Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Úkol na říjen: Vysaďte si ořešák a prodlužte si tak život

Experti na výživu mají jasno. Vlašský ořech, neboli ořešák královský svými ozdravnými účinky předčí snad i zprofanovaný sukulent aloe vera.
Vydáno: 22.10.2014
Plod Juglans regia na spadnutí
Autor: Takkk/Wikimedia Commons; ´ Plod Juglans regia na spadnutí
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ořešák se nepěstoval vždy jen pro jádra. Na statcích sedlákům mohutné ořešáky pomáhaly vysušit dvorek. Za letní den vypaří až 400 litrů vody. Kromě toho zbavují půdu dusíkatých látek. Jádrem lidského úspěchu jsou ale silné nervy spolu s dobrým krevním oběhem a vlašské ořechy vám k nim vydatně dopomohou.

Berte jedině roubovaný stromek

Pokud máte dostatečně velkou zahradu, rozhodně si ořešák vysaďte. Nevysazujte žádné semenáče, ty plodí dobré ořechy jen výjimečně, jakkoli by vzešly z velkého plodu. Navíc od zasazení semene by trvalo 10 let, než by se na stromku objevily první ořechy. To roubovaný strom osvědčené odrůdy, který mají v nabídce ovocné školky za méně než 300 korun, plodí již po třech letech. Ideální čas na výsadbu je počátkem listopadu případně na jaře. Mrazuvzdorné jsou odrůdy Mars, Jupiter, Lake, Seinfersdorský, Bohumil a červenojadrný Sychrov.

Poradí si i bez louskáčku
Autor: High Contrast/Wikimedia Commons; CC-BY-SA-3.0 Poradí si i bez louskáčku

Vlašský všelék

Pokud dočtete až nakonec, pochopíte, proč je tak dobré mít ořešák na zahradě. Vlašský ořech jako jeden z nejkoncentrovanějších rostlinných zdrojů živin vyniká především jedinečnými tuky. Ty představují až tři pětiny hmotnosti ořechu a tvoří je hlavně nenasycené mastné kyseliny s převahou více nenasycených mastných kyselin a lecitinu.

Kyselina linolová snižuje hladinu nežádoucí složky cholesterolu, podílí se na stavbě nervové tkáně a pomáhá tvořit protilátky. Kyselina linolenová, které je v ořeších víc než v rybím mase, rovněž snižuje hladinu cholesterolu a dalších škodlivin v krvi, zabraňuje vzniku sraženin v cévách a brzdí zánětlivé procesy. Dr. George D. Pamplona-Roger v knize „Encyklopedie léčivých potravin“ odkazuje na výzkumy vedené dr. Joanem Sabatém na Univerzitě v Loma Lindě v Kalifornii. Ty potvrdily, že kdo jí 80 g vlašských ořechů po dobu dvou měsíců, hladina LDL cholesterolu se sníží o 16 %.

Ty nejlepší bílkoviny obohacené o zhruba půl Mendělejevovy tabulky stopových prvků je třeba dobývat louskáčkem
Autor: storebukkebruse/Wikimedia Commons; CC-BY-SA-3.0 Ty nejlepší bílkoviny obohacené o zhruba půl Mendělejevovy tabulky stopových prvků je třeba dobývat louskáčkem

Jádra, která neodnese veverka, člověku zlepší všechny funkce od trávení přes nervy a krevní oběh až po sexuální výkonnost. Zázračný strom lze vysadit právě teď.

Vlašské ořechy obsahují až 14 % vysoce kvalitních bílkovin, které jsou proteinům z masa nadřazené, protože jsou mnohem zdravější. Kromě toho jsou dobrým zdrojem vitaminu B1, B2, B3 (niacinu) a B6. Prvně zmíněný je potřebný pro funkci srdce a pro rovnováhu nervové soustavy. Vlašské ořechy jsou ale i jedním z nejbohatších zdrojů vitaminu B6, který se stará o správnou funkci mozku a tvorbu červených krvinek. Kromě toho obsahují všechny látky, jejichž chemické zkratky v reklamních spotech tančí kolem mnoha předražených tobolek. Jádra ořechů jsou bohatá na fosfor a draslík, obsahují spoustu železa, hořčíku i vápníku a také zinku je v nich mnohem víc (2,7 mg na 100 g) než v rybách. Měď, která pomáhá při prevenci chudokrevnosti, je v nich obsažena také.

Díky již zmíněnému vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin jsou ořechy hlavním zdrojem energie pro buňky srdce. Bohatě zastoupený vitamin B1 zase podporuje svalové funkce včetně funkcí myokardu.

Ořešák královský/Juglans regia

Víte, proč se vlašský ořech jmenuje vlašský?

Ořechy však mohou pomoci i s neurologickými těžkostmi, protože jsou bohaté na esenciální mastné kyseliny, které se podílejí na metabolismu nervových buněk. Dále obsahují lecitin, fosfor a vitamin B6, jež jsou pro nervovou soustavu také velmi důležité. Zlepšují duševní výkonnost a nervové soustavě navracejí sílu a rovnováhu. Ořechy by tedy měli jíst hlavně ti, kdo trpí podrážděností, stresem či jsou nervově vyčerpaní.

Vlašské ořechy napomáhají i v sexuálním ohledu. Nezvyšují sice sexuální touhu, takže nejde o afrodiziakum, nicméně podporují a zvyšují fyziologickou reakci během sexuální aktivity u muže i ženy.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoide)

Které rostlině se říká citroník severu? Pěstujte ji a zapomeňte na citrusy

Chryzantémy zvané listopadky jsou symbolem podzimu

Chcete, aby vám chryzantémy dlouho kvetly? Poradíme, jak vybrat

Postřik rostlin

Ocet, olej, saponát: skvělý domácí přípravek proti škůdcům u kytek

Článek je zařazen v:
Reklama