návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Pojízdný kurník ochrání trávník a dopřeje slepicím dostatek zeleného krmení

Simona Sedláčková , Vydáno: 24.03.2021
Pojízdný kurník ochrání trávník na dvorku
Autor: iStock Pojízdný kurník ochrání trávník na dvorku
Začínáte s chovem slepic a rádi byste jim dopřáli co nejpříjemnější život? Pořiďte jim mobilní neboli pojízdný kurník, který má řadu výhod. Především se vyhnete většinou nevzhlednému a rozhrabanému koutu dvorku či zahrady a slepice spotřebují i méně drahého krmiva, protože si dokážou samy ledacos nahrabat.

reklama

Čerstvá vajíčka od vlastních slepic jsou snem mnoha lidí, kteří mají rádi přehled o tom, co se jim ocitne na talíři. Od pořízení slepic je však často odrazuje představa zaneřáděného trávníku na dvorku a držení slepic na pár metrech čtverečních, které se během několika dní promění v rozhrabané popeliště, se jim také příčí. Pokud máte k dispozici dostatek prostoru, třeba v sadu nebo na louce za domem, pořiďte si pro slepičky pojízdný kurník.

Pojízdný kurník na podvozku starého valníku
Autor: iStock Pojízdný kurník na podvozku starého valníku

4 výhody pojízdného kurníku

1. Konec nepořádku na dvorku

Pokud slepice pouštíte proběhnout na dvorek nebo na zahradu, musíte se smířit s rozhrabanými záhony i trávníkem. A co si budeme povídat, pokud se vám podaří hned po vyběhnutí z domu našlápnout pěkný slepičinec, den vám to úplně nevylepší. Jenže co naplat, slepice se občas potřebují proběhnout mimo svůj oplocený prostor kolem kurníku, kde už rozhrabaly úplně každý kout a neroste jim tam ani poslední kopřiva. S mobilním kurníkem vám nic takového nehrozí.

Tak vypadá spokojená slepice
Autor: iStock Tak vypadá spokojená slepice

2. Dostatek zeleného krmení

Slepice samozřejmě potřebují dostatek zrní. Vyhovuje jim nejlépe pšenice, ale i ječmen a oves. Občas můžete přidat i kukuřici, ale jen střídmě. Kukuřice ve velkém množství způsobuje překrmení a přetučnění slepic, čímž se u nich snižuje i snůška vajec.

O slepice se starají adoptivní rodiny, které se v péči o zvířata střídají

Mezi paneláky chovají slepice zachráněné z velkochovu: Takhle funguje sousedský kurník

Velikonoční kraslice malované samotnými slepičkami

Když kraslice malují samy slepičky: Různá plemena snášejí různě barevná vejce

Pro zdraví slepiček je důležitý i dostatek zeleného krmení. Proto je potřeba přilepšovat slípkám trávou, listy pampelišek, jetelem nebo mladými kopřivami. Je důležité, aby měly zelené krmení vždy čerstvé, a to jim mobilní kurník snadno zajistí i bez vašeho každodenního přičinění.

Za pár dní kurník poponesete o kus dál
Autor: iStock Za pár dní kurník poponesete o kus dál

3. Snížení spotřeby krmiva

Slepice patří mezi ptáky hrabavé, a jako takové si dokážou hodně potravy samy obstarat, pokud k tomu ovšem budou mít příležitost. Některá plemena hrabou více, některá o trochu méně, ale pokud je budete chovat v mobilním kurníku s dostatkem travnatého výběhu, snížíte tím množství potřebné pšenice nebo krmných směsí. Slepice si zvládnou nahrabat dokonce až 70 % potravy.

Slepice orpingtonka žlutá

Slepice na přání: Vyberte si do svého chovu to správné slepičí plemeno

Chystáte se na nákup prvních slepic?

Chystáte se na nákup prvních slepic? Poradíme vám, co pro ně připravit

4. Ochrana slepic před škodnou

Volně pobíhající slepice po zahradě nebo v sadu často přitahují i zaběhlé psy, nebo dokonce lišky, pokud bydlíte poblíž lesa. Nemluvě o dravých ptácích, kteří dokážou zaútočit i na oploceném dvorku. Proto je dobré, připojit k mobilnímu kurníku i ze všech stran oplocený výběh.

Pojízdný kurník i s malým výběhem
Autor: iStock Pojízdný kurník i s malým výběhem

Kam a kdy pojízdný kurník umístit

Na jaře s mobilním kurníkem vyjeďte na louku s dostatkem slunce, ale během léta umístěte kurník raději do stínu stromů v sadu nebo klidně i na kraj lesa. Jakmile sklidíte úrodu z políčka nebo ze záhonů, můžete kurník přemístit i tam. Nechte slepicím na záhonech ořezanou nať ze zeleniny a ony vás za to zbaví různých škůdců, kteří tam zůstali. A občas si přilepší i pěkně tučnou žížalkou.

Nezapomínejte na vodu!

Každý živý tvor potřebuje ke svému životu dostatek vody. Ani slepice si tedy nevystačí s vodou, obsaženou v čerstvé zeleni. Dostatek tekutin potřebují dokonce i pro vývoj vajec. Pokud mají vody nedostatek, zastaví se i jejich snůška vajec. Proto rozmístěte po výběhu několik napáječek a vodu pravidelně vyměňujte.

Pojízdný kurník
Autor: iStock Pojízdný kurník

reklama

Článek je zařazen v: slepice , chov , kurník , pojízdný , mobilní , krmivo , hrabání , výběh

reklama

Přečtěte si také