Zahrada

29. května 2014 04:38

Markéta Zídková

Vysaďte si do trávníku plevele

Botanický trávník

Myslíte si, že je to hloupost? Trávníku s plevelem se ale říká vznešeně botanický trávník.

Botanický trávník je takový, kde rostou i různé druhy plevele. Takový porost je odolnější a nemusíme se o něj tolik starat jako o trávník, kterému se říká tzv. intenzivní trávník. Což je trávník pravidelně sekaný, pravidelně hnojený a časově velmi náročný na údržbu.

Botanický trávník je méně náročný na údržbu a jako bonus navíc kvete. Pokud byste si jej chtěli vytvořit, zasázejte si do pěstěného trávníku plevele – ideálně rostliny drobnějšího vzrůstu, které se rozmnožují vegetativní cestou – oddenky, kořenovými výběžky. Jsou to mochny, rozrazily popence, rožce, sedmikrásky. Posledně jmenované sice vytěsnují trávu, ale vzhledově trávník zkvalitňují. Naopak nevhodné druhy plevele jsou jitrocel, pcháč, pampelišky a bodláky, které jsou v trávě problémem, protože ji utlačují.

Ideální je plevele vysadit třeba tam, kde se venčil váš pejsek a vypálil trávu. Například jestřábník takové místo pak dobře zaroste svými oddenky.

Podobné rady, jako je tato, najdete vždy v neděli v 11:50 na Primě v pořadu Receptář prima nápadů. Anebo zdarma v archivu na Prima play.

Plevel získáte v přírodě – na louce, v příkopě –, zasadíte a pak zaléváte.

Udržba trávníku je jednodušší, na jaře ho provzdušníte, pak občas zalejete, pohnojíte, ale mnohem méně sečete.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde se o botanickém trávníku dozvíte další věci.