reklama

Nová kancelářská budova v Praze nabídne přístřešky pro ptáky, čmeláky i netopýry

Přídomek "zelená" budova odkazuje na certifikát šetrnosti k životnímu prostředí Foto: Přídomek "zelená" budova odkazuje na certifikát šetrnosti k životnímu prostředíFoto: CMC Architects

Průmyslovou minulost místa zachycuje výmluvným odkazem na továrnu se čtveřicí komínů, sama ale aspiruje na certifikát šetrné budovy. Kancelářský objekt Butterfly rekuperuje elektřinu a počítá s elektromobily, hmyzem, ptáky i cyklisty.

Autoři nejvýraznější chystané kancelářské budovy v Praze, dvojitého domu Butterfly, se inspirovali povahou místa. Pražská čtvrť Karlín, to jsou – či spíše byly – především továrny. Křídla budov proto symbolizují čtyři původní tovární komíny. K dalšímu nápadu architekty přivedl zelený vrch Vítkov. Ten zas nachází obdobu ve fasádě s vertikální zahradou.

Obrostlých bloků fasády je celkem 1400 m2 a tvořit je má na 40 000 sazenic. Aby rostliny vydržely nejen dny, ale i léta po kolaudaci, pečuje o ně systém automatického zavlažování a hnojení. Obrostlá fasáda obrovskou stavbu nejen polidšťuje, ale také snižuje prašnost a reguluje vlhkost vzduchu i teplotu fasády. Zmíněné zavlažování využívá zásobníku s dešťovou vodou.

„Zelená“ budova v tomto případě mimo jiné znamená, že na fasádě komplexu budou růst desítky tisíc sazenic Foto: „Zelená“ budova v tomto případě mimo jiné znamená, že na fasádě komplexu budou růst desítky tisíc sazenicFoto: CMC Architects

Projekt získal příslib certifikace Breeam Excellent, která stvrzuje jeho šetrnost k životnímu prostředí. Mezi kritéria, která bylo nutné splnit, patří např. jednotky vzduchotechniky s tepelnou rekuperací, fasáda z izolačního trojskla, výtahy s rekuperací elektřiny při jízdě dolů, automatické venkovní rolety řízené dle dopadu slunečních paprsků, nabíjecí stanice pro elektromobily, ale i různé typy přístřešků pro ptáky, čmeláky a dokonce i netopýry.

Jestliže je v domě postaráno o elektromobily, zkrátka nepřijdou ani ti, kdo do práce přijedou na kole. Přímo v budově mají k dispozici kolárnu, kterou doplňují uzamykatelné skříňky, šatny i sprchy. Co je ale ekologického na tom dát si dvě sprchy denně, si ale budou muset rozebrat samotní cyklisté.
Budova má být hotová letos v prosinci.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Jižní fasáda se otvírá do zahrady okny na celou výšku domu  Foto:

Dům v Řevnicích zaujme různě vysokými stropy

Střecha rodinného domu poblíž české metropole kopíruje funkci místností. Inspirovat se lze ale i účelně rozmístěnými vnitřními zónami nebo jedinečným propojením se zahradou.

Článek

Terasa spojuje obývací pokoj a kuchyni Foto:

Rodinný dům v Jílovišti slučuje zdánlivé protiklady díky důvtipným řešením

Jak chránit zahradu před silnicí a přitom nebránit ve výhledu? Velmi úzký a komplikovaný pozemek přiměl architekty hledat důvtipná řešení.

Článek

Atrium s dubovou terasou skýtá i bazének Foto:

Normalizační dům přestavěli k nepoznání

Dům měl kvalitní architektonický potenciál, proto po přestavbě vzniklo velmi zajímavé bydlení na skvělém místě v Praze.

reklama