Barvy v interiéru

30. května 2014 05:55

Markéta Zídková

Věděli jste, že hnědá barva je vlastně oranžová?

Oranžová se do interiérů neustále vrací.

Oranžová je barvou ohně a tepla a komunikace. Říká se o ní ale, že v extrémním množství může vyvolávat hádky. Také je barvou ovoce a svěžesti. Oranžová zvyšuje i chuť k jídlu!

Oranžovou získáme smícháním červené a žluté. Věděli jste ale, že hnědá barva je vlastně oranžová? Stačí přidat trochu šedé.

Jaké pocity v nás oranžová vyvolává? Jak působí na naši psychiku?

Oranžová, podobně jako červená barva působí hřejivě, a dokonce v člověku opravdu vzbuzuje pocit, že je v místnosti tepleji. Povzbuzuje mysl, aktivuje naši činnost, ale opět bychom měli být opatrní, v jakém množství tuto barvu použijeme.

Její světlejší odstíny působí šťavnatě a mohou vyvolávat dojem svěžesti, ovoce a přírody. Klidnější povahy mohou být oranžovou barvou stimulovány, naopak aktivnější lidé by mohli být oranžovou až negativně drážděni a mohla by v nich vzbuzovat neklid.

Oranžová se dobře kombinuje s modrou. Foto: Zuzana Schubertová

Použití v interiéru:

Oranžovou použijte vždy tam, kde je pocitově chlad. V místnostech na sever vám určitě udělá službu. Je optimistickou barvou, proto se výborně hodí do dětských pokojíčků i s ostatními veselými barvami, jako je červená, žlutá a zelená. Její výhodou je, že není ryze dívčí ani ryze chlapeckou barvou. Proto pokud mají vaše děti spojený pokojíček, můžete tuto barvu použít. V pokojích pro dospělé ji můžete kombinovat s její sytější variantou – hnědou. Pokud chcete docílit kontrastu teplé a studené barvy, použijte s oranžovou modrou. Krásně bude vypadat jak s nebesky modrou, tak i s námořnickou.

Zuzana Schubertová, studio Epes Rádes

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky interiér

Přečtěte si také