Brazilský hroznový strom plodí přímo z kmene. Proč se jeho plody do Evropy nedováží?

Brazilský hroznový strom neboli jaboticabu, v našich krajích nejspíš hned tak nepotkáte, ale pokud byste se do pěstování tohoto exota přeci jen chtěli pustit, pak se připravte na jeho každoroční stěhování. Malé mrazíky sice snáší, ale daleko vhodnější bude, pěstovat ho jako přenosnou rostlinu ve velikém květináči.

Jaboticaba, žabotikaba (Plinia cauliflora)

Pochází zJižní Ameriky, konkrétně ze subtropických oblastíjihovýchodní části Brazílie. Je to stálezelený strom nebo keř zčeledi myrtovitých, který ve své domovině dorůstá až do výšky 15 metrů. Pro pěstování vpřenosných nádobách jsou však vhodné spíše nižší odrůdy. Roste velmi pomalu, ve věku 15 let doroste asi do výšky rybízu, až kolem 40 let má velikost jabloně.Kvést a plodit začíná až v8-10 letech. Pak už si jaboticabu sžádným jiným stromem nespletete. Vykvétá přímo zkmene nebo ze starších větví a květy nasazuje až šestkrát do roka.

Jaboticaba má nejraději kyselejší, humózní půdu a dostatek vláhy. Dobře snáší i přemokření, naopak na přeschnutí reaguje opadáváním listů.

Květy jsou krémově bílé svýraznými tyčinkami a u starších exemplářů pokrývají téměř celý strom i větve, až na koncové, tenčí přírůstky. Vjeden okamžik můžete na stromě najít květy i zralé plody zpředešlého kvetení.

Chutné a zdravé plody

Zralé plody mají kulatý až oválný tvar a jsou modročerné barvy. Pod touto silně aromatickou a tuhou slupkou se skrývá bílá nebo narůžovělá dužnina rosolovité konzistence. Plody se konzumují čerstvé, ale velmi rychle podléhají zkáze, proto se do Evropy nedovážejí. Mohou se i zpracovávat na džemy, kompoty, želé, mošty džusy nebo likéry.

Chutí plody připomínají mandarinky či hroznové víno, některé jsou sladkokyselé jiné spíše kyselejší a obsahují velké množství vitaminu C, a také silných antioxidantů a protizánětlivých i protirakovinových látek, dále bílkoviny, sacharidy, fosfor a železo.

Text: Simona Bauer


Přečtěte si také