Silné deště hrozí v Beskydech a Jeseníkách: Připravte zahradu na velkou vodu
Po tropickém počasí začalo pršet a výrazně se ochladilo. Česko čekají extrémně deštivé dny. Výstrahy před srážkami se týkají Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje. Jak před velkou vodou zabezpečit zahradu?
Česko čekají deštivé dny, zejména na Moravě bude v úterý a ve středu silně pršet. Nejvydatnější srážky, kolem 150 milimetrů, by podle předpovědi meteorologů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) měly spadnout v Beskydech. V oblasti Jeseníků může napršet kolem 120 milimetrů.
- Extrémní srážky mohou v úterý a ve středu zasáhnout ve Zlínském kraji okolí Rožnova pod Radhoštěm a Vsetínsko.
- V Moravskoslezském kraji regiony kolem Českého Těšína, Frenštátu pod Radhoštěm, Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Havířova, Jablunkova, Karviné a Třince.
- V dalších oblastech Moravy a Slezska bude déšť vydatný nebo velmi vydatný.
VÝSTRAHA: Řítí se k nám mohutné deště. Podívejte se, kde platí extrémní stupeň nebezpečí
Na Jesenicku by se nyní toky neměly vylít z koryt, uvedl po jednání ústřední povodňové komise ministr životního prostředí Petr Hladík. V Moravskoslezském kraji může být podle něj situace složitá na řece Olši a Rožnovské Bečvě.
- Podle předpovědi hydrologů mohou toky v Beskydech vystoupit na třetí stupeň povodňové aktivity, v Jeseníkách na druhý. Záležet ale bude na délce a intenzitě srážek. Příznivé je, že půda v současnosti není nasycená vodou a může značnou část srážek zachytit, dodal ministr.
V platnosti výstraha před extrémními dešti a povodněmi
Povodně jsou jednou z nejnebezpečnějších přírodních katastrof. Rychlost vzniku povodně závisí na mnoha faktorech a včasné varování před ní není vždy možné! Každý by se měl připravit na příchod velké vody, a to bez ohledu na místo, kde žije. Každá strouha, kanál, potůček, řeka či vodní nádrž se mohou stát zdrojem nebezpečí vzniku povodně.
- O hrozbě či vzniku povodně mohou být občané informováni z různých zdrojů: například sirénami, sdělovacími prostředky, místním rozhlasem. Informace o povodňové situaci lze získat na webu Výstražné informace ČHMÚ.
Jak před velkou vodou zabezpečit zahradu
Svůj dům jistě už máte před velkou vodou zajištěný, ale jak na ni připravit zahradu? Sami nejlépe víte (informace získáte na obecním úřadě), zda se váš pozemek se zahradou nenachází v záplavovém území.
- Pozorně sledujte předpovědi počasí, stav hladiny vodního toku či rybníka, které váš pozemek mohou ohrozit.
- V případě výstrahy udělejte na své zahradě i jejím okolí povodňovou prohlídku a zajistěte, aby neupevněný materiál, ploty, boudy a další překážky nebránily volnému průtoku vody a nevytvářely tak druhotné hrázky a ucpávky toku vody. Pokud ano, snažte se je odstranit, je-li to možné.
- Zvažte, zda je výhodnější zahradu a stavby v ní utěsnit, nebo bude lepší umožnit volný průtok vody.
- Musíte vzít v úvahu i možné zatopení zahradního domku, chatky, skleníku a prostor pro uskladnění nářadí, ale také studny, odpadní potrubí a kanály apod. Je nutné je dobře utěsnit.
- Pokud hrozí zahradě zaplavení, ujistěte se, že máte vždy po ruce dostatečnou zásobu pytlů s pískem, a buďte připraveni je strategicky rozmístit. Je to sice možná staromódní řešení, ale pytle s pískem stále poskytují flexibilní a snadno použitelnou ochranu a utěsnění. A to nejen na zahradě.
- Vypněte všechny rozvodné sítě. Pokud hrozí povodeň, musejí být pro vaši bezpečnost přívody plynu, vody a elektřiny všechny u hlavního uzávěru vypnuté. Nezapomeňte vše důkladně zkontrolovat.
Přečtěte si: Základní pravidla hygieny při povodních. Pozor na infekce z kontaminované vody i potravin
Přívalový déšť
Přívalový déšť (příliš mnoho srážek spadlých na malé ploše) obvykle pro zahradu nepředstavuje závažný problém. Jde o vodu, která spadne na pozemek nebo steče z nejbližší okolní nekontaminované přírody.
- Obvykle stačí zajistit, aby mohly nadměrné srážky zahradu co nejrychleji opustit, čímž zamezíte většímu rozsahu zamokření záhonů a pěstovaných rostlin.
Povodeň
Povodeň kontaminovanou vodou (s velkou pravděpodobností se do ní dostaly benzín či nafta, fekálie z žump, septiků a čističek odpadních vod, průmyslové chemikálie anebo uhynulí živočichové), po které zůstanou v zahradě nánosy toxického bahna, je problém velmi vážný, který budete napravovat dlouho.
- Nánosy povodňového bahna jsou mnohdy tak silné, že jejich likvidace může trvat i měsíce.
Vypalatí se vědět: Jak začít s obnovou zahrady zasažené povodní. Nejdůležitější je zbavit se bahna
Aktuální počasí v Česku
Dnes bude přes den oblačno až zataženo. Odpoledne a večer v Čechách od západu ubývání srážek a později i oblačnosti. Naopak na Moravě a ve Slezsku postupně na celém území bude vydatně pršet. V noci se teploty budou pohybovat od 15 do 11 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 15 až 20 °C, na horách jen na 12 °C.
Předpověď na středu
Nebe bude zatažené až oblačné, v Čechách místy i polojasné. Čekejte přeháňky nebo občasný déšť. Na Moravě a ve Slezsku většinou déšť trvalý a na východě vydatný. Večer začne srážek ubývat. srážek. Nejnižší noční teploty 13 až 9 °C, přes den bude mezi 16 a 21 °C, na východě kolem 14 °C.
Ve čtvrtek má srážek ubývat
Bude oblačno až zataženo, v Čechách může být i polojasno. Postupně bude srážek ubývat. Nejnižší noční teploty 14 až 10 °C, přes den 19 až 24 °C.
V pátek začne opět pršet
Obloha bude převážně zatažená, od severovýchodu postupně na většině území začne opět pršet. Noční teploty se budou pohybovat od 15 do 10 °C. Nejvyšší denní teploty 19 až 24 °C, při trvalejších srážkách kolem 16 °C.
Předpověď počasí na víkend
- Sobota má být zatažená až oblačná, na většině území déšť nebo přeháňky. V noci bude mezi 15 až 11 °C. Denní teploty se dostanou na 17 až 22 °C, na severovýchodě bude kolem 16 °C.
- I v neděli bude nebe oblačné až zatažené, na většině území déšť nebo přeháňky. Ojediněle se mohou objevit bouřky. Nejnižší noční teploty 15 až 10 °C, nejvyšší denní od 21 do 25 °C.
Česku hrozí povodně:
Zdroj: ceskestavby.cz, hzscr.cz, zachranny-kruh.cz, chmi.cz, hydro.chmi.cz, CNN Prima News