reklama

Co je lepší, vana, nebo sprcha? Ve vaně se lépe uvolníte, sprcha zase prospívá pokožce

Dopřáváte si koupel? Foto: Dopřáváte si koupel?Foto: iStock

Průměrné sprchování vyjde jen na 2,50 Kč, napuštěná vana na 7,50 Kč, efekty delší sprchy nebo pobytu ve vaně jsou ale podobné jako třeba u masáže, která je stonásobně dražší. Tak je to rozmařilost?

Máte radši proud vody ve sprše, nebo si pravidelně užíváte klidnou hladinu napuštěné vany? Ani jedno není špatně, oboje má totiž své benefity. Většina lidí se ale častěji sprchuje, je to totiž přece jen rychlejší. V Praze každý den proběhne 1 135 000 osprchování a jen 223 000 koupelí ve vaně.

Ve vaně se rády ráchají hlavně malé děti, přínosy však může mít i pro dospělé. Koupání ve vaně není vhodné pro každodenní umývání, protože dlouhý pobyt ve vodě paradoxně vysušuje pokožku, jednou týdně ale může přispět k uvolnění a lepší náladě. Pokud je tělo celé obklopené horkou vodou, uvolňují se svaly i psychické napětí. K navození správné atmosféry jsou vhodné i svíčky, případně různé vonné oleje do koupele.

Moderní koupelny mívají vanu i sprchu Foto: Moderní koupelny mívají vanu i sprchuFoto: iStock

Sprchu si na rozdíl od vany můžete dovolit každý den, je totiž šetrnější k vaší pokožce a proud vody navíc důkladněji umyje nečistoty i z hůře dostupných míst těla. Krátkou sprchu by si tedy měl dát každý i po koupání ve vaně. Největší přínos pro zdraví pokožky i celého těla má přitom studená sprcha, která vám dodá energii, rozproudí krevní oběh a posílí imunitu. Několik osvěžujících minut ve sprše denně také přispívá ke spalování tuků a funguje jako prevence deprese.

Sprcha nikdy nezklame Foto: Sprcha nikdy nezklame. Foto: iStock

Průměrný Pražan…

… se sprchuje 6,5 x týdně
… se koupe ve vaně 1,3 x týdně
zdroj: průzkum společnosti Veolia

Další výhodou pravidelného sprchování místo koupání ve vaně je i nižší spotřeba vody. I když záleží na tom, jak dlouho sprcha trvá. Určitě i vy se někdy ve sprše zasníte či zamyslíte, třeba i na dvacet minut. Průměrné sprchování však vyjde jen na 2,50 Kč, napuštěná vana na 7,50 Kč, efekty delší sprchy nebo pobytu ve vaně jsou přitom podobné jako třeba u masáže, která je stonásobně dražší.

Víte, že… ?

… jedno spláchnutí záchodu vyjde na 50 haléřů
… 4 umytí rukou vyjdou na 1 Kč
… 1 sprchování stojí 2,50 koruny
… 1 napuštěná vana stojí 7,50 Kč
zdroj: průzkum společnosti Veolia

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Světlé a krémové odstíny obkladů značí vzdušnost, naopak ty s motivem jemné a romantické flóry nás utvrdí v domněnce, že tady bydlí žena Foto:

Renovujete koupelnu? Máme pro vás inspiraci, jak ji zařídit nadčasově!

Rozhodli jste se od základů změnit kabátek vaší stávající koupelny, avšak nemáte zcela úplnou představu, jak by měla v novém pojetí vypadat? Od toho jsme tady my s...

Článek

Naše oblíbené květiny či bylinky do koupelny dostaneme velice jednoduše, třeba s opravdu kvalitním mýdlem Foto:

Koupelna jak ze žurnálu aneb Tipy, jak s minimem nákladů vytunit starou koupelnu

Jak se cítíte při vstupu do vlastní koupelny? Pokud to není úplně ono, nezoufejte, stačí opravdu málo a můžete ji dostat o několik úrovní výše.

Článek

Umyvadla mívají Japonci vybavená baterií se sprchovou hlavicí na vytahovací hadici. Tu lze strčit do držáku nad umyvadlem a strčit pod ní dítě nebo cokoli jiného špinavého Foto:

Japonské koupelny se velmi liší od západních. Přitom jsou mnohem praktičtější než ty naše

12 odlišností japonské koupelny – tak například koupelnu používají najednou i 3 lidé. Japonci také kvůli sprše do vany lézt nemusí – sprchují se i na stoličce vedle ní....

reklama