Zahrada

25. února 2016 06:00

Markéta Zídková

Tráva patří nejen do zahrady, ale i na střechu!

I rodinný dům se může klanět přírodě.

Stavba jako zásah do krajiny představuje mnohdy zločin. Autoři zatravněného rodinného domu v jedinečné katalánské nížině se dušují, že dosáhli pravého opaku a svým dílem oslavují přírodu.

Tento dům ve tvaru písmene „C“ se zelenou střechou je zajímavý v mnoha ohledech. Předně stojí v jedinečné krajině oblasti Vic, což je 30 km dlouhá nížina v Katalánsku s vlastním mikroklimatem, který se odráží i v místní flóře. Architekti ze španělského atelieru ON-A architects dům otevřeli směrem k řece a zámku ve městě Tona.

Rodinný dům na půdorysu 140 m² je spíš nápaditý než okázale výstřední, jak se u podobných experimentů občas stává. Terasa, která je jakýmsi venkovním přesahem obývacího prostoru, plní i důležitou estetickou funkci tím, že je plynulým pokračováním hlavních rysů této stavby. To je o to efektnější, že je dům pojatý geometricky.

I vnitřní prostory jsou promyšlené. Obývací část navazuje na jídelnu v zadní části domu. Vzadu je také ložnice rodičů s výhledem na řeku. Během soumraku do ní měkce svítí zapadající slunce.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také