzem, se začnou vytvářet malé oválné peckovice. Jsou červené až černé a skýtají vítanou potravu pro ptactvo. Jinak jsou plody pro člověka nejedlé.

Kam vysadit slivoň chloupkatou

Slivoni chloupkaté se dobře daří při umístění na plném slunci, ale má ráda vlhčí, nevysychavou půdu, s kyselejším pH. Na druhou stranu trvalé přemokření jí vadí.

Problémy s pojmenováním

Rod Prunus obsahuje více než 400 druhů dřevin, mezi kterými najdete třešně, slivoně, broskve, trnky, sakury (okrasné třešně), a dokonce i stálezelené bobkovišně. Proto stejný stromek můžete zakoupit pod jedním latinským označením Prunus subhirtella ‚Autumnalis‘, ale s více českými názvy – slivoň chloupkatá, višeň chloupkatá nebo třešeň chloupkatá. A proč chloupkatá? Označení vzniklo díky jemným chloupkům na spodní straně listů.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99e%C5%A1e%C5%88_chloupkat%C3%A1; https://www.havlis.cz/karta.php?kytkaid=108


Přečtěte si také