Zahrada

7. března 2019 16:00

Simona Sedláčková

Tařicovka: Začíná kvést už jako malá sazenička a v kvetení vytrvá až do zámrazu

Tařicovka je letnička, která vytváří na záhonech bohaté polštáře, obsypané bílými nebo narůžovělými květy. Je to kobercovka, kterou můžete využít na volná místa do skalky i jako obrubu záhonů s letničkami či trvalkami.

Tařicovka přímořská (Lobularia maritima)

Mezi letničkami snad nenajdete žádnou, která by dokázala vykvést tak rychle po výsevu. Tařicovka kvete už jako malý semenáček, ve stáří asi pět týdnů. A je báječné, že pokud ji vždy po odkvětu sestřihnete, vytrvá po celé léto až do podzimu a stále bude pokrytá květy.

Tařicovka pochází ze Středomoří, kde roste jako trvalka. Vnašich podmínkách ji pěstujeme jako letničku, ale menší podzimní mrazíky, asi do -5 °C, většinou hravě zvládne. Jsou to nízké polštářovité rostliny sbohatým větvením stonku. Na každém konci nese hrozen sbílými nebo narůžovělými květy, který postupně nakvétá. Květy vydávají jemnou vůni, velmi přitažlivou pro včely. Tařicovka je tak velmi významnou první jarní potravou pro užitečný hmyz.

Kdy vyséváme tařicovku

Semena tařicovky jsou plochá, nažloutlá a vysévají se buď od poloviny března do výsevních misek ve skleníku nebo doma za oknem či přímo na stanoviště, vpolovině dubna. Předpěstované sazeničky mají tu výhodu, že vykvétají opravdu hodně brzy a nevadí jim ani přesazování vplném květu.

Podmínky kpěstování

Tařicovce se daří vchudších půdách, na teplém stanovišti a plném slunci. Rostliny velmi často napadají dřepčíci, na které je nutné používat vhodné postřiky.


Přečtěte si také