reklama

Prostředkem domu zřejmě povede silnice. Majitelé jsou ale dobře připraveni

Dvě části tohoto domu na levé straně při pohledu zepředu bude možná třeba zbourat  Foto: Dvě části tohoto domu na levé straně při pohledu zepředu bude možná třeba zbourat Foto: archiv Starpilots

Jak naložit s pozemkem, na jehož části možná povede silnice? Přece jednoduše – postavíte na něm takový dům, jehož část půjde ubourat, aniž by zbytek utrpěl na funkčnosti. Jedna rodina to tak alespoň udělala.

Dům stojí u silnice, kterou nejspíš čeká rozšíření. “Projekt zohledňuje skutečnost, že 2/3 pozemku pravděpodobně podlehnou územnímu plánu města,“ vysvětluje architekt Tekenori Miura. Úředníci však ještě nerozhodli a majitel nehodlá marnit čas. Konec konců tokijská čtvrť Ota je třetí nejhustěji zalidněná část metropole a prostor tu nemůže ležet ladem. „Chceme dál na tomto místě provozovat naši firmu, i kdybychom se museli vzdát dvou třetin domu,“ prohlásil majitel. Na to architekt Miura se svou firmou Starpilots navrhl řešení, které by to mělo umožnit. Projekt nazvaný House Cut neboli „Useknutý dům“ zahrnuje stavbu o 2 podlažích rozdělenou na 3 části. Při pohledu zepředu by dvě části po levé straně později ustoupily záměru města, načež by – možná až symbolicky – zbyla jen kancelář pohřební služby (vpravo). Prostory v patře obývá rodina, zatímco v celém přízemí domácí provozují podnik Ota Funeral. To vše se může změnit, ale díky investorově předvídavosti a ráznému architektonickému řešení rodinná firma přečká i pro ni nepříznivé územní rozhodnutí.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Nejprve potřebujete bagr, aby vyhloubil „základní jámu“ Foto:

Rodina si postavila podzemní dům, aby se vyhnula vysokým cenám za bydlení

Bydlení pod zemí nemusí být nutně nepohodlné. Zvlášť pokud jako dům použijete typizovaný protiatomový kryt. Stačí ho zapustit 7 metrů pod zem, zabouchnout poklop a sousedi...

Článek

Bílá věž vysoká 56 metrů bude součástí oddechové zóny na břehu řeky Lez. Foto:

Dům jako piniová šiška? Francouzi ho postaví do dvou let

Japonský architekt Sou Fujimoto tvrdí, že architektura se má inspirovat přírodními tvary a strukturami.

Článek

Pohled napříč celým domem Foto:

Dům s mezipatry geniálně využívá každý metr prostoru

Schodiště spojuje místnosti, které se dělí o okna i světlo. Výsledkem je větší počet pocitově velmi prostorných místností.


reklama