Barvy v interiéru

16. června 2014 06:00

Markéta Zídková

Muži čím dál víc milují růžovou. Proč?

Proč se bojíme růžové?

Růžová byla dlouhou dobu na ústupu. V 80. a 90. letech byla sice doménou především žen, ale i ty na ni v poslední době zanevřely. Dětské pokojíčky dívek, které v poslední době navrhuji, mají často předem určeno od klientů, že se mám předem vyvarovat růžové. Nevím, jak se to stalo, proč zrovna tato barva, ale pozoruji, že o co více ji ženy nemusí, stává se zajímavou pro muže. Muži se jí přestávají bát jak v módě, tak i v interiéru.

Růžová barva je pastel, který vzniká smícháním bílé a červené.

Jaké pocity v nás růžová vyvolává? Jak působí na naši psychiku?

Růžová značí čistotu, romantiku, něžnost, sladkost, jemnost a přátelství. Pokud chceme docílit opravdu romantického vzhledu nebo interiéru, sáhneme po růžové. Na naši psychiku působí uklidňujícím dojmem, jako bychom byli dítě v náručí své maminky. Obklopeni touto barvou se budete zaručeně cítit v bezpečí. Že by muži ve stresu všedních dní toužili po bezpečném přístavu?

Použití v interiéru:

Růžová si výborně rozumí s ostatními pastelovými barvami a jemnými tóny, ale směle ji můžeme použít v kontrastech s černou, trávově zelenou, tmavě modrou, šedou či bílou. Vždy záleží, do jakého pokoje a k jakému účelu tuto barvu používáme. Pro narozené miminko bych určitě nevolila agresivnější podobu pink růžové, ale spíše jemnější tón. Naopak pro dospívající slečnu bych se nebála velkých kontrastů a růžovou bych použila pěkně „šťavnatou“. Stále častěji tato pastelová barva zaujímá své místo v ložnicích a méně často v obývacích pokojích. Ale i tam ji můžeme najít.

Nebojte se této barvy. Růžová má mnoho podob a můžete s ní vytvořit mnoho krásných kombinací.

Zuzana Schubertová, studio Epes rádes

Náš barevný seriál:

Sdílejte článek
Štítky interiér

Přečtěte si také