Zahrada

15. října 2014 05:20

Markéta Zídková

Ocet, olej, saponát: Skvělý domácí přípravek proti škůdcům u kytek

Zazimování letněných rostlin

Se škůdci pokojových i balkonových rostlin se potýkáme neustále. Často si mšice, svilušky a další zabijáky přineseme domů po letnění pokojovek. Často se stává, že i když máte balkon zdánlivě bez parazitů, nějakým řízením osudu se mšice dostanou třeba i do desátého patra. Vytvořte si postřik na mšice z octa. Zbavte se parazitů přírodní cestou.

Ať už po letnění domů stěhujete pokojovky, které přijdou zpět do obýváku, jako je třeba kalanchoe, nebo exotické rostliny, jako je fuchsie, oleandr či muškát, které zimu stráví u vás na studené chodbě či ve sklepě, je potřeba je před přesunem nejen ostříhat, ale i ošetřit proti škůdcům. Rostliny mohou být na první pohled zdravé, ale škůdci se mohou skrývat pod záhyby listů. Ať už se jedná o svilušky, molice, mšice, třásněnky nebo červce, vše je to savý hmyz, který z rostlin saje buněčnou šťávu. Následkem toho rostlinám schnou listy a může uhynout i rostlina celá.

Můžete zakoupit přípravek k postřiku v obchodě, i třeba ekologický složený jen z přírodních látek. Anebo si takový přípravek vyrobte sami doma.

Budete potřebovat:

  1. 1/2 litru teplé vody
  2. 1/2 deci oleje
  3. 1/2 deci octa
  4. polévková lžíce saponátu

Postup:

Voda by měla být opravdu teplá, aby se všechny složky dobře promíchaly a vytvořily emulzi. Postřik dejte do postřikovače a aplikujte na celou rostlinu. Během zimy můžete zopakovat.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde to přesně uvidíte.

Tento báječný recept pochází z pořadu Receptář prima nápadů. Podobné užitečné rady najdete v tomto pořadu vždy v neděli po obědě na Primě. Pokud jej nestihnete, tak pak v archivu u nás na webu na Prima PLAY.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

Mohlo by vás zajímat: