Zahrada

18. října 2015 06:00

Markéta Zídková

Stožáry vysokého napětí na Islandu možná nahradí oceloví obři

Dráty vysokého napětí na Islandu možná ponesou stožáry ve tvaru obřích chodících postav. Nápad zaujal experty snadným technickým řešením.

Návrh předložila architektonická a designérská společnost Choi+Shine na islandské Mezinárodní soutěži designu stožárů vysokého napětí. Soutěžní porota kromě jejich vzhledu ocenila i to, že stavba stožárů připomínajících obří postavy vyžaduje jen menší úpravy stávajících stožárů. Šance výstředního návrhu na uplatnění zvyšuje i jeho vítězství v soutěži Nerealizované architektury, kterou vyhlašuje bostonský svaz architektů.

„Ikonické stožárové postavy, které jsme vytvořili, se možná stanou monumenty v krajině. Pohled na ně přinese úplně nový zážitek, což je povyšuje nad pouhé konstrukce navrhované jen a pouze pro daný účel,“ vysvětlují architekti z firmy Choi+Shine. Postavy mohou zaujímat různé pózy dané i průběhem krajiny. Tam, kde energetické rozvody překonávají kopec, mohou stožáry vypadat, jako by na něj lezly. V pasážích s delšími rozestupy zas postavy mohou zdvihnout paže, aby kompenzovaly větší průvěsy kabelů. „Drobné změny ve tvaru paží a natočení hlavy v kombinaci s různými polohami vlastního trupu ve třech osách dovolují širokou škálu výrazů. Stožáry lze umístit v párech, nakročené k pomyslné chůzi po nebo proti směru vedení, také ale mohou klečet, případně hledět jeden na druhý, když se stožáry míjejí,“ rozvíjejí autoři fantazii.

Každý z těchto stožárů má sestávat z týchž základních dílů (hlavy, paží, trupu a nohou), které by šlo s využitím prefabrikovaných spojů sestavit do žádaného výsledného tvaru. „Podobně jako sochy na Velikonočním ostrově se i tyto moderní, 45 m vysoké karyatidy stanou významnou součástí krajiny, po níž budou tiše rozvádět elektřinu,“ přejí si autoři nezvyklých stožárů.

Sdílejte článek

Přečtěte si také