Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Zelená zlepšuje náladu a upokojuje mysl. S čím ji zkombinovat?

Zelenou můžete kombinovat s fuchsiovou nebo sytě růžovou.
Vydáno: 15.05.2014
Zelená okořeněná špetkou žluté je svěžest sama
Zelená okořeněná špetkou žluté je svěžest sama Autor: fancycribs.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Chcete si navodit pocit pohody, svěžesti, zdraví nebo jara? Pak sáhněte po zelené. Zelená je barvou přírody. Má opět mnoho podob od temné tmavě zelené až po svěží limetovou. Na barevném kruhu se nachází vedle žluté a modré, vzniká smícháním těchto dvou barev, a proto ji s těmito barvami můžeme směle kombinovat. Krásně si však rozumí i s kontrastními barvami, jako je červená, fialová a fuchsiová. Troufám si říci, že každý máme doma trochu zelené. Když už ne na stěně, tak alespoň v podobě rostlin v nádobách.

Jaké pocity v nás zelená vyvolává? Jak působí na naši psychiku?

Svítidla Morning Glory od značky Aqua Creation. Cena 122 276 Kč bez DPH, plus doprava z Izraele
Svítidla Morning Glory od značky Aqua Creation. Cena 122 276 Kč bez DPH, plus doprava z Izraele
Profi Lighting

Ne náhodou používají zelenou barvu v interiéru především kosmetické salony, relaxační studia a psycho-terapeutické ordinace. Zelená totiž opravdu značí relax, zdraví a pohodu. Vyvolává v nás pocity klidu, zlepšuje náladu a upokojuje mysl. Je prokázáno, že velmi příznivě působí na náš zrak a nervovou soustavu.

Může značit také růst, peníze a ve své nejtmavší podobě a s použitím těžších materiálů (například samet) může působit až vznešeně a luxusně.

Použití v interiéru:

V interiéru se snažte o to, aby obě kontrastní barvy nebyly ve své tmavé podobě. Například: zajímavého výsledku docílíte s tmavě fialovou a světlejší podobou zelené – limetovou. Pokud chcete cíleně použít syté barvy, počítejte s tím, že místnost bude působit agresivněji a celkově se ztmaví.

Zelená v interiéru - Obrázek 2 Foto: Eiffinger

Kombinujte také několik zelených odstínů mezi sebou. Dá se takto krásně hrát s prostorem, opticky si přiblížit či oddálit přesně to, co potřebujeme.

Velmi moderní například do dětských pokojíčků je nyní trávově zelená v kombinaci s fuchsiovou nebo sytě růžovou. Tuto kombinaci bych třeba doporučila do spojeného dětského pokoje pro chlapce a dívku, kde nemáme možnost oddělených prostor. Jedna polovina tak vyjadřuje „klučičí území“ a druhá „dívčí“ a přitom spolu tvoří krásný celek.

 

Často se můžete dočíst, že zelená nepatří do kuchyně, že mění barvu jídla atd. To však neznamená, že si nemůžeme pořídit limetovou desku do kuchyně či použít zelené skříňky. Vyvarujte se pouze osvětlení, které by vrhalo zelené světlo, nebo nemalujte všechny stěny na zeleno apod. Jinak si myslím, že zelená v kuchyni určitě má své místo. Kam zelená opravdu patří, je ložnice a místa, která na nás mají působit uvolňujícím dojmem.

Zuzana Schubertová, studio Epes rádes

Designérka Zuzana Schubertová, Epes rádes

Náš barevný seriál:

Teplejší žlutá, až okrová s růžovými květy zase působí více letně. Tapeta z řady Fleurique Eijffinger

Jaký účinek má žlutá na cholerika, melancholika či flegmatika?

Červená je barva šlechticů. Tapeta značky Eijffinger

Máte doma červené stěny? Co to říká o vaší povaze?

Modrá posedlost

Pozor na modrou. Působí vzdušně, ale i depresivně

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama