reklama

Jak ježka nalákat na zahradu a pomoci mu, aby přežil zimu ve zdraví

Lenka Valjentová
7. listopadu 2019
Ježek, toulavý samotář s bodlinami, přes den spí a aktivní je v noci, kdy se vydává za potravou. Bohužel počet ježků v přírodě v posledních letech klesá, přitom jde o jedny z nejužitečnějších živočichů. Hmyzožraví ježci jsou vítanými návštěvníky našich zahrad, protože pomáhají zbavit se housenek, slimáků, myší i hadů. Poradíme, jak nalákat užitečné ježky do zahrady a co udělat pro to, aby u nás zůstali.
reklama

Ježci jsou vítanými návštěvníky našich zahrad a zahrádek. Jejich přítomnost poznáme podle hlasitého funění a dupání. Přes den jsou schovaní v úkrytech, aktivní jsou především v noci, kdy se vydávají za potravou.

Ježek dokáže denně vyhubit vzahradě okolo 100 g různého hmyzu a živočichů – housenek, ponrav, larev, brouků, myší, slimáků a plzáků, dokonce i hadů, takže ježci jsou na zahradě maximálně užiteční. Proto si zaslouží nejen naši ochranu, která jim pomůže přežít zimu, protože ta pro ně bývá nejednou dost krutá. Navzdory vžitým představám ježek běžně nekonzumuje ovoce, jen když je extrémně vyhladovělý, může se zakousnout do jablka nebo bobulí.

Jak nalákat ježka na zahradu

Ježci se především potřebují na naše zahrady někudy dostat. Abychom ježky přilákali, musíme jim umožnit snadný přístup.

  • Pro volný průchod ježkům na zahraděstačí otvor asi 10 x 10 cm, třeba mezera v plotě. Ovšem plot spodezdívkou je pro ně nepřekonatelnou překážkou, zato plaňkovým prolezou raz dva.
  • Nalákat je můžeme taky připraveným jídlem – pokud objeví misku spravidelným přísunem potravy, budou se na zahradu vracet pravidelně a rádi tu přezimují.
  • Dokonale uklizená zahrada sanglickým trávníkem ovšem ježka k návštěvě příliš lákat nebude, protože na ní nenajdevhodný úkryt. Proto mu nechme alespoň jeden zarostlý kout s hromadou větví, trávy nebo listí.

Jak pomoci ježkovi před zimou

Ježci i ježčí mláďata se musí během podzimu dostatečně vykrmit, aby zvládli přežít zimu. Pokud máme ježka na zahradě, můžeme mu před zimou pomoci dokrmováním jakýmkoliv krmivem pro kočky (granule, konzervy, kapsičky) nebo moučnými červy, které seženeme v obchodech s potřebami pro chovatele. Musí to být ale jen krátkodobá záchranná akce, nikoli dokrmování. Ježkům dáváme stravu jednou denně večer. Nesmíme zapomenout na čistou vodu, vysíleným jedincům můžeme nabídnoutvlažný heřmánkový nálev. Vžádném případě jim nedáváme mléko, protože obsahuje laktózu, kterou ježci nedokážou strávit. Mléko jim tak způsobuje vážné zažívací problémy, které je mohou usmrtit.

Prostor pro zimní spánek ježka

Čtvrtina ježků, kteří nepřežijí zimu, zemře proto, že nemá dostatek prostoru na zimování. Při poklesu teplot ježci upadají do stavu hibernace a zimu tráví zimním spánkem. To je ale možné jen tehdy, pokud mají vhodný úkryt. Řada ježků během podzimního hledání zimoviště skončí pod koly aut nebo umrzne.

  • Ideální prostor pro ježky na zahradě představuje skupina hustých keřů, kupka dříví nebo trávy a listí i volně přístupná hromádka kompostu.
  • Vyrobit pro ježka můžeme malou budku – ježkovník, kterou zakryjeme hlínou, listím a větvemi tak, aby zůstal volný pouze vchod.
  • Do budky nemusíme dávat nic, ježek si tam sám natahá listí, slámu, větvičky, a tak si vytvoří svůj pelíšek.
  • Umístíme ho do klidného zákoutí. Útočiště totiž potřebují nejen kzimnímu spánku (ježek spí obvykle od prosince do března až dubna), ale také na jaře kvýchově mladých a přes léto kdennímu odpočinku.

Co dělat, když potkáme ve dne ježka

Ježek je noční živočich, proto bychom ho za normálních okolností neměli během dne vůbec potkat. Pokud ho ale najdeme za světla, téměř určitě potřebuje naši pomoc. Když na ježka narazíme teď na podzim, je důležité ho zvážit. Aby přežil zimu, měl by vážit minimálně 500 g a mít dostatek podkožního tuku. Má-li v listopadu méně než 400 g, zimu pravděpodobně nepřežije.

Pokud na podzim najdeme na zahradě nebo při procházce ježka, který potřebuje péči a pomoc – je malý, vyčerpaný a kupodivu i krotký, můžeme se obrátit na národní síť záchranných stanic, kde nám nejlépe poradí, co máme dělat.

Ježek není domácí mazlíček

O ježka se můžeme krátkodobě postarat doma, ale dlouhodobě to není vhodné. Jakkoliv je ježek roztomilý, je to divoké zvíře a nejlépe mu je v přírodě. Pokud ho ochočíme, už ho nebudeme moci vypustit zpět do přírody a ježek bude odsouzen na život v zajetí, což pro něj není žádná výhra. Ježci také mívají mnoho parazitů, kromě blech a klíšťat také škrkavky, tasemnice, plicní červy. Ježci tedy rozhodně nejsou ideální domácí mazlíčci pro děti, ať už kvůli parazitům, tak i proto, že jsou to samotáři aktivní v noci, kteří milují svůj klid.

Ježek mléko nesmí

Do doby, než si ho převezmou ze záchranné stanice, dáme nalezeného ježka do větší klece pro hlodavce, přepravky pro kočky nebo do velké papírové krabice. Necháme ho v teple v domě, v bytě nebo ve vytápěné garáži či sklepě. K jídlu mu nabídneme nejlépe granule, konzervu nebo kapsičku pro kočky či vařené drůbeží maso. Na pití mu dáme trochu vlažné vody, případně vlažný fenyklový či heřmánkovýnálev.Jak už bylo řečeno, nikdy nesmíme dávat ježkům mléko!

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama