Zahrada

8. května 2014 05:22

Markéta Zídková

ZELENÁ ABECEDA. Jak pěstovat pokojové rostliny (3. část O–Z)

Vyšší rostliny jsou rády na podlaze.

Opatrnost při čištění květinových listů od prachu a špíny se vyplatí. Do poškozeného listu totiž snadno vnikne infekce houbové choroby. Větší listy jednou ruku podložte a druhou lehce stírejte jemným navlhčeným hadříkem.

Po určité době rostliny ze svých původních květináčů vyrostou a musíte je přesadit do větších, obvykle postačí nádoba širší o 2-3 cm. Dbejte na správné složení substrátu – některé náročnější květinky univerzální zeminou pro pokojové rostliny neuctíte. Nezapomeňte na drenáž. Čerstvě přesazenou květinu pořádně zalijte.

Jednotlivé druhy pokojovek najdete v naší encyklopedii.

Rychlením květin se zabývají odborné zahradnické firmy. Brzy na jaře tak můžete obdivovat nádherné hyacinty, tulipány, narcisy, konvalinky, ale i rozkvetlé šeříky. Doma si můžete přirychlit větévky zlatice či třešní. U dřevin se doporučuje naklepat konečky větévek kladívkem. Vodu vyměňte, jakmile se zakalí, hrozí ucpání pletiv a následné zaschnutí poupat.

Slunce je životadárné, ale může být i nebezpečné, zvláště u stínomilných rostlin (například kapradin a filodendronů), jimž snadno popálí listy. Na prudkém slunci často dochází k přehřívání kořenového balu. Nemáte-li pro květinu jiné místo než u okna s přímým sluncem, je třeba ji přistínit.

Uzavřený prostor bytu je potřeba čas od času vyvětrat, aby se odstranily nežádoucí zplodiny vznikající domácím provozem. Větrejte krátce, ale vydatně. Dejte pozor na studený průvan, zejména v zimním období.

Vyšším rostlinám se dobře daří v květináčích postavených přímo na podlaze nebo na nízkých stolcích, menší mohou osídlit stoly, poličky a skříně. Převislé rostliny uplatní svůj půvab v závěsných nádobách.

Zahradnická odborná literatura je skvělým a rychlým rádcem při případných problémech s květinami. Vyplatí se mít v knihovně několik příruček o pěstování pokojových rostlin.

První dva díly Zelené abecedy najdete ZDE:


Přečtěte si také