Jednoduchý způsob, jak vyčistit troubu. Za pár korun bez chemie

Čištění připečených zbytků z trouby je… A víte co? Většina prodávaných přípravků stejně nefunguje. Vyzkoušejte čištění trouby, které vás nevyjde draho a navíc je ekologické!

Každá hospodyňka někdy stála před problémem, jak z trouby dostat připečené zbytky jídla a skvrny od omastku. Není to totiž jednoduchý úkol, zvlášť proto, že většina volně dostupných přípravků na čištění trouby stojí sice balík, ale tak úplně nefunguje. Navíc hrozí, že budete vdechovat nebezpečné chemikálie, které vám mohou poleptat sliznice, způsobit závrať nebo způsobit alergickou reakci na kůži. A tak většině lidí nezbývá než zakleknout před dotyčný domácí spotřebič na kolena a špínu pracně drhnout a škrábat, dokud trouba není čistá.

Dobrá zpráva je, že to lze i jinak. Levněji a hlavně jednodušeji. K vyčištění trouby pak často postačí to, co máte běžně doma – skvělou službu udělá jedlá soda a vinný ocet.

Co budete potřebovat:

  1. jedlou sodu
  2. vinný ocet
  3. vodu
  4. gumové rukavice
  5. vlhké utěrky
  6. plastovou nebo silikonovou špachtli
  7. láhev s rozprašovačem

Jak vyčistit troubu:

Nejdřív troubu vyprázdněte. Vyjměte všechny mřížky, plechy, teploměr i vše ostatní, co máte uvnitř. Udělejte pastu z jedlé sody. V malé misce smíchejte půl šálku jedlé sody s několika lžícemi vody. Poměr upravujte do té doby, než budete mít roztíratelnou pastu.

Rozetřete pastu po celém vnitřním povrchu trouby kromě topných těles. Použijte rukavice, protože tato část práce může být dost špinavá. Soda zhnědne nebo i zčerná, až ji budete vmasírovávat i do těch nejšpinavějších koutů. Zvláštní pozornost věnujte mastným skvrnám.

Nechte působit 12 hodin nebo alespoň přes noc.

Po 12 hodinách vězměte vlhkou utěrku nebo hadřík a odstraňte co nejvíc vysušené jedlé sody. Kde hadřík nestačí nebo na místech, kam nedosáhnete, poslouží špachle, kterou nátěr seškrábnete.

Nalijte vinný ocet do lahvičky s rozprašovačem a postříkejte místa, kde ještě zůstala soda i špína. Ocet bude se sodou reagovat a vytvoří jemnou pěnu.

Nakonec vezměte vlhký hadřík a omyjte troubu do čista. Možná budete muset několikrát opakovat, protože soda tvoří bílý povlak, ale nakonec bude vnitřek trouby čistý a lesklý.

Nebo vyzkoušejte prášek do pečiva

Na sklo trouby poslouží i směs z prášku do pečiva. Když jeden pytlíček rozmícháte s teplou vodou, vytvoříte pastu, kterou je třeba nanést na sklo trouby a nechat působit 30 minut. Poté sklo důkladně umyjte a vyleštěte.

Bez práce, ale s chemií

Pokud vám nevadí používání chemie, můžete vyzkoušet následující způsob čištění vnitřku trouby. Velkou nevýhodou je, že čpavek, který je k němu potřeba, velmi páchne. Předehřejte troubu na 150 stupňů. Do jedné zapékací mísy nalijte litr horké vody, do druhé čtvrt litru čpavku. Obě mísy dejte do rozehřáté trouby, tu s vodou dospod, s amoniakem do střední části trouby. Troubu vypněte a nechte přes noc působit. Doporučujeme nezdržovat se přes noc v místnosti, protože amoniak je nebezpečná látka, která při vdechování poškozuje sliznici. Místnost proto větrejte. Druhý den troubu umyjte hadříkem, teplou vodu a běžnými čisticími prostředky.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky úklid trouba jak vyčistit troubu amoniak pasta hydrogenuhličitan sodný

Přečtěte si také