Zahradní borůvky: Vše, co potřebujete vědět o jejich pěstování. Právě nastal čas řezu
Zahradní borůvky můžete znát i pod jinými názvy, například kanadské nebo velkoplodé. Vždy se však bude jednat o stejný keřík, s plody chuťově srovnatelnými s naší oblíbenou lesní borůvkou. Velikost plodů je však u zahradní borůvky mnohem větší a rozdíl je i v tom, že po zahradních borůvkách nebudeme mít modrou pusu.
Zahradní borůvky (Vaccinium corymbosum) pocházejí ze Severní Ameriky, jak napovídá i jejich označení borůvky kanadské. Byly vyšlechtěny do mnoha odrůd, které vyrůstají do výšky 1–2 m a mají i rozdílné období zralosti od července do září.
Jak vysadit zahradní borůvky
Zahradní borůvky jsou částečně cizosprašné, proto je vždy dobré vysadit nejméně tři rostliny, každou jiné odrůdy. Vysadit na zahradu pouze jednu borůvku tedy nemá příliš význam a pokud je chceme pěstovat, musíme si pro ně vyhradit náležitý prostor, asi 2 x 2 m pro zmíněné tři rostliny. Borůvky vysazujeme na slunné místo či do mírného polostínu. Při nedostatku slunce borůvky méně plodí a ani jejich chuť není tak výrazná.
ahradní borůvky (Vaccinium corymbosum) Zdroj: iStock
Pro výsadbu borůvek si připravíme rašelinové jámy, protože borůvky vyžadují pěstování v kyselé půdě (pH 4–5). Vykopeme jámy pro výsadbu široké asi 80 cm a do hloubky asi 40 cm (při vápenité půdě i hlouběji). Vzdálenost jednotlivých keřů borůvek od sebe by měla být asi 100 cm. Jámy vyplníme rašelinou. Pokud máte půdu výrazně vápenitou, pak je dobré vykopat výsadbové jámy ještě větší, na dno položit štěrk, pak netkanou textilii a teprve pak nasypat rašelinu. Běžná zahradní půda je pro borůvky nevhodná. Do rašeliny, jinak chudé na živiny, ihned přidáme hnojivo s postupným uvolňováním živin.
Výsadbová jáma pro borůvky Zdroj: istockphoto.com
Před výsadbou rašelinu důkladně prolijeme vodou, keřík borůvky vyjmeme z květináče, rukou rozrušíme kořenový bal a borůvku vysadíme do připravené jámy. Borůvky můžeme vysazovat na podzim i na jaře.
Borůvky neokopávat
Zahradní borůvky mají velmi jemné, povrchové kořeny. Není tedy vhodné jakékoliv okopávání a obrývání. Spokojíme se s opatrným vytrháváním plevelů. Pro omezení nežádoucích plevelů je možné borůvky zamulčovat drcenou borovou kůrou.
ahradní borůvky (Vaccinium corymbosum) Zdroj: istockphoto.com
Jarní řez borůvek
Pokud jsme právě vysadili nové borůvkové keře, pak se nás žádný řez netýká po dobu prvních 3–5 let. Po této době je potřeba přikročit k jarnímu zmlazovacímu řezu. Na jaře, asi na začátku března, odstraníme nejstarší výhony, a také výhony slabé a poškozené. Můžeme odstranit až 30 % starých větví. Keř borůvky by měl mít asi 6–8 silných větví. Větve při řezu nikdy nezakracujeme, neboť borůvky nejvíce plodí na horní třetině větví. Správným řezem docílíme větších plodů. Po řezu přichází i čas prvního přihnojení.