Zahrada

8. července 2023 08:00

Simona Sedláčková

Sysel obecný je kriticky ohrožený druh, přesto se s ním můžete setkat pěkně zblízka

Sysel je sice příbuzným veverky, ale na rozdíl od ní nešplhá po větvích. Žije v početných koloniích a vyhrabává si zemní nory. Tohle roztomilé zvířátko můžete dokonce navštívit na několika syslích loukách v Čechách i na Moravě. Ale pozor, nekrmit a nehladit!

Sysel obecný (Spermophilus citellus)

Na první pohled vám možná hlídkující sysel sedící na zadních nožkách připomene dětmi oblíbenou surikatu, ale s tou nemá nic společného. Zato je to blízký příbuzný veverky, s níž náleží společně do řádu hlodavců. Na rozdíl od veverky je to však hlodavec zemní.

Sysel je zvířátko s denní aktivitou, které dorůstá do délky asi 20 cm a váží asi 200–400 g. Má hustý šedohnědavý kožich, velké oči, malé ušní boltce a krátký štětkovitý ocas. Živí se převážně rostlinnou potravou, ale nepohrdne ani drobnými živočichy, například hmyzem nebo mladým hrabošem.

Nevytváří si žádné zásoby potravy, zimu přečkává v hibernovaném stavu, kdy dochází ke snížení tepové a dechové frekvence i ke snížení tělesné teploty. Je zajímavé, že se sysli ukládají ke spánku postupně. První jdou už na konci července spát samice, které se v daném roce nerozmnožují, následují je samci a nakonec, v září nebo dokonce až vříjnu, usínají tohoroční mláďata. Na jaře se probouzejí, většinou v březnu, po asi 150–200 dnech hibernace a následuje páření. Po 25–28 dnech březosti se rodí holá mláďata, která však docela rychle, asi po 4 týdnech, opouštějí noru.

Původně byl sysel považován za hojného hospodářského škůdce, ale časem se přesunul až do kolonky kriticky ohrožený druh a podléhá celoevropské ochraně. Je zakázáno sysly zabíjet, chytat i ničit jejich nory. Sysel žije hlavně v jihovýchodní Evropě a v Malé Asii, ale vyskytuje se i u nás a v Polsku. V polovině minulého století se běžně vyskytoval na travnatých mezích, na polích s obilím i vojtěškou nebo na pastvinách. Postupně však z naší krajiny mizel.

Hloubí si spletité nory a žije v početných koloniích v místech, kde je vytrvale nízký travnatý porost. Takový terén mu umožňuje vizuální kontakt s ostatními druhy v kolonii a také mu dává možnost včas spatřit blížícího se predátora. Vyhovují mu proto travnatá hřiště, například golfová, nebo sportovní letiště. V současné době se u nás můžete se syslem setkat na několika chráněných místech, kterých je asi 38.

Kde můžete navštívit syslí kolonie?

Pokud vás tohle roztomilé zvířátko zajímá, pak ho můžete na vlastní oči spatřit například ve výběhu velkých kopytníků v Zoologické zahradě hl. m. Prahy. Vyskytuje se tam zcela volně a chce to jenom trochu štěstí.

Pokud tomu štěstí chcete jít hodně naproti, pak se vydejte do Mladé Boleslavi. V mapách hledejte Národní přírodní památku Radouč nebo Svojsíkovu ulici. Možná budete překvapeni, až dojedete na okraj mladoboleslavského sídliště. Hned za posledním panelákem začíná unikátní syslí louka. Pokud se obáváte, že se vám nemusí poštěstit a na žádného sysla nenarazíte, pak tento strach rychle odhoďte. Hned na okraji louky budete množstvím syslíků doslova zaskočeni. Vybíhají z nor a běží vstříc každému novému návštěvníkovi. Nenechte se však obměkčit sladkým kukučem a v žádném případě zvířátka nekrmte! Nanejvýš jim můžete donést trochu čerstvé vody a tu pak doplnit do několika misek, které najdete na místě.

Další syslí louky najdete například u obce Loděnice v okrese Beroun nebo u obce Raná na Lounsku. Na Moravě zase můžete sysly navštívit po domluvě exkurze například ve Velkých Pavlovicích.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek


Přečtěte si také