Pojízdný kurník ochrání trávník a dopřeje slepicím dostatek zeleného krmení
Začínáte s chovem slepic a rádi byste jim dopřáli co nejpříjemnější život? Pořiďte jim mobilní neboli pojízdný kurník, který má řadu výhod. Především se vyhnete většinou nevzhlednému a rozhrabanému koutu dvorku či zahrady a slepice spotřebují i méně drahého krmiva, protože si dokážou samy ledacos nahrabat.
Čerstvá vajíčka od vlastních slepic jsou snem mnoha lidí, kteří mají rádi přehled o tom, co se jim ocitne na talíři. Od pořízení slepic je však často odrazuje představa zaneřáděného trávníku na dvorku a držení slepic na pár metrech čtverečních, které se během několika dní promění v rozhrabané popeliště, se jim také příčí. Pokud máte k dispozici dostatek prostoru, třeba v sadu nebo na louce za domem, pořiďte si pro slepičky pojízdný kurník.
Pojízdný kurník ochrání trávník na dvorku 2 Zdroj: iStock
4 výhody pojízdného kurníku
1. Konec nepořádku na dvorku
Pokud slepice pouštíte proběhnout na dvorek nebo na zahradu, musíte se smířit s rozhrabanými záhony i trávníkem. A co si budeme povídat, pokud se vám podaří hned po vyběhnutí z domu našlápnout pěkný slepičinec, den vám to úplně nevylepší. Jenže co naplat, slepice se občas potřebují proběhnout mimo svůj oplocený prostor kolem kurníku, kde už rozhrabaly úplně každý kout a neroste jim tam ani poslední kopřiva. S mobilním kurníkem vám nic takového nehrozí.
Pojízdný kurník ochrání trávník na dvorku 3 Zdroj: iStock
2. Dostatek zeleného krmení
Slepice samozřejmě potřebují dostatek zrní. Vyhovuje jim nejlépe pšenice, ale i ječmen a oves. Občas můžete přidat i kukuřici, ale jen střídmě. Kukuřice ve velkém množství způsobuje překrmení a přetučnění slepic, čímž se u nich snižuje i snůška vajec.
Pro zdraví slepiček je důležitý i dostatek zeleného krmení. Proto je potřeba přilepšovat slípkám trávou, listy pampelišek, jetelem nebo mladými kopřivami. Je důležité, aby měly zelené krmení vždy čerstvé, a to jim mobilní kurník snadno zajistí i bez vašeho každodenního přičinění.
Pojízdný kurník ochrání trávník na dvorku 4 Zdroj: iStock
3. Snížení spotřeby krmiva
Slepice patří mezi ptáky hrabavé, a jako takové si dokážou hodně potravy samy obstarat, pokud k tomu ovšem budou mít příležitost. Některá plemena hrabou více, některá o trochu méně, ale pokud je budete chovat vmobilním kurníku s dostatkem travnatého výběhu, snížíte tím množství potřebné pšenice nebo krmných směsí. Slepice si zvládnou nahrabat dokonce až 70 % potravy.
4. Ochrana slepic před škodnou
Volně pobíhající slepice po zahradě nebo v sadu často přitahují i zaběhlé psy, nebo dokonce lišky, pokud bydlíte poblíž lesa. Nemluvě o dravých ptácích, kteří dokážou zaútočit i na oploceném dvorku. Proto je dobré, připojit k mobilnímu kurníku i ze všech stran oplocený výběh.
Pojízdný kurník ochrání trávník na dvorku 5 Zdroj: iStock
Kam a kdy pojízdný kurník umístit
Na jaře s mobilním kurníkem vyjeďte na louku s dostatkem slunce, ale během léta umístěte kurník raději do stínu stromů v sadu nebo klidně i na kraj lesa. Jakmile sklidíte úrodu z políčka nebo ze záhonů, můžete kurník přemístit i tam. Nechte slepicím na záhonech ořezanou nať ze zeleniny a ony vás za to zbaví různých škůdců, kteří tam zůstali. A občas si přilepší i pěkně tučnou žížalkou.
Nezapomínejte na vodu!
Každý živý tvor potřebuje ke svému životu dostatek vody. Ani slepice si tedy nevystačí s vodou, obsaženou v čerstvé zeleni. Dostatek tekutin potřebují dokonce i pro vývoj vajec. Pokud mají vody nedostatek, zastaví se i jejich snůška vajec. Proto rozmístěte po výběhu několik napáječek a vodu pravidelně vyměňujte.
Pojízdný kurník ochrání trávník na dvorku 6 Zdroj: iStock