Snědek chocholičnatý neboli betlémská hvězda je léčivka s květy, které se na noc zavírají

Znáte cibulovinu, která je známá i pod lidovým názvem betlémská hvězda? Její květy se otevírají pouze při dostatečném množství slunečního světla. Při zamračeném počasí uvidíte pouze zelené, rubové části okvětních lístků.

Snědek chocholičnatý (Ornithogalum umbellatum)

Vytrvalá rostlina, vysoká asi 10–25 cm, skulovitě vejčitou podzemní cibulí, která mívá vprůměru asi 3 cm. Listy jsou seskupené vpřízemní růžici, úzce čárkovité, široké asi 3 cm. Na každé rostlině najdete asi 4–7 listů, vyrůstajících zhlavní cibule, a větší množství drobnějších lístků, vyrůstajících zcibulek postranních. Úzké listy najdete na záhonu jen na jaře, dokud rostlina neodkvete. Pak zežloutnou, zatáhnou a uschnou.

Vykvétá odkvětna do června. Bílé květy má uspořádané vkvětenstvích zvaných chocholík a může obsahovat až 20 jednotlivých květů. Okvětní lístky mají na rubu široký zelený pruh. Je zajímavé, že se květy otevírají až po 11. hodině dopoledne. Po západu slunce se květy zase zavírají.

Kde všude snědek chocholičnatý najdete

Tato bylina se zářivě bílými květy ve tvaru hvězdy pochází zteplejších zemí kolem Středozemního moře, ale rozšířila se až hodně severně nad Alpy. Najdete ji dokonce až vjižní Skandinávii či Velké Británii. Na jih její výskyt zasahuje až do severní Afriky a části Asie.

V Čechách se snědek chocholičnatý vyskytuje poměrně vzácně, pokud budete mít štěstí, najdete ho vnížinách i podhůřích. Na Moravě se nevyskytuje téměř vůbec.

Krizová kapka

I snědek chocholičnatý patří kléčivým rostlinám. Pomáhá lépe zvládat psychickou bolest a je to skvělý pomocník vkrizových životních situacích. Zkvětů snědku chocholičnatého se připravuje esence, která je známá jako „krizová kapka“. Říká se, že potěší duši a zmírňuje bolesti.

Jak esenci připravit? Do sklenice nalijte 50 ml čerstvé vody a vložte větší množství květů. Sklenici nechte 24 hodin stát. Pak květy odstraňte a přilijte trochu vinného lihu. Esenci uložte do lednice. Užívá se 1 kapka ve sklenici vody.


Přečtěte si také