reklama

Slunečnice: Letnička, která umí být obr i trpaslík. Jak vypěstovat i druhy vhodné pro alergiky?

redakce
6. července 2019
Slunečnice roční, jak zní její celý název, už dávno není jenom žlutá, až tři metry vysoká květina, která nás okamžitě napadne. Umí se vybarvit i do jiných odstínů, také se dokáže zmenšit na velikost přesně do květináče a zvládne potěšit i alergiky, kterým by mohl vadit její pyl. Seznamte se s novými odrůdami, které vás zaručeně překvapí i potěší zároveň.
reklama

Slunečnice roční (Helianthus annus)

Každému dobře známá jednoletá rostlina, tedy letnička, pocházející zAmeriky. V16. stolení byla dovezena do Evropy a během dvou století se značně rozšířila.

Slunečnicová semena se vysévají od konce dubna do konce května přímo do volné půdy, na sušší a teplé stanoviště spřímým slunečním svitem. Slunečnice vyžaduje pro svou výšku místo závětrné a pravidelnou zálivku. Vykvétá od června do září a je vhodná i křezu. Květní úbory dokáží přilákat včely, čmeláky i motýly zširokého okolí. Možná budete až překvapeni, kolik druhů hmyzu se na slunečnicích objeví.

Slunečnice vnových barvách

Vposledních letech se šlechtitelé snaží nabízet každým rokem novinky ze světa slunečnic, a tak můžete pěstovat například odrůdu sbarevnými květy, od žluté po bronzovou (FANTAZIE F1) nebo odrůdu snádherně mahagonovým terčem (HELIOS).

Slunečnice obři i trpaslíci

Vnabídce jsou i odrůdy se vzrůstem obra, které vyrůstají až do výšky 3,5 m (KING KONG), či naopak odrůdy vhodné i do truhlíku (TOPOLINO). Trpaslíkem mezi slunečnicemi je odrůda PACINO MIX, určená přímo kpěstování na balkonech, protože dorůstá pouze do výšky 40 cm. Na druhou stranu velikost těchto nízkých slunečnic závisí na velikosti nádoby, ve které jsou pěstované. Pokud tyto odrůdy vysadíte do volné půdy, pak vyrostou o nejméně 20 cm více. Slunečnice jsou skvělé medonosné balkonovky.

Slunečnice pro alergiky

Dokonce i alergici mohou pěstovat slunečnice, které nevytváří pyl, ale pak samozřejmě nelákají ani užitečný hmyz. Nové hybridní odrůdy jsou sterilní, netvoří pyl. Proto nevadí ani alergikům, ale ani hospodyňkám, snažehlenými ubrusy na stole, které by mohla pylová zrna, vypadávající ze slunečnic ve váze, zašpinit. Odrůda DOUBLE DANDY vykvétá temně červenými květy sčerným terčem. Ani odrůda sna první pohled klasickým vzhledem, SURPRISE F1 pyl nevytváří. Pokud tyto odrůdy nejsou opylené pylem jiných slunečnic vokolí, stále kvetou a nenasazují semena.

Slunečnice pro náročné

Odrůda snázvem BALLAD F1 je zároveň nízká, tedy vhodná do květináčů, a dokonce ani netvoří pyl, tedy je vhodná i pro alergiky. Slunečnice je zlatožlutá stmavšími bronzovýmim středy.

Představa jediného obřího květu slunečnice na vysokém stonku už také nemusí být vždy pravda. SONNY F1 je slunečnice nižšího, kompaktního vzrůstu, maximálně do 70 cm, silně větvící. Vhodná je pro pěstování na záhoně i vnádobách. Květy jsou zlatavě žluté, smenším, tmavým středem, sterilní, vhodné pro alergiky. Odrůda vyniká výjimečně zdravými listy. Větvené slunečnice kvetou vporovnání stěmi jednostonkovými delší dobu. Když budete odstraňovat odkvetlá soukvětí, budou kvést mnoho týdnů.

Další netradičně zbarvenou kráskou, navíc vhodnou pro alergiky je odrůda BUTTERCREAM F1. Jemné krémové žluté sterilní květy bez pylu, se vám budou určitě líbit. Rostlina je nízkého až polovysokého vzrůstu, do 100 cm. Její sterilní květy bez pylu jsou vhodné i křezu, nevyvolávají alergické reakce. Její výhodou je také to, že velmi brzy začíná kvést.

Náročným zahradníkům by mohla vyhovovat i barevně výjimečná slunečnice smahagonovými květy, CLARET F1. Vytváří až dvoumetrové větvící se rostliny. Květy jsou sterilní, netvoří pyl, je proto vhodná i k řezu. Rostliny kvetou delší období. Květy odrůdy CLARET F1 poskytnou zajímavý kontrast vkombinovaných kyticích se žlutými, oranžovými či bílými slunečnicemi.

Text: Simona Bauer a Jan Prášil

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama