návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Co dělat, když najdete zraněné zvíře? Takhle se podařilo zachránit malého netopýra

Simona Sedláčková , Vydáno: 14.09.2021
Při procházce přírodou, ale ještě častěji při práci na vlastní zahradě občas najdeme nešťastného tvorečka, který má na první pohled znatelné poranění. Jak mu můžeme pomoct? Sami to zvládneme jen málokdy, ale poradí nám odborníci ze záchranné stanice.

reklama

Proč nacházíme zraněná ptáčata nebo, jako my tentokrát, netopýra nejčastěji na vlastní zahradě? Mohou za to ve velké většině případů naši mazlíčci, kočky. Lov je jejich přirozená zábava a občas místo myší a hrabošů, za které je hlasitě chválíme, chytnou i ptáčka nebo dokonce netopýra. Jednoho netopýřího nebožáka se zlomeným křídlem jsme našli i my. Byl to netopýr ušatý, který létá pomalu a nízko, a tak se nejspíš stal obětí nějaké kočky i on.

Podejte netopýrovi mělkou misku s vodou
Autor: Adam Sedláček Podejte netopýrovi mělkou misku s vodou

Jak postupovat při záchraně zraněného netopýra

  • Pokud najdete netopýra, který ani nejeví snahu uletět, je hned jasné, že s ním není něco v pořádku. Připravte si papírovou krabici, na dno položte zmuchlaný hadr a netopýra se pokuste opatrně přemístit do krabice. Musíte dát pozor, aby vás nekousl. Opatrně ho podeberte víkem krabice nebo pomocí hadru. Můžete použít i silnou pracovní rukavici. Manipulaci holou rukou si mohou dovolit jen odborníci ze záchranné stanice, kteří dobře vědí, jak zvířátko uchopit, aby se vyhnuli jeho ostrým zoubkům.
  • Do krabice vložte i plochou misku s vodou. Můžete použít obyčejné víčko od zavařovací sklenice. Víčko položte tak, aby do něho i nepohyblivý netopýr dosáhl.
  • I když netopýr na první pohled nejeví snahu odletět, raději krabici zavřete, ale nezapomeňte na dýchací otvory. Dírky musí být jen malé, protože netopýři se dokážou protáhnout i docela úzkým otvorem.
  • Zavolejte na nejbližší záchrannou stanici pro divoká zvířata. Jejich seznam najdete na internetu na webu Zvíře v nouzi. Tam vám odborníci poradí, jak se o netopýra dále postarat, případně kam netopýra odvézt, nebo si pro něho sami přijedou jako v našem případě.
Holou rukou mohou na netopýry sahat jen odborníci
Autor: Adam Sedláček Holou rukou mohou na netopýry sahat jen odborníci

Náš malý netopýrek ušatý skončil v Záchranné stanici pro zraněné živočichy AVES v Olšanech u Brandýsku. Hned druhý den jsme si ho přijeli zkontrolovat, jestli se mu dobře daří a byli jsme moc rádi, že má naději na záchranu. Pokud mu křídlo dobře sroste, aby byl schopen letu, bude vypuštěn do volné přírody. A pokud ne, zůstane v Olšanech, jako spousta dalších handicapovaných zvířat.

Netopýr s poraněným křídlem
Autor: Adam Sedláček Netopýr s poraněným křídlem

Aplikace pro záchranu zvířat pro mobily

Jen málokdo v první chvíli po nálezu zraněného zvířete přesně tuší, co dělat. Stáhněte si proto do mobilu šikovnou aplikaci, s jejíž pomocí si budete vždy vědět rady.

Aplikace pro chytré telefony Zvíře v nouzi umožňuje nálezci zvířete kontaktovat příslušnou záchrannou stanici. Končí tak zbytečné obtelefonovávání složek integrovaného systému, útulků či stanic na kilometry vzdálených.

Na našich zahradách žije spousta zvířat. Co pro ně můžeme udělat?

Pítka pro ptáky z hliněných květináčů a misek pod květináče

Pítka pro ptáky vyrobíte z hliněných květináčů a misek pod květináče

Ptačí budky na zahradě

Ptačí budky jsou báječné dekorace a pomáhají přírodě. Ale pozor na bezpečnost!

Jak ježka nalákat na zahradu a pomoci mu, aby přežil zimu ve zdraví

Jak ježka nalákat na zahradu a pomoci mu, aby přežil zimu ve zdraví

Život na zahradě

Život na zahradě: Jak pomoci zvířátkům přežít suché a horké léto

reklama

Článek je zařazen v: netopýr , zranění , záchrana , záchranná stanice

reklama

Přečtěte si také