návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Život na zahradě: Jak pomoci zvířátkům přežít suché a horké léto

Vydáno: 19.06.2019
Život na zahradě
Autor: istockphoto.com Život na zahradě
Voda v naší přírodě chybí, to je známá věc. Do přírody ale patří i naše vlastní zahrada, na které se můžeme všichni postarat, aby všechna zvířátka, která tam pobývají, zvládla přežít letní i zimní období co nejlépe. A nejsou to jenom toulavé kočky. Hnízdí u vás sýkorky i kosi, na květinách poletuje spousta motýlů, včelek i dalšího hmyzu, večer slýcháte dupat ježka, v trávě se občas mihne užovka a od jezírka zaslechnete žabí zpěv? Pak máte štěstí a vaše zahrada patří mezi zvířátkům přátelská území. A pokud ne, poradíme vám, co jim nabídnout, aby se k vám s radostí nastěhovala.

reklama

Víte, proč je důležité, aby na všech zahradách probíhal čilý zvířecí život? Dostatek živočichů na zahradě totiž vytváří vyvážené prostředí, ve kterém by neměly hrozit žádné závažnější invaze škůdců či nebezpečných chorob rostlin.

Zahrada plná ptačího štěbetání

Nebudeme se pouštět do debaty, jestli je lepší, přikrmovat ptactvo jen v zimním období nebo celoročně. I mezi odborníky panují různé názory. V čem se ale snad všichni shodneme, že dostatek vody potřebují ptáci každý den po celý rok. Pokud nemáte přímo na zahradě nebo v její blízkosti jezírko, potok nebo rybník, pak je dobré, připravit pro ptáky malá pítka s vodou. Měla by být mělká, aby nehrozilo utonutí. Dobrou variantou je i hlubší miska, do které naskládáte větší i menší kameny a oblázky tak, aby vykukovaly nad hladinu.

Bezpečné pítko s oblázky
Autor: istockphoto.com Bezpečné pítko s oblázky

Máte-li na zahradě sudy na dešťovou vodu, položte přes ně alespoň prkno, na kterém mohou ptáci bezpečně přistát. V nabídce na internetu jsme dokonce objevili nádobu na dešťovou vodu s mělkým pítkem v horní části.

Nádoba na dešťovou vodu s pítkem
Autor: istockphoto.com Nádoba na dešťovou vodu s pítkem

Zajímavou možností je i závěsné pítko k zavěšení na větve stromů. I takové už se dá na internetu pořídit. Vhodná je i klasická napáječka pro slepice, kterou zakoupíte v hobby marketech a potřebách pro chovatele.

Pítko pro drůbež
Autor: istockphoto.com Pítko pro drůbež

Osamocené pítko, ale ani zimní krmítko, uprostřed anglického trávníku však mnoho opeřenců nenaláká. Většina ptáků se bude obávat přiletět. Proto je pro ptáky mnohem přátelštější zahrada plná vzrostlých, především listnatých, stromů a hustých keřů. Poskytne totiž dostatek prostoru pro úkryt. Většina ptáků se u pítek a krmítek zdržuje pouze velmi krátce a potřebují se rychle někam schovat. Nemluvě o hnízdění, samozřejmě. Keře volte při výsadbě s rozmyslem, nejlépe takové, které poskytnou dostatek chutných plodů pro všechny opeřence. A které keře plodí pro ptáčky nejchutnější plody? Mezi keře, které nasytí celé ptačí hejno, patří například dřín, muchovník, skalník, hloh, ptačí zob, kalina, aronie, bobkovišeň nebo pámelník. Pokud zakoupíte keře v kontejneru, můžete je na zahradu vysazovat po celou sezonu, klidně i teď, před létem.

Vrabec se stává raritou našich zahrad
Autor: istockphoto.com Vrabec se stává raritou našich zahrad

Jak vám dupou ježci?

Všeho moc škodí, dokonce i moc pořádku! Ježci velmi ocení, pokud jim celoročně necháte někde v koutě zahrady kupu větví a listí. Aby se však ježek na vaši zahradu vůbec dostal, potřebuje volný průchod. Plot s vysokou podezdívkou ježky spolehlivě zastaví. Pokud však při stavbě plotu ponecháte někde volný průchod, ježčí návštěvy se určitě dočkáte a o její prospěšnosti pro vaši zahradu dnes už snad nikdo nepochybuje. V suchém období nezapomeňte ježkům připravit do trávy mělkou misku s vodou, nedostatek vody je i pro tato zvířata velký problém.

Ježek ocení malou misku s vodou v trávě
Autor: istockphoto.com Ježek ocení malou misku s vodou v trávě

Motýli a včelky na zahradě

Užitečnému hmyzu se bude na vaší zahradě líbit pouze tehdy, pokud zde najde dostatek potravy, nejlépe na trvalkových a letničkových záhonech. Bohatou hostinu poskytnou také rozkvetlé louky. Pokud netrváte na sterilním anglickém sestřihu, ponechte alespoň část trávníku vyrůst a vykvést. Dnešním trendem jsou květnaté louky, které poskytují nejen dostatek potravy hmyzu, ale i nádhernou podívanou pro nás, pro lidi, v podobě pestrobarevných květů, které nevyžadují žádnou péči. A pokud chcete užitečnému hmyzu ještě trochu přilepšit, připravte jim motýlí krmítko. Může to být například rozkrojený pomeranč nebo jiný druh ovoce na misce, zalitý trochou cukrové vody, na kterou smícháte vodu s cukrem v poměru 20 : 1. Krmítko pro motýly, které určitě navštíví i včelky a čmeláci, je vhodné především v době, kdy si zahrada dává malou přestávku v kvetení.

Krmítko pro motýly
Autor: istockphoto.com Krmítko pro motýly

Nezbytný kompost

I zdánlivě tak obyčejná věc, jako je kompost, má vynikající vliv na druhovou rozmanitost zahrady. Trvale zde bydlí mnoho druhů hmyzu, jiné druhy živočichů v otevřeném kompostu nacházejí bezpečné útočiště v zimním období.

Domov pro hmyz

Hmyzí hotely se staly doslova módním trendem, ale velmi užitečným. Bez dostatku užitečného hmyzu se na našich zahradách úrody nedočkáme. Domeček pro hmyz se dá snadno koupit, především na internetu, ale dá se i lehce vyrobit. Postačí zbytky stavebních materiálů, duté stonky a seno.

 

Hotel pro hmyz
Autor: istockphoto.com Hotel pro hmyz

Vodní nádrže

Především v loňském horkém létě jsme si uvědomili, jak důležité jsou na zahradě i malé vodní nádrže. Zahradní jezírka poskytnou vodu nejen ptákům, ježkům a hmyzu, ale časem se v nich určitě zabydlí i žáby, které pomáhají vytvářet přírodní rovnováhu a také se postarají o jedinečnou zvukovou kulisu.

Text: Simona Bauer

reklama

Článek je zařazen v: voda , žízeň , pro zvířata , pítko pro ptáky , ježek , motýl , včela , užitečný hmyz , horké léto , zvířata na zahradě , sucho

reklama

Přečtěte si také