návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Pozor na modrou. Působí vzdušně, ale i depresivně

zidkovm , Vydáno: 14.05.2014
Modrá posedlost
Autor: www.wallpapersshop.net Modrá posedlost
Modrá hasí žízeň i chuť na jídlo.

reklama

V minulých příspěvcích našeho barevného seriálu jste si mohli přečíst o červené a žluté barvě. Modrá uzavírá trojici „primárních barev“, jak jim odborně říkáme. Z červené, žluté a modré totiž jejich kombinováním vznikají barvy ostatní. Tato trojice tedy tvoří základ. Modrá je z celé trojice nejstudenější barvou. Vyjadřuje nebe, vodu, chlad, věrnost a čistotu, harmonii.

Jaké pocity v nás modrá vyvolává? Jak působí na naši psychiku? Říká se o ní, že nejvíce potlačuje chuť k jídlu a pocitově hasí žízeň. Probouzí v nás pocit čistoty, ale také chladí. Ve své tmavší podobě může však vyvolávat pocit prázdnoty, tmy a deprese. Při správném použití by měla být uklidňující barvou a ve světlejších polohách působí vzdušně.

Světelné kuličky La Case de cousin Paul si můžete poskládat podle svých představ
Autor: La Case de Cousin Paul Světelné kuličky La Case de cousin Paul si můžete poskládat podle svých představ

Použití v interiéru:

Modrá je velmi vyhledávanou barvou, přestože je studená a pasivní. To proto, že se tak výborně kombinuje s barvami teplými.

Velmi dobře si rozumí s barvami na barevném kruhu vedle sebe, a to jsou zelená (!) a červená. Ale také kontrastní barvy, jako je oranžová, vypadají s modrou výborně. Nebesky modrá je často vyhledávaná do dětských pokojíčků i ložnic. Tmavě modrá působí až vznešeným dojmem a můžeme ji kombinovat se stříbrnou.

Pozor bych si však dala na kov a sklo. V kombinaci se studenou modrou už by váš pokoj mohl působit jako ledové království. Naopak příjemné harmonie docílíte, pokud modrou zkombinujete se dřevem. Dřevo ve své surové podobě působí teplým dojmem a vytvoří s touto barvou příjemný kontrast.

Zuzana Schubertová, studio Epes rádes

Designérka Zuzana Schubertová, Epes rádes

Další barvy:

Červená je barva šlechticů. Tapeta značky Eijffinger

Máte doma červené stěny? Co to říká o vaší povaze?

Teplejší žlutá, až okrová s růžovými květy zase působí více letně. Tapeta z řady Fleurique Eijffinger

Jaký účinek má žlutá na cholerika, melancholika či flegmatika?

reklama

reklama

Přečtěte si také