Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Březen na zahradě: Co je třeba udělat?

Po měsících otírání hadic houbičkou s přípravkem k ošetření pryže, letování děravých konví, oškrabávání mechu ze skalky a prohazování kompostu přichází jaro a s ním i skutečné zahradnické práce.
Vydáno: 01.03.2017
Březen v zahradě
Březen v zahradě Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

K rozpuku se chystají květy jarních druhů cibulnatých a hlíznatých květin. V průběhu března lze vysazovat okrasné dřeviny, ale i založit živý plot. Je čas roubovat ovocné stromy, které však současně vyžadují i ochranu proti škůdcům. Díky správně zvoleným přípravkům tato součást probouzející se přírody ovšem přivítá jaro už jen ve smrtelné agonii.

Okrasná zahrada v krásné zbroji

V březnu na zahradě propukne přehlídka barevných květů. Vedle jarních cibulovin a hlíznatých rostlin se zbarví v pestrých tónech i okrasné dřeviny. Sněženky, krokusy, bledule, hlaváčky, kosatce, violy, prvosenky a lomikámeny doplní květy vrby jívy, mandloní nebo dřínu.

Nádheře už nemusejí zaclánět žádné bublinkové fólie, textilie ani kupky chvojí, jimiž jste na zimu chránili rostliny. Na jejich místo patří leda kompost. To se týká speciálně růží, z nichž ty stromkové potřebují přivázat k tyčkám. Jestli na zahradě zůstaly ještě svázané jehličnany, vysvoboďte je z ochranného sevření, teď už je žádné přívaly sněhu neohrozí.

Vzhledem k tomu, že už půda s konečnou platností povolila, můžete sázet růže, živé ploty i okrasné dřeviny. Dřeviny, které kvetou v létě, rovnou vytvarujte. Naopak rostliny, které kvetou již na jaře, nechte nejdřív odkvést. Všechny dřeviny zbavte nemocných a odumřelých větví a listnatým stromům odstraňte také semenáče.

Krása oranžových tulipánů

Veselá velikonoční dekorace, kterou zvládnou i děti

Práce je ale víc. Pokud by vás jen napadlo usednout s novinami k čaji a štrúdlu, představte si uprostřed trávníku amerického vojenského drilového instruktora s megafonem, jak nesnesitelně křičí:

„Byla-li suchá zima, vydatně zahradu zaléváme! Záhony vyčistíme od mechu a starého listí ra-dost-ně! Záhony na zahradě zkypříme a přidáme kompost! Co tam okouníš na terase – neměl bych ti snad donést štrúdl? Okamžitě likvidujeme první rostlinky plevelů, vysazujeme hrachor vonný a pozdě kvetoucí druhy lilií!“

Ovocná zahrada

Prohlédněte ovocné stromy a ošetřete případné pukliny na kmenech. Zahušťující letorosty zlikvidujte a korunu upravujte do pohárkovitého tvaru. Peckoviny v první polovině měsíce roubujte spícími rouby na podnože, které jsou těsně před rašením. Koncem měsíce můžete vysadit broskvoně a meruňky. Ovocné stromy je také třeba ochránit postřiky proti obalečům, mšicím a ostatním škůdcům, kteří se za teplejšího počasí začínají znovu objevovat.

Další užitečné rady najdete v naší Encyklopedii.Drobné ovoce

Další práce zvládnete i bez představy amerického válečného štváče. Jak jistě tušíte, týkají se drobného ovoce. Jahodníky, angrešt, rybíz a maliník právě v tomto období vyžadují kompost i vláhu. Krátké výhony maliníku odstraňte hned u země, ostatní zkraťte na 130 cm.

Cesta do budoucnosti

Pusťte se do klíčení! Takhle vypadá moderní továrna na zdraví za pár korun

Zeleninové záhony

Pokud jste tak neučinili na podzim, vysejte mělce kořenovou zeleninu a zeminu zavlažujte. Sazenice po vyklíčení přesaďte do správných rozestupů. Hned začátkem měsíce můžete vysévat i rajčata, raný květák a lilek pro dubnovou výsadbu. Do pařeniště či truhlíků vysejte papriku, kterou po vyklíčení pod fóliovým krytem můžete přesadit ven. Koncem měsíce přijde čas i na ředkvičky, které dorostou ke sklizni už za měsíc. Aby měla zelenina dost živin, nesejte na stejné místo totéž jako loni – půda je tam daným druhem vybrakovaná.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Krokusy

Jarní procitání: Které květiny kvetou jako první?

Trinidad moruga scorpion yellow - extrémně pálivá žlutá varianta, kterou msuíte schovávat před dětmi

Je čas vysít papriku – jak vybrat tu správnou odrůdu?

Řeřicha

ŘEŘICHA: Nejzdravější zelenina na světě? Vypěstujete si ji sami doma

Článek je zařazen v: zahrada , březen , sněženky , krokusy , bledule
Reklama