Zahrada

14. září 2021 14:00

Simona Sedláčková

Co dělat, když najdete zraněné zvíře? Takhle se podařilo zachránit malého netopýra

Při procházce přírodou, ale ještě častěji při práci na vlastní zahradě občas najdeme nešťastného tvorečka, který má na první pohled znatelné poranění. Jak mu můžeme pomoct? Sami to zvládneme jen málokdy, ale poradí nám odborníci ze záchranné stanice.

Proč nacházíme zraněná ptáčata nebo, jako my tentokrát, netopýra nejčastěji na vlastní zahradě? Mohou za to ve velké většině případů naši mazlíčci, kočky. Lov je jejich přirozená zábava a občas místo myší a hrabošů, za které je hlasitě chválíme, chytnou i ptáčka nebo dokonce netopýra. Jednoho netopýřího nebožáka se zlomeným křídlem jsme našli i my. Byl to netopýr ušatý, který létá pomalu a nízko, a tak se nejspíš stal obětí nějaké kočky i on.

Jak postupovat při záchraně zraněného netopýra

  • Pokud najdete netopýra, který ani nejeví snahu uletět, je hned jasné, že sním není něco vpořádku. Připravte si papírovou krabici, na dno položte zmuchlaný hadr a netopýra se pokuste opatrně přemístit do krabice. Musíte dát pozor, aby vás nekousl. Opatrně ho podeberte víkem krabice nebo pomocí hadru. Můžete použít i silnou pracovní rukavici. Manipulaci holou rukou si mohou dovolit jen odborníci ze záchranné stanice, kteří dobře vědí, jak zvířátko uchopit, aby se vyhnuli jeho ostrým zoubkům.
  • Do krabice vložte i plochou misku svodou. Můžete použít obyčejné víčko od zavařovací sklenice. Víčko položte tak, aby do něho i nepohyblivý netopýr dosáhl.
  • I když netopýr na první pohled nejeví snahu odletět, raději krabici zavřete, ale nezapomeňte na dýchací otvory. Dírky musí být jen malé, protože netopýři se dokážou protáhnout i docela úzkým otvorem.
  • Zavolejte na nejbližší záchrannou stanici pro divoká zvířata. Jejich seznam najdete na internetu na webu Zvíře v nouzi. Tam vám odborníci poradí, jak se o netopýra dále postarat, případně kam netopýra odvézt, nebo si pro něho sami přijedou jako vnašem případě.

Náš malý netopýrek ušatý skončil v Záchranné stanici pro zraněné živočichy AVES vOlšanech u Brandýsku. Hned druhý den jsme si ho přijeli zkontrolovat, jestli se mu dobře daří a byli jsme moc rádi, že má naději na záchranu. Pokud mu křídlo dobře sroste, aby byl schopen letu, bude vypuštěn do volné přírody. A pokud ne, zůstane vOlšanech, jako spousta dalších handicapovaných zvířat.

Aplikace pro záchranu zvířat pro mobily

Jen málokdo vprvní chvíli po nálezu zraněného zvířete přesně tuší, co dělat. Stáhněte si proto do mobilu šikovnou aplikaci, sjejíž pomocí si budete vždy vědět rady.

Aplikace pro chytrételefony Zvíře v nouzi umožňuje nálezci zvířete kontaktovat příslušnou záchrannou stanici. Končí tak zbytečné obtelefonovávání složek integrovaného systému, útulků či stanic na kilometry vzdálených.

Na našich zahradách žije spousta zvířat. Co pro ně můžeme udělat?


Přečtěte si také