Slunečnice: Letnička, která umí být obr i trpaslík. Jak vypěstovat i druhy vhodné pro alergiky?
Slunečnice roční, jak zní její celý název, už dávno není jenom žlutá, až tři metry vysoká květina, která nás okamžitě napadne. Umí se vybarvit i do jiných odstínů, také se dokáže zmenšit na velikost přesně do květináče a zvládne potěšit i alergiky, kterým by mohl vadit její pyl. Seznamte se s novými odrůdami, které vás zaručeně překvapí i potěší zároveň.
Slunečnice roční (Helianthus annus)
Každému dobře známá jednoletá rostlina, tedy letnička, pocházející z Ameriky. V 16. stolení byla dovezena do Evropy a během dvou století se značně rozšířila.
Slunečnicová semena se vysévají od konce dubna do konce května přímo do volné půdy, na sušší a teplé stanoviště s přímým slunečním svitem. Slunečnice vyžaduje pro svou výšku místo závětrné a pravidelnou zálivku. Vykvétá od června do září a je vhodná i k řezu. Květní úbory dokáží přilákat včely, čmeláky i motýly z širokého okolí. Možná budete až překvapeni, kolik druhů hmyzu se na slunečnicích objeví.
Slunečnice v nových barvách
V posledních letech se šlechtitelé snaží nabízet každým rokem novinky ze světa slunečnic, a tak můžete pěstovat například odrůdu s barevnými květy, od žluté po bronzovou (FANTAZIE F1) nebo odrůdu snádherně mahagonovým terčem (HELIOS).
Slunečnice obři i trpaslíci
V nabídce jsou i odrůdy se vzrůstem obra, které vyrůstají až do výšky 3,5 m (KING KONG), či naopak odrůdy vhodné i do truhlíku (TOPOLINO). Trpaslíkem mezi slunečnicemi je odrůda PACINO MIX, určená přímo k pěstování na balkonech, protože dorůstá pouze do výšky 40 cm. Na druhou stranu velikost těchto nízkých slunečnic závisí na velikosti nádoby, ve které jsou pěstované. Pokud tyto odrůdy vysadíte do volné půdy, pak vyrostou o nejméně 20 cm více. Slunečnice jsou skvělé medonosné balkonovky.
Slunečnice pro alergiky
Dokonce i alergici mohou pěstovat slunečnice, které nevytváří pyl, ale pak samozřejmě nelákají ani užitečný hmyz. Nové hybridní odrůdy jsou sterilní, netvoří pyl. Proto nevadí ani alergikům, ale ani hospodyňkám, s nažehlenými ubrusy na stole, které by mohla pylová zrna, vypadávající ze slunečnic ve váze, zašpinit. Odrůda DOUBLE DANDY vykvétá temně červenými květy s černým terčem. Ani odrůda s na první pohled klasickým vzhledem, SURPRISE F1 pyl nevytváří. Pokud tyto odrůdy nejsou opylené pylem jiných slunečnic v okolí, stále kvetou a nenasazují semena.
Slunečnice pro náročné
Odrůda snázvem BALLAD F1 je zároveň nízká, tedy vhodná do květináčů, a dokonce ani netvoří pyl, tedy je vhodná i pro alergiky. Slunečnice je zlatožlutá s tmavšími bronzovými středy.
Představa jediného obřího květu slunečnice na vysokém stonku už také nemusí být vždy pravda. SONNY F1 je slunečnice nižšího, kompaktního vzrůstu, maximálně do 70 cm, silně větvící. Vhodná je pro pěstování na záhoně i v nádobách. Květy jsou zlatavě žluté, s menším, tmavým středem, sterilní, vhodné pro alergiky. Odrůda vyniká výjimečně zdravými listy. Větvené slunečnice kvetou v porovnání s těmi jednostonkovými delší dobu. Když budete odstraňovat odkvetlá soukvětí, budou kvést mnoho týdnů.
Další netradičně zbarvenou kráskou, navíc vhodnou pro alergiky je odrůda BUTTERCREAM F1. Jemné krémové žluté sterilní květy bez pylu, se vám budou určitě líbit. Rostlina je nízkého až polovysokého vzrůstu, do 100 cm. Její sterilní květy bez pylu jsou vhodné i k řezu, nevyvolávají alergické reakce. Její výhodou je také to, že velmi brzy začíná kvést.
Náročným zahradníkům by mohla vyhovovat i barevně výjimečná slunečnice s mahagonovými květy, CLARET F1. Vytváří až dvoumetrové větvící se rostliny. Květy jsou sterilní, netvoří pyl, je proto vhodná i k řezu. Rostliny kvetou delší období. Květy odrůdy CLARET F1 poskytnou zajímavý kontrast v kombinovaných kyticích se žlutými, oranžovými či bílými slunečnicemi.
Text: Jan Prášil