reklama

Pojízdný kurník ochrání trávník a dopřeje slepicím dostatek zeleného krmení

Simona Sedláčková
24. března 2021
Začínáte s chovem slepic a rádi byste jim dopřáli co nejpříjemnější život? Pořiďte jim mobilní neboli pojízdný kurník, který má řadu výhod. Především se vyhnete většinou nevzhlednému a rozhrabanému koutu dvorku či zahrady a slepice spotřebují i méně drahého krmiva, protože si dokážou samy ledacos nahrabat.
reklama

Čerstvá vajíčka od vlastních slepic jsou snem mnoha lidí, kteří mají rádi přehled o tom, co se jim ocitne na talíři. Od pořízení slepic je však často odrazuje představa zaneřáděného trávníku na dvorku a držení slepic na pár metrech čtverečních, které se během několika dní promění vrozhrabané popeliště, se jim také příčí. Pokud máte kdispozici dostatek prostoru, třeba vsadu nebo na louce za domem, pořiďte si pro slepičky pojízdný kurník.

4 výhody pojízdného kurníku

1. Konec nepořádku na dvorku

Pokud slepice pouštíte proběhnout na dvorek nebo na zahradu, musíte se smířit s rozhrabanými záhony i trávníkem. A co si budeme povídat, pokud se vám podaří hned po vyběhnutí z domu našlápnout pěkný slepičinec, den vám to úplně nevylepší. Jenže co naplat, slepice se občas potřebují proběhnout mimo svůj oplocený prostor kolem kurníku, kde už rozhrabaly úplně každý kout a neroste jim tam ani poslední kopřiva. Smobilním kurníkem vám nic takového nehrozí.

2. Dostatek zeleného krmení

Slepice samozřejmě potřebují dostatek zrní. Vyhovuje jim nejlépe pšenice, ale i ječmen a oves. Občas můžete přidat i kukuřici, ale jen střídmě. Kukuřice ve velkém množství způsobuje překrmení a přetučnění slepic, čímž se u nich snižuje i snůška vajec.

Pro zdraví slepiček je důležitý i dostatek zeleného krmení. Proto je potřeba přilepšovat slípkám trávou, listy pampelišek, jetelem nebo mladými kopřivami. Je důležité, aby měly zelené krmení vždy čerstvé, a to jim mobilní kurník snadno zajistí i bez vašeho každodenního přičinění.

3. Snížení spotřeby krmiva

Slepice patří mezi ptáky hrabavé, a jako takové si dokážou hodně potravy samy obstarat, pokud ktomu ovšem budou mít příležitost. Některá plemena hrabou více, některá o trochu méně, ale pokud je budete chovat vmobilním kurníku sdostatkem travnatého výběhu, snížíte tím množství potřebné pšenice nebo krmných směsí. Slepice si zvládnou nahrabat dokonce až 70 % potravy.

4. Ochrana slepic před škodnou

Volně pobíhající slepice po zahradě nebo vsadu často přitahují i zaběhlé psy, nebo dokonce lišky, pokud bydlíte poblíž lesa. Nemluvě o dravých ptácích, kteří dokážou zaútočit i na oploceném dvorku. Proto je dobré, připojit kmobilnímu kurníku i ze všech stran oplocený výběh.

Kam a kdy pojízdný kurník umístit

Na jaře smobilním kurníkem vyjeďte na louku sdostatkem slunce, ale během léta umístěte kurník raději do stínu stromů vsadu nebo klidně i na kraj lesa. Jakmile sklidíte úrodu zpolíčka nebo ze záhonů, můžete kurník přemístit i tam. Nechte slepicím na záhonech ořezanou nať ze zeleniny a ony vás za to zbaví různých škůdců, kteří tam zůstali. A občas si přilepší i pěkně tučnou žížalkou.

Nezapomínejte na vodu!

Každý živý tvor potřebuje ke svému životu dostatek vody. Ani slepice si tedy nevystačí svodou, obsaženou včerstvé zeleni. Dostatek tekutin potřebují dokonce i pro vývoj vajec. Pokud mají vody nedostatek, zastaví se i jejich snůška vajec. Proto rozmístěte po výběhu několik napáječek a vodu pravidelně vyměňujte.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama