Bukvice lékařská je krásná trvalka s léčivými účinky. Pomáhá při kašli a uklidňuje

Bukvice lékařská je bylinka, která si už před staletími získala respekt jako jeden z nejlepších přírodních léků. Pomáhá zejména při chorobách z nachlazení, dýchacích a zažívacích problémech, je skvělá na uklidnění. Bukvice je navíc krásná a nenáročná trvalka, a i když u nás roste v přírodě, vyplatí se ji pěstovat. Připravit si z ní můžeme třeba sirup pro děti a víno pro dospělé proti suchému kašli nebo vyrobit polštářek pro klidné spaní.

Bukvice lékařská (Betonica officinalis), lidově nazývaná betonie, betonika, bukvice červená či čistec červený, je nepřehlédnutelná vytrvalá rostlina z čeledi hluchavkovitých. Nenechme se zmást jejím jménem, bukvice lékařská nemá nic společného ani s bukem, ani jeho plody.

Ztepilá rostlina dorůstá do výšky až jednoho metru, listy má podlouhle vejčité, vroubkovaně zubaté. Květy sytě růžové, karmínové až fialové v hustém klasu dlouhém 3 až 6 cm rozkvétají od června do září.

Bukvici u nás v přírodě najdeme docela běžně od nížin až do podhůří. Nejčastěji roste ve větších skupinách v řídkých listnatých lesích, na stráních, loukách a pastvinách. Většinou převyšuje veškeré okolní rostliny, takže se nedá přehlédnout.

Jak na pěstování bukvice

Bukvici lékařskou si můžeme také pěstovat na zahrádce. Je to dekorativní, odolná a nenáročná trvalka, která se uplatní jako solitér, skvěle se hodí do letních trvalkových záhonů. A zároveň poslouží jako léčivka.

 • Bukvice lékařská potřebuje slunné stanoviště.
 • Půdu preferuje spíše zásaditou, až neutrální, hlubší, těžší, hlinitou, až hlinitopísčitou a dobře propustnou.
 • Bukvici je nutné pravidelně a přiměřeně zalévat.
 • Semena si můžeme koupit v zahradnictví nebo si je nasbírat v přírodě z planě rostoucích rostlin.
 • Brzy na jaře můžeme sazeničky předpěstovat v truhlíku ve výsevním substrátu. Vzešlé rostlinky potom přesazujeme na záhon na vzdálenost asi 15 cm. Možný je také přímý jarní výsev přímo na záhon.
 • Zajímavé květy bukvice lékařské se výborně hodí k řezu, ve váze vydrží dlouho svěží.

Sběr a sušení

Sbíráme celou nadzemní část, kterou uštípneme nebo odstřihneme v době kvetení nebo na jeho počátku.

Bukvici sušíme buď zavěšenou v menších svazcích, nebo rozprostřenou na roštu či papíru v tenkých vrstvách na stinném a vzdušném místě nebo umělým teplem do 40 °C. Po několika dnech ji obrátíme a provzdušníme, aby dobře proschla. Skladujeme v hermeticky uzavřených nádobách.

Bukvice lékařská účinky

„Historie bukvice lékařské v lidovém lékařství sahá až do doby římského císaře Augusta, kdy byla považována téměř za všemocný lék. Dnes se používá především při nemocech z nachlazení a problémech dýchacích cest, pomáhá při suchém kašli, zahlenění, zastydlé rýmě, dušnosti, astmatu, bronchitidě i zápalu plic. Jako přírodní lék se také používá při zažívacích potížích, stimuluje produkci trávicích šťáv a blahodárně působí na sliznici střev," vysvětluje bylinkář Martin Kolár.

Další významným efektem bukvice je uklidňující působení, pomáhá tak při nespavosti, bolestech hlavy i mírné depresi, úzkostných stavech či přecitlivělosti. Působí proti únavě a vyčerpanosti. „Často bývá bukvice lékařská součástí žaludečních, plicních nebo zklidňujících čajů. Proti suchému kašli doporučuji udělat si pro děti bukvicový sirup a pro dospělé bukvicové víno. Doma si můžete připravit i tinkturu, ta se užívá třikrát denně po 35 kapkách,“ uvádí bylinkář.

Zevně (kašovité obklady z pomačkaných čerstvých kvetoucích natí nebo koupele v odvaru) se bukvice lékařská osvědčila jako podpora léčby špatně se hojících ran, bércových vředů a dalších kožních onemocnění. Současně je dobré pít i jednou až dvakrát denně bukvicový čaj.

Bukvicový čaj

Ingredience

 • 1 lžička sušené nebo 1 lžíce čerstvé nasekané natě bukvice
 • 200 ml vroucí vody

Příprava

Bylinku zalijeme vroucí vodou a necháme 10 až 15 minut vylouhovat v přikryté nádobě. Scedíme.

Užívání

Teplý nálev pijeme po doušcích dvakrát až čtyřikrát denně. Připravuje se vždy čerstvý bezprostředně před použitím. Pomáhá při trávicích potížích, bolestech hlavy, nespavosti a úzkostných stavech.

Bukvicové víno

Ingredience

 • 5–6 lžic nasekané čerstvé natě bukvice lékařské
 • 1 l suchého bílého vína

Příprava

Bukvici dáme do vína a necháme stát na slunném místě asi dva týdny, občas protřepeme. Pak scedíme nebo přefiltrujeme. Můžeme přidat 3 lžičky medu.

Užívání

Při dýchacích potížích, kašli a nachlazení užíváme třikrát denně jednu lžíci.

Sirup proti suchému kašli

Ingredience

 • čerstvá kvetoucí nať bukvice lékařské
 • cukr

Do zavařovací sklenice pěchujeme ve vrstvách střídavě cukr a bukvici, poslední vrstvou musí být cukr. Uzavřeme a necháme zhruba jeden měsíc na teplém místě, ideálně na slunci. Pak přefiltrujeme.

Užívání

Dětem sirup dáváme 1 lžičku denně ve vodě nebo v čaji, dospělým 1 lžíci.

Polštář do postele pro dobré usínání a klidný spánek

Do menšího povlaku na polštář napěchujeme usušenou bukvici, přidat můžeme ještě trochu levandule, heřmánku nebo chmelu a zašijeme. Přibližně jednou za čtvrt roku bylinky vyměníme za čerstvé.

Zdroje: cs.wikipedia.org/wikibylinkyprovsechny.czoblibenebylinky.cz, bylinkář Martin Kolár

Sdílejte článek
Štítky bukvice lékařská bukvice

Přečtěte si také