Kde koupit slepice a na co si dát pozor

Inzerát na prodej slepic není jedinou možností, jak si koupit slepice. Zvířata můžete i adoptovat. Vše má svá pro a proti. Pokud se chystáte na nákup slepic, určitě vám pomohou praktické tipy.

Jak vybrat slepici

Než si koupíte první hejno slepic, je potřeba si rozmyslet pár věcí. Hlavně byste měli vědět, co od svých slepic očekáváte. Jedná se o hospodářské zvíře vyšlechtěné do mnoha plemen, existují čistokrevné slepice a také hybridy. Rozhodně není slepice jako slepice!

Chci slepici, která snese co nejvíce vajec

Pak si kupte hybridy

Pokud chcete, aby vám slepice snášela co nejvíce vajec, kupte si klasické hybridy.To je nejobyčejnější a nejběžnější slepice současnosti. Má většinou hnědě zbarvené peří a pilně snáší vajíčka, asi 280–330 vajec za rok. Což je velmi úctyhodné, protože obyčejné, ale čistokrevné slepice snesou asi 180 vajec za rok.

 • Výhoda: Hybridy snesou za rok více vajec než čistokrevné slepice
 • Nevýhoda: Hybrid bude snášet rekordní počet vajec pouhé dva roky, pak snůška půjde rapidně dolů a vy budete muset hejno obměnit.

Kde koupit hybridy

Pořídit hybridy je mnohem snazší než koupit čistokrevné slepice. Pokud chcete kvalitní hybridy, je dobré se podívat na web Svazu chovatelů drůbeže České republiky.

Hybridy pořídíte...

 • v drůběžárnách specializujících se na prodej kuřat
 • od specializovaných chovatelů a šlechtitelů

Svaz chovatelůdrůbeže České republiky

Web Svazu chovatelůdrůbeže České republiky vám může pomoct s výběrem chovatele, od nějž pořídíte hybridy. Najdete tu informace o následujících hybridech a jejich typech:

 • Morávia
 • Dominant CZ
 • Horal

Chci slepici, která bude snášet dlouho

Pak si kupte čistokrevnou slepici

Pokud chcete slepice, které budou snášet více let, ale méně, sáhněte po čistokrevných plemenech. I u nich se množství vajec, které za rok snesou, liší, ale obecně můžeme říct, že se jedná o zhruba 180 vajec. Hybridy i čestokrevná plemena snesou za svůj život stejné množství vajec, čistokrevným slepicím to ale bude trvat déle.

 • Výhoda: Slepice ponesou více let.
 • Nevýhoda: Roční snůška je o 100 až 150 vajec nižší než u hybridů.

Kde koupit plemenné slepice

Nejsnadněji koupíte čistokrevné slepičky na jaře, kdy si od chovatele koupíte násadová vejce nebo rovnou malá kuřátka. Vajíčka jsou samozřejmě levnější. Praxe je většinou taková, že pokud chcete začít schovem čistokrevných slepic, musíte se spojit se zkušeným chovatelem, který vám s chovem poradí.

Čistokrevné slepice pořídíte...

 • na výstavách drůbeže
 • v klubech chovatelů
 • na základě internetových inzerátů (odběr je pak většinou přímo na farmě)

Klub chovatelů českých slepic

Cestou, jak si pořídit čistokrevné české slepice, je kontaktovat Klub chovatelů českých slepic. Dostanete informace o tom, jak české slepice chovat a kde je pořídit. Česká slepice neboli česká zlatá kropenka je plemeno, které se v česckých zemích chová už několik staletí. Na konci devatenáctého století téměř vymizelo, ale dnes se opět běžně chová.

Kde koupit neobvyklá plemena slepic

Nemusíte zůstávat jen u české zlaté kropenky. Plemen slepic je mnohem více a kuřata můžete koupit i u nás. Je potřeba kontaktovat přímo chovatele, kterého najdete na internetu například skrze různé inzeráty. Stačí zadat název plemene a slovo prodej nebo koupit.

Záchrana slepic z velkochovu

V posledních letech se více a více upozorňuje na těžké životní podmínky slepic ve velkochovech, kde nemají dostatek prostoru. Žijí v klecích, kde nemohou hrabat ani se popelit. Na následky drsných podmínek umírají. Je tu ale možnost je zachránit a chovat je u sebe na dvorku ještě několik následujících let, protože slepice se dožívají až deseti roků.

 • Můžete kontaktovat velkochovatele a slepičky vykoupit.
 • Nebo můžete slepičky adoptovat přes neziskovou organizaci Slepice v nouzi, která se výkupu slepic od velkochovatelů věnuje dlouhodobě.

Jak funguje adopce

Na webu organizace vyplníte předběžný formulář a dostanete zprávu, kdy bude další výkup slepic z velkochovu. Následně si můžete zvířata zarezervovat. Slepice v nouzi vám je pak předá.

Otázkou je, proč bychom měli za adopci platit. Důvod je prostý. „Hodně lidí má pochybnost, zda výkupem slepiček vlastně takový velkochov nepodporuje. Možná vás právě tento fakt od pořízení takové slepičky odrazuje. Velkochovy ale tyto živé tvory tak jako tak zpeněží. Slepičí maso se totiž dále používá, takže provozovatel velkochovu dostane zaplaceno i za mrtvou slepičku,“ píše se na webu Slepice v nouzi.

Adoptované slepičky jsou ve špatném zdravotním stavu a potřebují vaši trpělivost, ochranu a péči. Často ani nemají peří. Nechte je aklimatizovat, a pokud už slepice chováte, dopřejte jim, aby se společně seznámily.

Že adopce slepic má smysl, ukazuje úspěšný projekt komunitního centra Plechána na Černém Mostě v Praze, kde se obyvatelé sídliště společně starají o slepice zachráněné z velkochovu. Odměnou jsou jim čerstvá vejce.

Sdílejte článek

Přečtěte si také