reklama

Co takhle svítidlo ve tvaru kondomu?

Kam byste si doma dali tohle svítidlo?  Foto: Kam byste si doma dali tohle svítidlo? Foto: archiv vacek-smid

Designer Jan Vacek navrhl svítidla ve tvaru kondomu.

"Uctíváme světlo, oslavujeme život," by mohlo být mottem svítidel z dílny autorské dvojice Jana Vacka a Martina Šmída. Hravý, snad i provokativní nápad už našel svého výrobce, vyrábí ho firma Clartes, můžete si je koupit jako závěsné nebo stojací světlo. A to v mnoha různých barvách, tvar však zůstává vždy stejný.

"Kondom mě zaujal jako rozporulný předmět… jako jednoznačný tvar který je definitivní a neměnný…může mít různé dekory a struktury povrchu, ale tvar bude pořád stejný, protože jiný být nemůže," říká Jan Vacek, pro nějž je to symbol života, který ochraňuje a zároveň kterému zabraňuje - jako prostředek volby, svobody a svobodného rozhodnutí.

Svítidlo vyrábí firma Clartes v Čeké republice Foto: Svítidlo vyrábí firma Clartes v Čeké republiceFoto: archiv vacek-smid

Zatímco tvar svítidla je vždy stejný, jeho špička je pokaždé jiná, i to má podle Jana Vacka svůj důvod: "Obsah špičky kondomu zachycuje život, a k životu je bezprostřeně potřebné světlo…Proto špičky kondomů září - ručně broušené špičky mají různé dekory broušení, tak jako jsou různé genetické informace ukryté v obahu špiček. Pro mě je kondom symbol svobody, a svoboda je křehká – proto je ze skla," říká designér, který spolu s kolegou Martinem Šmídem tvoří od roku 2011 pod značkou VACEK & SMID.

Název jejich studia od počátku doprovází přívlastkem “KDOMAZIDLIBYDLI”. "Je to slovní hříčka, podle známé české písně z 60. let, líbila se nám ta symbolika židle jako ústředního předmětu vytvářejícího prostředí pro bydlení," říká Jan Vacek. Jejich studio navrhuje produktový design, hlavně interierové předměty – nábytek a svítidla, ale také interierové celky – byty, restaurace, obchody.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Článek

Svítící váza od studia Dechem  Foto:

VIDEO: Chytrá věcička, která je vázou i světlem zároveň

Na letošním 16. Designbloku získalo minimalistické studio DECHEM Cenu za nejlepší kolekci bytových doplňků.

Článek

Tvor z jiného světa. Můžete s ním sepsat třeba své paměti Foto:

Co je to? Můžete to mít doma

I praktické věci mohou být hravé.

reklama