Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Tařicovka: Začíná kvést už jako malá sazenička a v kvetení vytrvá až do zámrazu

Tařicovka je letnička, která vytváří na záhonech bohaté polštáře, obsypané bílými nebo narůžovělými květy. Je to kobercovka, kterou můžete využít na volná místa do skalky i jako obrubu záhonů s letničkami či trvalkami.
Vydáno: 07.03.2019
Tařicovka: Začíná kvést už jako malá sazenička a v kvetení vytrvá až do zámrazu
Autor: istockphoto.com Tařicovka: Začíná kvést už jako malá sazenička a v kvetení vytrvá až do zámrazu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tařicovka přímořská (Lobularia maritima)

Mezi letničkami snad nenajdete žádnou, která by dokázala vykvést tak rychle po výsevu. Tařicovka kvete už jako malý semenáček, ve stáří asi pět týdnů. A je báječné, že pokud ji vždy po odkvětu sestřihnete, vytrvá po celé léto až do podzimu a stále bude pokrytá květy.

Tařicovka se hodí do skalky i jako obruba záhonů
Autor: istockphoto.com Tařicovka se hodí do skalky i jako obruba záhonů

Tařicovka pochází ze Středomoří, kde roste jako trvalka. V našich podmínkách ji pěstujeme jako letničku, ale menší podzimní mrazíky, asi do -5 °C, většinou hravě zvládne. Jsou to nízké polštářovité rostliny s bohatým větvením stonku. Na každém konci nese hrozen s bílými nebo narůžovělými květy, který postupně nakvétá. Květy vydávají jemnou vůni, velmi přitažlivou pro včely. Tařicovka je tak velmi významnou první jarní potravou pro užitečný hmyz.

Včelky tařicovku vyhledávají
Autor: istockphoto.com Včelky tařicovku vyhledávají

Kdy vyséváme tařicovku

Semena tařicovky jsou plochá, nažloutlá a vysévají se buď od poloviny března do výsevních misek ve skleníku nebo doma za oknem či přímo na stanoviště, v polovině dubna. Předpěstované sazeničky mají tu výhodu, že vykvétají opravdu hodně brzy a nevadí jim ani přesazování v plném květu.

Tařicovka v růžové
Autor: istockphoto.com Tařicovka v růžové

Podmínky k pěstování

Tařicovce se daří v chudších půdách, na teplém stanovišti a plném slunci. Rostliny velmi často napadají dřepčíci, na které je nutné používat vhodné postřiky.

Článek je zařazen v: tařicovka , Lobularia maritima , letnička , nenáročná květina , kobercovka , skalnička , na obruby
Reklama