Bydlení

20. srpna 2015 05:40

Klára Beščecová

Dům s mezipatry geniálně využívá každý metr prostoru

Schodiště spojuje místnosti, které se dělí o okna i světlo. Výsledkem je větší počet pocitově velmi prostorných místností.

Nově postavený dům vjižní části Londýna pomíjí tradiční rozvržení prostoru domácnosti. Obytný prostor se vněm totiž rozprostírá i mezi schodišti vmístech, kde jinde bývají podesty a mezipodesty. Díky schodišti včleněnému do pokojů odpadají i chodby. „V domě není žádný mrtvý prostor,“ ujišťuje architekt Matthew Wood. Předmětný dům je jedním ztrojice takto koncipovaných staveb, které developer situoval vedle sebe.

Dům sdělenými patry má tři podlaží vzadní části a dvě vpředu. Kuchyně a jídelna se stropem na výšku dvou pater jsou vpřízemí. Na dvě strany je zní vidět do zahrady a z její zadní části lze zavolat na lidi ve výše položené obývací části nebo ve studovně.

Zmíněný obývací pokoj se nachází vmezipatře a nad ním je jakýsi vnitřní balkon, na němž se nachází studovna. Všechny tyto prostory jsou vidět jedna zdruhé a také sdílejí světlo ztýchž oken. Architekt vtéto souvislosti mluví o vizuálním a prostorovém propojení jednotlivých místností. Tento jedinečný dům má ale i hmatatelnější přednosti. „Stoupáte jen o půl patra, takže se nenaběháte tolik jako vběžně koncipovaném domě,“ vysvětluje hlavní výhodu Wood. I další výhody jsou nasnadě. Každý obyčejně klade důraz na podlahovou plochu. Jenže alespoň dílčí vysoký strop má také své opodstatnění, protože zásadně přispívá k pocitu prostornosti.

Dispozičně neobvyklé stavbě pomohly na svět paradoxně místní úřady, omezující rozlet architekta. Investoři museli stavět ztradičních materiálů, zejména cihel a dřeva. Nápady na neotřelá řešení si proto nechali na interiér, kde konečně měli volnou ruku.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také