Bydlení slavných

23. března 2023 13:50

redakce Prima Living

Bude se prezident Pavel stěhovat do Lumbeho vily? Jeho žena se tam necítí dobře

Na Pražském hradě bude prezident Pavel (61) používat stejnou kancelář jako jeho předchůdci Václav Havel, Václav Klaus i Miloš Zeman. K bydlení přes týden, jak už jsme psali, Petr Pavel favorizuje Lumbeho vilu v zahradách Pražského hradu nedaleko Jeleního příkopu. Rozhodnuto však ještě není, jeho manželka Eva (58) se tam zatím necítí dobře.

Prezident Petr Pavel pro agenturu ČTK řekl, že Lumbeho vila, kterou s paní Evou navštívili hned po své inauguraci, je umístěna na pěkném místě s krásným okolím. „Bohužel asi měla paní Zemanová trochu jiný vkus, to prostředí působí trochu depresivně. Takže bychom ho rádi trochu osvětlili. A pokud se nám to podaří, tak tam budeme rádi přes týden bydlet,“ uvedl.

Vnitřní vybavení Lumbeho vily, třeba černý lesklý nábytek a tmavě vymalované stěny opravdu nepůsobí nijak pozitivně. „Já nevím, možná se tam Ivana Zemanová cítila dobře, moje žena se tam tedy moc dobře necítila a já se samozřejmě cítím dobře tam, kde se ona cítí dobře,“ řekl v podcastu  Podhradí Petr Pavel.

„Jestli se nám podaří, a myslím si, že by to nemělo být nic tak náročného, tento nábytek, který tam je, využít někde jinde a dát tam nábytek, který bude světlejší, případně to vymalovat tak, aby to působilo trochu veseleji, tak si myslím, že je to krásné místo k přebývání alespoň přes pracovní dny, kdy je dobře, abych byl blízko, nemusel dojíždět,“ vysvětlil Petr Pavel. Ale víkendy, pokud to situace umožní, by manželé Pavlovi rádi trávili ve svém domě v Černoučku na Litoměřicku.

Lumbeho vilu navštívil prezident s manželkou hned po své inauguraci a informoval o pocitech ze své návštěvy na sociálních sítích:

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Eva Pavlová řekla, že měla problémy s jídlem

Z historie Lumbeho vily

Dům číslo popisné 188/IV koupil v roce 1852 pražský lékař a poslanec českého zemského sněmu a rakouské říšské rady Karl Wilhelm Lumbe, který ho nechal přebudovat v pozdně klasicistním stylu. Jeho dědicové prodali dům i okolní zahrady v roce 1925 Správě Pražského hradu. Ve vile pak bydleli většinou zaměstnanci Pražského hradu, jednu dobu sloužila i jako skladiště. Historická budova bohužel v průběhu 20. století značně chátrala a její stav byl v 90. letech tak zanedbaný, že se navrhovala demolice.

PODÍVEJTE SE NA UNIKÁTNÍ FOTKY: Takto bydlí Miloš Zeman po odchodu z Hradu

Prezident Václav Havel nechal dům nakonec rekonstruovat. Zpočátku se počítalo, že by objekt sloužil jako ubytovna prezidentova kancléře nebo pro významné státní návštěvy. Lumbeho vilu si za své nové bydliště vybral v roce 2004 tehdejší prezident Václav Klaus, což urychlilo její rekonstrukci. Vzniklo tak důstojné bydlení pro hlavu státu. Byla zhotovena nová příjezdová cesta z pískovce, vytvořily se místnosti pro pobyt ochranky. Klenuté stropy pod terasou zakryl sádrokartonový podhled, točité schodiště nahradil výtah.

Zdroje blesk.cz, open.spotify.com, cs.wikipedia.org

Sdílejte článek

Přečtěte si také