reklama

Slivoň chloupkatá: Stromek s něžnými květy, které se zimy nezaleknou

Simona Sedláčková
6. ledna 2020
Není mnoho rostlin, které dokážou vykvést i uprostřed zimy a mají tolik houževnatosti, že je ani mráz nezastaví. Neznamená to, že její něžné kvítky mráz nezničí, ale jakmile mrazy ustoupí, vyžene nové puky a znovu vykvete. V závislosti na počasí kvete od listopadu až do jara.
reklama

Slivoň chloupkatá(Prunus subhirtella ´Autumnalis´)

Menší strom pocházející zJaponska, který se větví nízko nad zemí a mnohdy tak připomíná spíše keř. Stačí však spodní větve pravidelně odřezávat a stromu se začne podobat mnohem více. Dorůstá do výšky 4 až 9 metrů, ale většinou se drží u nižší hranice. Vykvétá vmírnějších zimách opakovaně, od konce listopadu až do jara, a dokáže tak zdobit zahradu po celé zimní období.

Rozvité květy jsou bílé až růžové, ale nerozvinuté puky bývají tmavě růžové. Květy se vytvářejí na větvích bez listů, tedy dříve, než listy na jaře vyraší.

Na jaře, po opylení květů hmyzem, se začnou vytvářet malé oválné peckovice. Jsou červené až černé a skýtají vítanou potravu pro ptactvo. Jinak jsou plody pro člověka nejedlé.

Kam vysadit slivoň chloupkatou

Slivoni chloupkaté se dobře daří při umístění na plném slunci, ale má ráda vlhčí, nevysychavou půdu, skyselejším Ph. Na druhou stranu trvalé přemokření jí vadí.

Problémy spojmenováním

Rod Prunus obsahuje více než 400 druhů dřevin, mezi kterými najdete třešně, slivoně, broskve, trnky, sakury (okrasné třešně), a dokonce i stálezelené bobkovišně. Proto stejný stromek můžete zakoupit pod jedním latinským označením Prunus subhirtella ´Autumnalis´, ale svíce českými názvy – slivoň chloupkatá, višeň chloupkatá nebo třešeň chloupkatá. A proč chloupkatá? Označení vzniklo díky jemným chloupkům na spodní straně listů.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama