reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Které rostlině se říká citroník severu? Pěstujte ji a zapomeňte na citrusy

zidkovm , Vydáno: 09.10.2014
Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoide)
Autor: Thinkstock Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoide)
Nebudeme vás napínat, jedná se o rakytník řešetlákový, který má úplně neuvěřitelný obsah vitamínu C.

reklama

Právě v tuto dobu, tedy na přelomu září a října, můžete obdivovat stříbřité keře obtěžkané červenavými plody připomínajícími barvou jeřebiny. Jedna se o Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides, syn. rakytník úzkolistý). Zpravidla uvidíte vedle sebe minimálně dva kusy – to proto, že rostliny jsou samčí a samičí (je to tedy keř dvoudomý, oprašte své znalosti z výuky biologie) a k opylení jsou proto potřeba keře obou pohlaví. Většinou se na jednu samčí rostlinu sázejí dvě až tři samičí. Opylovače, tedy samce, sázejte vždy z návětrné strany.

Nyní tedy dozrávají jeho plody. Sklizeň je celkem náročná, doporučujeme ostříhat si větvičky, na kterých jsou plody, a potom je v klidu v kuchyni obírat. Získáte tak bezvadnou zásobu vitamínu C – jeden kilogram plodů pokrývá téměř půlroční spotřebu vitaminů C a A. Vedle toho rakytník obsahuje i velké množství vitaminu  E, F, D, K, skupiny B a rutin, tedy vitamin P. Dále hořčík, železo, síru, bór a titan, pektiny, třísloviny, flavonoidy a organické kyseliny. Tyto cenné látky se vyskytují i v ostatních částech rostliny, ale v nižší koncentraci.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

TIP Prima Livingu: Pokud si chcete zachovat velké množství vitamín C a nechcete zbytečně konzumovat cukr, rakytník rozmixujte a ihned zamrazte v tvořítkách na led. Po zmrznutí kostičky rakytníku vyjměte a dejte do sáčku a každý den si vyndejte svou čerstvou dávku. Rakytník je velmi populární v severním Německu, kde můžete koupit marmelády, štávy, pálenku. Už i u nás z něj dostanete koupit řadu přípravků, které si můžete vyrobit i doma. Postupujte stejně jako při zpracování jiného ovoce, jen plody nejprve ochutnejte, často bývají velmi kyselé díky přítomnosti vysokého množství vitamínu C, pak nešetřete cukrem.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

 

Šípky

Šípky jsou chutný přírodní zdroj vitamínu C

Kompotovaná dýně chutná skvěle

DÝNĚ: Zavařování a kandování. Poradíme, jak si ji užít celoročně

Chryzantémy zvané listopadky jsou symbolem podzimu

Chcete, aby vám chryzantémy dlouho kvetly? Poradíme, jak vybrat

reklama

reklama

Přečtěte si také