Bydlení

26. dubna 2017 17:15

Markéta Zídková

Už jste někdy čistili pračku? Máme pro vás podrobný NÁVOD

Čistá pračka zaručuje čisté prádlo. Správně byste ji měli čistit každý měsíc, ale kdo z nás to dělá? Jenže špinavý stroj nikdy nemůže vyprat prádlo skutečně dočista.

Položili jste si někdy otázku, kam mizí všechna ta špína z oblečení, když se vypere? Jistě, část odteče do odpadu, ale rozhodně ne všechna. Zbytek se usazuje uvnitř pračky a s ní také zbytky pracího prášku a aviváže. Nejen v bubnu, ale v odtokové hadici a na dalších místech. A špinavý stroj nikdy nemůže vyprat prádlo skutečně dočista. To ostatně tvrdí i spousta televizních reklam, které se v poslední době vyrojily.

To ovšem není jediný problém, které pračky mají. Moderní přístroje jsou velmi náchylné na plísně, a to zejména v případě, že máte doma vysokou vlhkost. Plísně vedou k zápachům, jak v samotném přístroji, tak i na vašem oblečení. Aby prádlo vonělo a pračka dobře prala, je třeba se o ni starat.

Jak často čistit?

I když většina výrobců doporučuje čistit přístroj jednou za měsíc, rychlým průzkumem mezi přáteli a známými zjistíte, že to dělá jen málokdo. Daleko spíš najdete lidi, kteří pračku nečistili několik let. Postup je důležitý zejména v případě, že pračka už zapáchá a nepomáhá otření bubnu ani nejteplejší program. Někteří naopak čistí pračku častěji, než je nutné, naštěstí většinu práce odvedou pračky samy.

A čím vlastně?

Než začnete, musíte se rozhodnout, jaký typ čisticího prostředku vlastně chcete použít. Nějaký přírodní, jako je vinný ocet, nebo chemický typu bělidel a komerčních čisticích prostředků. Ocet je netoxický a snadno dostupný, s pračkou, kterou jste nikdy nečistili, si poradí, když k němu přidáte jedlou sodu. Do přihrádky na prací prášek nasypte půl hrnku sody bikarbony, oddíl pro máchání naplňte octem. Dva hrnky octa můžete nalít přímo do bubnu pračky. Pokud použijete nějaký čisticí prostředek na bázi chemie, postupujte podle pokynů na štítku a důsledně dodržujte dávkování.

Varování: Vybírejte vždy jen jeden čistící prostředek. Nikdy tyto produkty nemíchejte.

- Vyberte program na čištění pračky. Pokud jej vaše pračka nemá, zvolte program na nejvíc znečištěné prádlo s nejvyšší teplotou.

- Přidejte program na máchání, pokud to vaše pračka umí.

- Místo prášku použijte zvolený čistící přípravek

- Zapněte pračku a nechte ji prát. Pokud nemáte speciální program na čištění, počkejte, až se buben napustí vodou a pračku pozastavte. Pokud jste ji nikdy nečistili, klidně ji nechte napuštěnou přes noc. Jinak stačí půl hodinky. Zapněte a nechte doprat.

- Neměli byste cítit zápach použitých prostředků, pokud ano, spusťte ručně další cyklus máchání.

Jakmile prací cyklus skončí, vyčistěte těsnění kolem dvířek hadříkem z mikrovlákna namočeným v octu. Opatrně zkontrolujte, zda se někde neskrývá plíseň. Pokud ano, můžete sáhnout i po silnějším přípravku. Pokud na první pohled vidíte, že v těsnění je plíseň, vezměte hadr, namočte jej do roztoku sava a natlačte do těsnění. Nechte působit a nakonec otřete.

Teď je na řadě filtr, kde se usazují vlasy, zbytky nití a žmolky z prádla. Vše vyndejte a nakonec jej propláchněte pod tekoucí horkou vodou. Filtr čistěte pravidelně, zhruba každé tři měsíce. Pokud si nejste jisti jeho umístěním a manipulací s ním, podívejte se do manuálu k pračce. Vše je tam podrobně popsané.

Nezapomeňte na dávkovač prášku. Pokud to lze, šuplíček vyndejte. Při každém praní se tam totiž usazují zbytky použitých prostředků, které za nějaký čas zešlemovatí a pokryje je černá plíseň. Všechno opláchněte pod tekoucí vodou a omyjte hadříkem, octem či mýdlovou vodou odstraňte zbytky pracího prášku, bělidel a aviváží. Nechte vyschnout.

Úklid zakončete celkovým otřením pračky octem, včetně otření ovládacího panelu čisticím roztokem. Nakonec použijte suchý hadřík z mikrovlákna k osušení a vyleštění povrchů.

Denní péče

Začnete-li svou pračku čistit, usnadněte si práci snadnou denní péčí, abyste zabránili hromadění nečistot a vzniku pachů. Po každém praní nechte dvířka otevřená, dokud vnitřek pračky úplně nevyschne, tak zabráníte vzniku plísní a hub. Jen se ujistěte, že se dovnitř nemohou dostat zvědavé děti či domácí mazlíčci. Některé stroje mají západky, které dokáží udržet dveře pouze pootevřené. Otřením a vysušením těsnění kolem dveří pokaždé, když doperete, zabráníte hromadění nečistot v této oblasti. Také vždy používejte správné množství pracího prostředku, tím snižujete vnitřní zanesení pračky.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také