reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Dubnový shon na zahradě: co je třeba udělat?

klára beščecová , Vydáno: 01.04.2017
Práce je víc než dost
Autor: Thinkstock Práce je víc než dost
V dubnu se zahrádkář nezastaví. Sotva provzdušní trávník, už aby spěchal sázet, plít a sít. Rostliny rostou jak poblázněné, jako kdyby věděly, že za 9 měsíců přijde zima.

reklama

Zahrada už přináší první potěšení. Na záhonech kvetou cibuloviny, nízké trvalky, ale i rané keře, na žádné dlouhé rozjímání ale není čas. Ve čtvrtém měsíci v roce je třeba důsledně plít. Časně vyčištěné záhony nebude v pozdějších měsících plevel tolik zahlcovat, neboť na nich získají výhodu rostliny užitkové nebo okrasné.

Květiny a okrasné keře

Jakmile se zbavíte obtížného býlí, dokončete výsadbu okrasných dřevin. Pokud jich hodláte sázet větší množství, začněte otužilejšími druhy, zatímco s teplomilnými počkejte na vyšší teploty. Opadavým listnatým dřevinám před výsadbou ještě zkraťte výhonky a zbavte je zaschlých nebo nalomených kořínků. Ušlechtilé jehličnany a opadavé listnáče předpěstované v kontejnerech už řezem upravovat není třeba. Vysazené rostliny nehnojte, na to musí nejprve zakořenit. Okrasné keře a záhony s trvalkami ovšem pohnojte proleželým kompostem.

Teplejší počasí umožňuje sít otužilejší letničky přímo na záhony. I výraznější ranní ochlazení snese měsíček, sluncovka – kalifornský máček, černucha, iberka okoličnatá, tařice přímořská, slunečnice, ale i hrachor. V módě zůstávají méně organizované zahrádky připomínající spíše rozkvetlou louku než úhledné záhony. Tohoto efektu snadno docílíte s pomocí běžně prodávaných květinových směsí obsahujících kromě typických polních květin také chrpy a měsíčnice. Duben je ideální čas k výsadbě a řezu růží. Nově vysazené růže zkraťte na tři očka, zakořeněné na tři až osm oček.

Do konce dubna můžete ještě vysazovat ovocné stromky
Autor: Thinkstockphotos Do konce dubna můžete ještě vysazovat ovocné stromky

Choulostivější letničky jako cínie, letní fialy, jednoleté okrasné trávy nebo hvězdnice předpěstujte ve studeném pařeništi nebo skleníku, který je ale třeba pravidelně větrat. Pokud nejsou k dispozici, vystačíte s verandou nebo okenními parapety.

Travnaté potěšení

Aby se tráva brzy zazelenala, je třeba shrabat zbytky listí a také vyhrabat mech. To můžete speciálními věnčitými hráběmi. Pokud je po odstranění mechu v trávníku mezera větší než plocha dlaně, musí být tento úsek znovu doset travním semenem. Zakořeněnému trávníku dodatečná várka živin naopak prospěje. Větší oseté plochy překryjte netkanou textilií, aby semena nevyplavil déšť či je během svých četných cílených mezipřistáních nevyzobali ptáci. Je to první obranný zákrok před opeřenými letci, jejichž formace v létě střemhlav zaútočí pro změnu na dozrávající ovoce.

Teplejší počasí umožňuje sít otužilejší letničky přímo na záhony
Autor: Thinkstockphotos Teplejší počasí umožňuje sít otužilejší letničky přímo na záhony

Určitě není dobré ponechávat na trávníku větší vrstvu travní plsti. Ta totiž napomáhá akumulovat v trávníku dešťovou vodu, což nahrává plísním. Na trávě může zůstat plsť od 5 do 10 mm. Vyšší vrstva by již zabraňovala tvorbě nových travních listů.

Další užitečné rady najdete v naší Encyklopedii.

Ovoce a zelenina

Je nejvyšší čas na prořezání bujně rostoucích, ale málo plodících jádrovin. Na konci měsíce můžete řezat do peckovin, jestliže jste to nestihli již loni po sklizni. Zároveň zkontrolujte lístky rybízu a angreštu. Už se na nich můžou objevit první mšice a je třeba přichystat postřik. Ovocné stromy v dubnu potřebují k novému růstu zvýšené dávky živin. Bohatě si vystačí s kompostem.

Cesta do budoucnosti

Pusťte se do klíčení! Takhle vypadá moderní továrna na zdraví za pár korun

Do konce dubna můžete ještě vysazovat ovocné stromky. U starších stromů je důležitý důkladný postřik proti přezimujícím škůdcům kombinovaný s preventivním postřikem proti plísním.

V první polovině dubna na záhony vysévejte mangold, v polovině dubna můžete také bob zahradní, šalotku, čekanku salátovou anebo salát. Po celý duben lze na venkovní záhony vysévat hrách, karotku, kopr, špenát i ředkvičky. Na volné záhony vysaďte předpěstované kedlubny, květák a brokolici. Rané brambory nakopčete, abyste je chránili před světlem a mrazem. Ze skleníku nebo zpod fólií už bude možné sklízet první úrodu raného salátu a ředkviček.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Krása japonského javoru se doplňuje s červeným mostkem

Japonská zahrada dýchá harmonií. Víte proč?

Březen v zahradě

Březen na zahradě: Co je třeba udělat?

Suchá zahrada

Víte, co je to suchá zahrada?

reklama

Článek je zařazen v: zahrada , pěstování , keře , cibuloviny , trvalky , jehličnany

reklama

Přečtěte si také