8. května 2014 05:22
Markéta ZídkováZELENÁ ABECEDA. Jak pěstovat pokojové rostliny (3. část O–Z)
Vyšší rostliny jsou rády na podlaze.
Opatrnost při čištění květinových listů od prachu a špíny se vyplatí. Do poškozeného listu totiž snadno vnikne infekce houbové choroby. Větší listy jednou ruku podložte a druhou lehce stírejte jemným navlhčeným hadříkem.
Po určité době rostliny ze svých původních květináčů vyrostou a musíte je přesadit do větších, obvykle postačí nádoba širší o 2-3 cm. Dbejte na správné složení substrátu – některé náročnější květinky univerzální zeminou pro pokojové rostliny neuctíte. Nezapomeňte na drenáž. Čerstvě přesazenou květinu pořádně zalijte.
Jednotlivé druhy pokojovek najdete v naší encyklopedii.
Rychlením květin se zabývají odborné zahradnické firmy. Brzy na jaře tak můžete obdivovat nádherné hyacinty, tulipány, narcisy, konvalinky, ale i rozkvetlé šeříky. Doma si můžete přirychlit větévky zlatice či třešní. U dřevin se doporučuje naklepat konečky větévek kladívkem. Vodu vyměňte, jakmile se zakalí, hrozí ucpání pletiv a následné zaschnutí poupat.
Slunce je životadárné, ale může být i nebezpečné, zvláště u stínomilných rostlin (například kapradin a filodendronů), jimž snadno popálí listy. Na prudkém slunci často dochází k přehřívání kořenového balu. Nemáte-li pro květinu jiné místo než u okna s přímým sluncem, je třeba ji přistínit.
![Nebezpečné pokojovky: Jsou jedovaté a stejně je máte doma](https://cdn.administrace.tv/2023/01/02/mini_169/32099f861601c553b9ab68b3514f7510.jpg)
Uzavřený prostor bytu je potřeba čas od času vyvětrat, aby se odstranily nežádoucí zplodiny vznikající domácím provozem. Větrejte krátce, ale vydatně. Dejte pozor na studený průvan, zejména v zimním období.
Vyšším rostlinám se dobře daří v květináčích postavených přímo na podlaze nebo na nízkých stolcích, menší mohou osídlit stoly, poličky a skříně. Převislé rostliny uplatní svůj půvab v závěsných nádobách.
Zahradnická odborná literatura je skvělým a rychlým rádcem při případných problémech s květinami. Vyplatí se mít v knihovně několik příruček o pěstování pokojových rostlin.
První dva díly Zelené abecedy najdete ZDE: