reklama

Petr Pavel s manželkou míří do Lumbeho vily. Nádherné obydlí má bohatou historii

redakce Prima Living
13. března 2023
Sídlo českých prezidentů Lumbeho vila se stane na dalších pět let pražským domovem hlavy státu Petra Pavla (61) a jeho manželky Evy (58). Jak prezidentská vila vypadá a jaká je její historie?
reklama

Bydlení našich prezidentů

Na rozdíl od Spojených států a jiných zemí, kde má prezident jasně určené sídlo, si naše hlavy státu mohou svůj domov vybrat. Českoslovenští a čeští prezidenti v Praze většinou bydleli v těsné blízkosti Pražského hradu, v létě často pobývali na zámku v Lánech. Tomáš Garrigue Masaryk bydlel přímo v bývalé královské rezidenci na Pražském hradě, kde mu slavný architekt Josip Plečnik upravil byt.

ČTĚTE TAKÉ: Petr Pavel uvedl, že po Ivaně Zemanové zůstala depresivní atmosféra

Pro prezidenta Edvarda Beneše vyprojektoval nové bydlení v Královské zahradě Pražského hradu prvorepublikový stavitel Pavel Janák a do povědomí veřejnosti se tato tříkřídlá budova vžila pod názvem Domeček či Prezidentský domek nebo Vila dr. Edvarda Beneše.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Podívejte se, jak bydlel a žil komunista Lubomír Štrougal

V roce 2004 se nastěhoval exprezident Václav Klaus s manželkou do Lumbeho vily, a učinil tak z patrového domu sídlo hlavy státu České republiky. Lumbeho vila leží nedaleko Jízdárny Pražského hradu v tzv. produkčních zahradách Pražského hradu vedle skleníků, kde se pěstují okrasné rostliny k výzdobě hradní rezidence, rybníčku vybudovaného už Rudolfem II. nebo historického včelína postaveného za působení prezidenta Masaryka.

PODÍVEJTE SE NA UNIKÁTNÍ FOTKY: Takto bydlí Miloš Zeman po odchodu z Hradu

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Podívejte se, jak a kde bydlí Babiš a jeho rodina

Nová adresa Petra Pavla

Nový prezident Petr Pavel navštívil sídlo českých prezidentů, Lumbeho vilu a její okolí, krátce po inauguraci. Pavel se svojí manželkou Evou budou v prezidentské vile bydlet přes týden, ale na víkendy budou jezdit do svého dosavadního domova v Černoučku na Litoměřicku.

Čerstvě inaugurovaný prezident  o své návštěvě napsal na Instagramu: Evě se nejvíc líbilo ve sklenících, kde se kromě krásných květin, ovoce a zeleniny personál stará i o zdomácnělé kočky. U mě zabodovala půda, kde si dovedu představit ideální ‚man cave‘ neboli chlapskou zašívárnu.

Z historie Lumbeho vily

Dům číslo popisné 188/IV koupil v roce 1852 známý pražský lékař a poslanec českého zemského sněmu a rakouské říšské rady Karl Wilhelm Lumbe, který ho nechal přebudovat v empírovém, pozdně klasicistním stylu. Okolní pozemky byly majetkem bratra Josefa, a tak se domu začalo říkat Lumbeho vila. Na začátku 20. století v něm bydlel malíř a výtvarník Miloš Jiránek, který zde namaloval sérii unikátních pohledů na nedaleký Pražský hrad. Původně rozsáhlé zahrady byly rozděleny a zmenšeny ve 20. letech 20. století, kdy je přeťala tramvajová trať a po obou stranách rozšířená silnice na Pohořelec, a jižní části pozemků se říká Lumbeho zahrady.

Dědicové prodali dům i okolní zahrady v roce 1925 Správě Pražského hradu. Ve vile pak bydleli většinou zaměstnanci Pražského hradu, jednu dobu sloužila i jako skladiště. Historická budova bohužel v průběhu 20. století značně chátrala a její stav byl v 90. letech tak zanedbaný, že se navrhovala demolice. Prezident Václav Havel nechal dům nakonec rekonstruovat. V roce 1993 se začali rekonstrukcí vily i zahrad zabývat architekti Petr a Pavla Kordovští. Zpočátku se počítalo, že by objekt sloužil jako ubytovna prezidentova kancléře nebo pro významné státní návštěvy.

Ale v roce 2004 si vybral Václav Klaus Lumbeho vilu jako své nové bydliště, a tak byly urychleny rekonstrukční práce a nákladem 52 milionů korun byly úpravy dokončeny tak, aby vytvořily vhodné bydlení pro hlavu státu. Byla zhotovena nová příjezdová cesta z pískovce, vytvořily se místnosti pro pobyt ochranky. Klenuté stropy pod terasou zakryl sádrokartonový podhled, točité schodiště nahradil výtah.

Budoucnost Lumbeho vily

Poslední prezident Miloš Zeman zde bydlel s rodinou a nedávno se přestěhoval do svého nového bungalovu v Lánech. A nyní se Lumbeho vila stane na dalších pět let pražským domovem prezidenta Petra Pavla a jeho manželky Evy.

Zdroje: sociální sítě Petra Pavla, echo24.czlidovky.czcs.wikipedia.org

Sílejte článek
reklama