Zahrada

9. června 2020 14:00

Simona Sedláčková

Ptačí budky jsou báječné dekorace a pomáhají přírodě. Ale pozor na bezpečnost!

Ptačí rodiče se dokážou uhnízdit na neskutečně nemožných místech. Kdo z nás už neviděl nebo aspoň neslyšel o hnízdících sýkorkách v květináčích nebo kosech v poštovní schránce. Proto si s dětmi pověste či postavte do zahrady ptačí budku přesně podle svého vkusu a doufejte, že si ji některý opeřenec vybere za svůj domeček. Šance to vůbec není malá! Jen dejte pozor na ptačí bezpečnost.

Ptačí domky jsou součástí zahradního prostoru odedávna a časem lidé samozřejmě vypozorovali, který ptačí druh dává přednost té či které budce. Na internetu najdete spoustu návodů, na velikost samotné budky i vletového otvoru pro konkrétního ptáčka. Půjdete-li touto „vědeckou“ cestou, šanci na osídlení budky určitě zvýšíte. Ale ptáčci se nás většinou neptají, jaké místo jsme jim určili, a hnízdí na místech, kde by to nikdo nečekal. Tak si prostě postavte budku podle svého vkusu a doufejte! Možná budete mít štěstí a prvního nájemníka se brzy dočkáte. A jestli ne letos, tak příští rok na jaře určitě.

U každé budky ale počítejte s možností čištění. Vždy s příchodem podzimu nebo brzy na jaře je potřeba budky vyčistit, abyste zamezili šíření chorob mezi ptáky.

Pozor na kočky a jiné predátory

Budky, zavěšené na větvích stromu, dopřávají ptákům větší ochranu před kočkami než budky, upevněné přímo na kmenech. Ne, že by si s tím kočky neuměly poradit, ale proč jim práci usnadňovat!

Ptačí budky, kolem kterých se ovíjejí pnoucí květiny, vypadají krásně a romanticky, ale znesnadňují ptákům rozhled. A naopak kočkám dávají větší šanci nepozorovaně se přiblížit. Naopak budky, připevněné vysoko nad kvetoucími záhony, vypadají na pohled stejně krásně a navíc jsou lépe chráněny před kočkami, které se po křehkých stoncích květin nemohou vyšplhat. Budky by měly být upevněny například na hladkých kovových trubkách. Využít můžete třeba sloupky na plot.

Ptačí sídliště

Podobné ptačí kolonie z barevných budek budou možná krásné pro naše oči, ale s osídlením všech příbytků počítat nemůžete.

Ani tyhle ptačí činžáky asi nebudou využité na 100 procent, ale vypadají dokonale, to se musí nechat!

Zdroj: Simona Sedláčková a https://www.birdlife.cz/


Přečtěte si také