Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Pozor na modrou. Působí vzdušně, ale i depresivně

Modrá hasí žízeň i chuť na jídlo.
Vydáno: 14.05.2014
Modrá posedlost
Modrá posedlost Autor: www.wallpapersshop.net
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V minulých příspěvcích našeho barevného seriálu jste si mohli přečíst o červené a žluté barvě. Modrá uzavírá trojici „primárních barev“, jak jim odborně říkáme. Z červené, žluté a modré totiž jejich kombinováním vznikají barvy ostatní. Tato trojice tedy tvoří základ. Modrá je z celé trojice nejstudenější barvou. Vyjadřuje nebe, vodu, chlad, věrnost a čistotu, harmonii.

Jaké pocity v nás modrá vyvolává? Jak působí na naši psychiku? Říká se o ní, že nejvíce potlačuje chuť k jídlu a pocitově hasí žízeň. Probouzí v nás pocit čistoty, ale také chladí. Ve své tmavší podobě může však vyvolávat pocit prázdnoty, tmy a deprese. Při správném použití by měla být uklidňující barvou a ve světlejších polohách působí vzdušně.

Světelné kuličky La Case de cousin Paul si můžete poskládat podle svých představ
Světelné kuličky La Case de cousin Paul si můžete poskládat podle svých představ
La Case de Cousin Paul

Použití v interiéru:

Modrá je velmi vyhledávanou barvou, přestože je studená a pasivní. To proto, že se tak výborně kombinuje s barvami teplými.

Velmi dobře si rozumí s barvami na barevném kruhu vedle sebe, a to jsou zelená (!) a červená. Ale také kontrastní barvy, jako je oranžová, vypadají s modrou výborně. Nebesky modrá je často vyhledávaná do dětských pokojíčků i ložnic. Tmavě modrá působí až vznešeným dojmem a můžeme ji kombinovat se stříbrnou.

Pozor bych si však dala na kov a sklo. V kombinaci se studenou modrou už by váš pokoj mohl působit jako ledové království. Naopak příjemné harmonie docílíte, pokud modrou zkombinujete se dřevem. Dřevo ve své surové podobě působí teplým dojmem a vytvoří s touto barvou příjemný kontrast.

Zuzana Schubertová, studio Epes rádes

Designérka Zuzana Schubertová, Epes rádes

Další barvy:

Červená je barva šlechticů. Tapeta značky Eijffinger

Máte doma červené stěny? Co to říká o vaší povaze?

Teplejší žlutá, až okrová s růžovými květy zase působí více letně. Tapeta z řady Fleurique Eijffinger

Jaký účinek má žlutá na cholerika, melancholika či flegmatika?

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama